Olen hoikka poika, mutta peppuni on kuin se olisi puolet läskimmälle ihmiselle tarkoitettu, sellainen iso. Niin iso, että minua pilkataan jopa sen takia.
Olisikohan mitään keinoja laihduttaa peppua, jalkakyykyt eivät onnistu polvien huonon kunnon takia, mitään spinningiä tai vastaavaa en voi harrastaa enkä myöskään rullaluistella/hiihtää. Jotain erityisiä liikkeitä? Kuinka tehokkaita pyöräily/juoksu/kävely ovat?
Olisikohan mitään keinoja laihduttaa peppua, jalkakyykyt eivät onnistu polvien huonon kunnon takia, mitään spinningiä tai vastaavaa en voi harrastaa enkä myöskään rullaluistella/hiihtää. Jotain erityisiä liikkeitä? Kuinka tehokkaita pyöräily/juoksu/kävely ovat?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos olet pitkä ja sulla on leveät hartiat niin ei läskiperse näy mihinkään.
Vaatetuksesta sen verran, että käytä muodikkaita teepaitoja tai puseroita niin että helma on perseen päällä. Kaverini jolla on ns. läskiperse pystyy peittämään sen pukeutumisellaan.
Äläkä ainakaan tunge paitaa housuihin, äläkä vedä housuja napaan asti.. Näyttää tyhmältä kaikkien päällä:)
Oletko käynyt kuntoplussan sivuilla? Entä tämän portaalin kuntoilu/fittness sivuilla? tai lainaa kirjastosta jumppaohjeita. 'koirankusetusliike' on yksi tehokkaimmista jos askelkyykyt ei sovi.
Eli kotona tai niille tyttöjen jumppatunneille liikkumaan (ja jätät ne polvi/hyppyliikkeet pois).
.. twist stepperiä. Mullakin on huonot polvet mutta stepperii ovat kyl toistaseks kestänyt. On tehokasta ja hiki lentää 10 minuutissa eli rasvankin pitäis palaa tehokaasti; teoriassa rasva palaa sieltä missä sitä on eniten joten voisi luulla sinun tapauksessa että pepusta; samalla peppukin saisi kiinteytystä. Kokeile ainakin vaikka pari viikkoa että miltä se tuntuu! ja hyvä musiikki tuo mukavaa fiilistä ja lisää ihan huomaamatta vauhtia.
Itse en ole pyöräilyä pitänyt kauhean tehokkaana; pitäisi pyöräillä suht pitkä matka ja ilman seuraa tai musiikkia se on aika tylsää puuhaa.. mut se oli vain minun mielipide :p