Kävin gynellä vaihtamassa masennusta ja haluttomuutta aiheuttaneen Yasminin erilaiseen yhdistelmäpilleriin. Tuota uutta, Microgynonia, aloitan käyttämään n.kuukauden kuluttua. Tiedän, että kokemuksia ja ihmisiä on erilaisia, mutta olisin kuitenkin kiinnostunut kuulemaan erilaisia kokemuksia tämän pillerin käytöstä. Onko jotain Microgynonille tyypillisiä sivuoireita? Passivoitunut olotilani reaktiona Yasminiin oli lääkärinkin mukaan ehkä seurausta siitä, että mahdolliset keskimääräistä korkeammat testosteronitasoni laskivat alhaisiksi (oireina mm.haluttomuus, itkuherkkyys, rasvoittuvan ihon rauhottuminen, lievä painonnousu). En kokenut olevani enää oma itsevarma ja lihaksikas itseni, vaikka toki olin hyvilläni ihon paremmasta kunnosta. Koska Microgynolissa on ilmeisesti hieman "testosteroniystävällisempää" keltarauhashormonin tyyppiä, sen pitäisi auttaa asiaa ja palauttaa näin ehkä seksihalutkin.
Asiassa on toki kääntöpuolikin: lääkärin mukaan on mahdollista, että ihon kunto heikkenee taas. Miten muilla, onko kokemuksia? Moni on valitellut Yasminin laimentaneen seksihaluja ja tuntemuksia sängyssä. Onko teitä kohtalotovereita pillereiden vaihto auttanut, ja mikä oli uusi merkki?
Kiitos vastauksistanne, olen todella kiinnostunut asiasta. :)
Asiassa on toki kääntöpuolikin: lääkärin mukaan on mahdollista, että ihon kunto heikkenee taas. Miten muilla, onko kokemuksia? Moni on valitellut Yasminin laimentaneen seksihaluja ja tuntemuksia sängyssä. Onko teitä kohtalotovereita pillereiden vaihto auttanut, ja mikä oli uusi merkki?
Kiitos vastauksistanne, olen todella kiinnostunut asiasta. :)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Microgynon pillereitä useita vuosia ja ei mulla ollu mitään valittamista niiden suhteen...ei ollu mitään iho-ongelmia ennen niitä eikä niiden aikana... painon nousu...mut et sekin kai siitäkin kiinni mitä suuhunsa laittaa...noiden jälkeen mulla oli Meliane muutaman vuoden... molempien pillereiden aikana kuukautisvuoto väheni huomattavasti... nyt on ollu hormoonikierukka kolmisen vuotta ja siitäkään ei mitään valittamista...
ja olen 100% tyytyväinen. Ei ole ollut iho-ongelmia, ei ennen eikä jälkeen, ei painonnousua, seksihalut normaalit/korkeammat kuin ennen pillereiden aloitusta.
Olen syönyt puolitoista vuotta ja microgynon on ensimmäinen merkki, joka on määrätty ja hyvin on sopinut.
söin Microgynonia noin 4-5 vuotta ja ei ollut iho-ongelmia, painonnousua tms. mutta seksihalut taisivat vähetä pikkuhiljaa, vai olisiko se suhteen hiipumisesta johtunut... voi olla. Melianea olen nyt syönyt ja olen tyytyväinen, uudessa suhteessakin.
Söin vuosia sitten n. 12 vuotta Microgynonia ja olin tosi tyytyväinen elämääni. Vuodot oli säännölliset, iho pysyi hyvänä, ei ongelmia halujen suhteen, pms-oireita oli paljon vähemmän kuin ilman pillereitä. Noiden vuosien aikana paino tosin nousi mutta se johtui kyllä ihan herkutteluista eikä pillereistä. Silloin tällöin juhlareissulla saattoi unohtua joku pilleri välistäkin (ehkä noiden vuosien aikana max 5 krt) mutten silti tullut raskaaksikaan.
Kiitoksia kaikista vastauksista, on jotenkin rauhoittavaa kuulla että ainakin muilla on hyviä kokemuksia. :) Esim.tuosta Mercilonista olen todella usein kuullut, että tekee mahavaivoja, ja Yasminista että passivoi.. Mutta tästä en ole vielä mitään vastaavanlaista _tyypillistä_ sivuvaikutusta saanut tietooni.
Jotenkin sitä ei oikein tunne olevansa ihan täysin oma itsensä pillereiden aloittamisen jälkeen, ainakaan sängyssä. Muuten ei haittaisi, jos olisi jotain vaikutuksia mielialaan, mutta en kyllä siedä ongelmia pedin puolella (siis lähes joka kerta). Toivottavasti tuo Microgynon ratkaisee asian!
Laittakaa toki lisääkin kommentteja, jos niitä on. :)
Söin niitä vuosikausia, sopivat ihan hyvin, jossain vaiheessa kokeiltiin marveloniakin, en muista kuitenkaan miksi. Nyt kun olen täyttänyt 38v lääkäri vaihtoi femilariin, en kuulemma voi enään käyttää tupakoinnin takia microgynonia. Harmi, koska femilarissa vuoto tulee aina vähän miten sattuu tai ei ollenkaan. Ei ollenkaan on tietysti positiivista, mut aina herää epäily ettei vaan ole raskaana.
Jouduin vaihtamaan helmikuussa microgynoniin kun cilesteissä (joita söin yli 6 vuotta) ei riittänyt enää teho ja kuukautiset alkoi tulla läpi. Edellisetkin pillerit teki näppylöitä, mutta microgynonista sain oikein kunnon aknen leukaan ym. :(
Nyt alkaa viimein näyttää tilanne edes hiukan paremmalta, mutta tiedä sitten onko elimistö tottunut vai tekisikö aurinko iholle vaa hyvää.
Todella katkerana katselen kuvia niiltä ajoilta kun ei pillereitä vielä ollut, ei näppylän näppylää....!
Mutta minulla muutenkin vissiin hurjan vahva oma hormonitoiminta, joten saatan olla ainoa jolle microgynonit (ja pillerit yleensä) on moinen murheenkryyni. Tosin microgynon on pilleri jonka ihan virallinenkin sivuvaukutus on akne.
Toivotaan parempaa onnea muille!! :D