Varoitan eräästä luxemburgilaisesta nelilapsissesta perheestä. Perheen äiti on suomalainen. Hän osaa vetää roolia että on mukava ja rento. Kun menet paikan päälle viikon sisällä toteus lankeaa sinulle hän on orjuuttaja. Itse olin täsää perheessä puolitoista kuukautta ja tämä aika oli elämäni vaikenita aikaa. Lapsien kanssa tulin hyvin toimeen jos vanhemmat oli poissa. mutta koska perheen äiti oli koko ajan kotona niin asiasta ei tullut mitään. olin heidän orjana. Jos vietin vapaa-aikaani kavereitteni kanssa, perheen vanhemmat olivat suuttuneita minulle. Minun olisi pitänyt leikkiä lasten kanssa koko ajan ja puhua pälätää koko ajan vaikka he nukkuisivat. En lopuksi ymmärtänyt miksi he ottivat au pairin koska nainen oli kotirouva ja olisi pärjännyt yksin lasten kanssa niin kuin monet täällä suomessa. Kadun lopunikäni sitä että valitsin tämän perheen. vaihdoin perhettä olin siellä erittäin pidetty ja minulle sateli babysittauksia tuttava perheistä ja kaikki kehuivat minua. mutta ensimmäisen perheen äidin mukaan en ollut hyvä missään. tästä perhestä on monet au pairit lähtenyt. Siis VAROITAN!!! MONI KAKKU PÄÄLTÄ KAUNIS siitä perheestä on mua aikasemmin lähtenyt aupairi samasta syystä ja mun jälkeenki on lähtenyt. mun kohdalla tapahtui vielä niin että kyseinen nainen heitti mut kadulle ilam asuinpaikkaa eli heitteille jättö, mutta onneksi sain kiinni tulevan perheen äidin ja saatiin sovittua että vien tavarat juna-asemalle ja sitte menin toisen aupairin luo odotteleen, onneksi oli kivoja ihmisiä ympärillä.
Varoitus
onsku
61935
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä toinen perhe mihin ei kannata kenenkään mennä!
Great aupair, tunnusnro 550589 "Widower looking for help"
voisitko perustella?
Tämä oli siis se perhe, missä miehen vaimo kuollut vähän epäilyttävästi mukamas lintuinfluenssaan. Näin hän kertoi minulle.
- tarjosi jatkuvasti alkoholia, varsikin kun lapset oli menneet nukkumaan. Itse käytti "onnellisuus-pillereitä" päivittäin ja joi alkoholia.
- oli kiinnostunut kakskymppisistä tytöistä, minun kavereista (itse 37v)
- tarjosi jatkuvasti kuolleen vaimonsa vaatteita ja puhui kiusallisen usein tästä. Vertasi minua usein vaimoonsa !!
- käyttäytyi ennalta arvaamattomasti
- tuli öisin koputtelemaan oven taakse, kun olin menossa nukkumaan; halusi aina jutella ja sanoikin, että "paras totutella siihen" (!!)
- tarjosi huumeita. Kun kieltäydyin, alkoi käyttäytymään kuten suuttuneena/loukkaantuneena, mikä aiheutti minulle vielä enemmän stressiä.
- on himouskovainen ja opettaa jossain kirkossa lapsille uskontoa tms. Vetoaa jumalaan jatkuvasti.
- yms. yms.
Viihdyin paikassa tasan 2 viikkoa, sen jälkeen oli pakko lähteä, kun alkoi olla oikeasti epämiellyttävät oltavat. Ukon läheisyydessä ei ollu kiva olla!!! Lapsissa ei ollut mitään vikaa, mut mies ihan sairas.
Nyt tämä etsii netistä uutta aupparia ja vaatii tämän pysyvän heillä sen 2 vuotta. Sanoo ettei etsi vaimon korviketta, mutta minulle kertoi, että ei ole kiinnostunut sen 40v kaverista, mutta 20v kyllä kiinnostaa!! Lisäksi kova lupailemaan alussa kaikkea, mutta totuus tulee nopeasti esiin.
olipas vain miellyttävä mies, hyi.. onneksi pääsit poisa sieltä! eikö tuommosesta voi ilmottaa johki, tai mtn se saa vieläki sielä ettiä itelleen aupparia vaikka on ihan sekasin..
Ilmoititko miehestä kenellekään? Viranomaisille? Tai pistä edes meili GreatAuPair sivuston ylläpitäjälle, jotta ottavat tyypin tunnukset pois käytöstä. Toihan on ihan kamalaa!!
Odotan siitä perheestä tytärtäni kotiin. Järkyttävää...