adressi
6
466
Vastaukset
- takaisin kaivokset
en ymmärrä miksi kaikkea kaivoksia ja satamia vastustetaan kun ne toisi työtä ja rahaa suomelle.Tuulivoimalat ja kaikki.
Esim:Pikkalaan satama ja inkooseen tuulivoimaa.
Auttas köyhiä uudenmaan kuntiakin työllisyys ja veromarkkojen keruussa kehittymään.Työtä, turisteja kaikkea.Turisteja ei tänne uudelle maalle muuta kuin*eksy*.Miksi??täällä ei olevinaan mitään nähtävyyksiä..tms..Todella vähän näen turisteja täällä.
Suomi on kohta eu-n takapujula/osavaltiona missä ei töitä ei mitään.
Meidän työttömien suomalaisten pitää lähteä pakolaiseksi muualle.Suomi on Jo nyt liian kallis maa asua ja elää.
Minun synnyin koti kunnassa oli kaivos jossa muuta toimintaa nyt.Kyllä sitä leipää kiitollisena moni sukulainen ja tuttava muistelee,ne oli niitä hyviä aikoja.Olen 40 .
Suomeen poikkeaako tänne kukaan kunhan pietari satamansa laittaa.Niin meillä ei laivoja enää liikennöi monta suomenlipun alla.Harmi.- semmoista se on
Olen ihmetellyt myös tuulivoimaloista syntynyttä vastustusta. Kävin jokin aika sitten Kemin Ajoksessa tuulivoimapuistossa oikein kuuntelemassa voimaloista lähtevää meteliä. Mielestäni ääni ei ollut ainakaan tuolloin mikään epämiellyttävän kova. Luulisi Inkoossa ymmärrettävän tuulivoiman päälle, siellä kun on hiilivoimalakin. Kumpi sitten lie mielekkäämpi vaihtoehto naapurissa, hiilivoimala hiilivarastoineen vai muutama tuulivoimala???
- diggeroija
Juu kaivoksen vierellä tuli aikanaan asuttua. Ennen oli kuitenkin ennen ja nyt on nyt.
"miksi kaikkea kaivoksia ja satamia vastustetaan kun ne toisi työtä ja rahaa suomelle."
Ennen kaivoi suomalainen kaivosyhtiö suht vaarattomia aineita. Nyt asialla on kansainvälinen yhtiö ja rahat menevät kansainvälisen rahan luo. Eivät ne kaivokset mitään kaunistuksia olleet ennenkään mutta ei niistä jätteistä sentään säteilyä lähtenyt.
"Auttas köyhiä uudenmaan kuntiakin työllisyys ja veromarkkojen keruussa kehittymään.Työtä, turisteja kaikkea."
Turistit eivät (ainakaan jenkit) eivät tule lähellekään aluetta jossa on ajatuskin kaivaa uraania. Paikkakunnalle niistä veromarkoista ei kovin monta penniä jää.
"Suomi on kohta eu-n takapujula/osavaltiona missä ei töitä ei mitään."
Näin on, joten se kelpaa hyvin vaikka raaka-ainelähteeksi (kehitysmaissahan sitä uraania jo nytkin suuressa määrin louhitaan).
"Suomeen poikkeaako tänne kukaan kunhan pietari satamansa laittaa.Niin meillä ei laivoja enää liikennöi monta suomenlipun alla.Harmi. "
Kyllä satamissa laivoja poikkeaa. Ellei uraania sitten kuljeteta Venäjälle laivattavaksi. Ruotsi tuskin antaa moisille kuormille läpikulku lupaa.
Hyvä puoli asiassa on että nuo kaivokset tulevat sinne Helsingin lähiympäristöön; saattaa muuttoliike kääntyä vastakkaiseen suuntaan nykyiseen verrattuna. - Tappaa
Uraanin louhiminen aiheuttaa laajojen maa-alueiden saastumisen ja ympäristöhaitat. Ydinvoiman jalostaminen louhuinnasta valmiiseen tuotteeseen asti tuottaa radioaktiivisen säteilyn: työkoneet, liete, kiviaines... Uraanin kaivuilla on ollut tähän mennessä vain haitallisia seuraamuksia, jotka on löydettävissä internetistä.
Yksi linkki voisi olla: http://www.ydinvoima.net/muuta/uraanin_louhinta.html
Uraani on raskasmetalli. Se on alkuaine jonka sairausriskit ovat todisteellisia.
- Tuon...
vastapainoksi, saataisiin hetkessä kymmenkertainen nimimäärä, kuin tuo bullshit-adressi on saanut...työpaikkoja lisää, jessss
- nimiä...
paljon, ainakaan järkeviltä kansalaisilta...ja flopiksihan tuo näkyy menevänkin :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314507Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408346Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486092SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1735722Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.724349Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm674119Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011556