Heippa!
Käytän tässä 4 kuukautta Harmonet-pillereitä. Ja saman verran oon harrastanu myös seksii poikaystävän kanssa.. Ongelmana on vaan se et en tiiä johtuuko pillereistä vai seksistä vai mistä. Välillä alkaa tuntuu vaan et kusettaa kokoajan, mut menee kuselle ni sit ei kuitenkaan tuu mitään, tai sit ihan vähän o.O välillä sit normaalisti. Mut jatkuva kusihätä vaikka ei mitää tuliskaa. Kortsuja ja pillereitä käytetää, eikä kummallakaa oo mitää tauteja tms.
Onko kellään samanlaista vaivaa/Tietoa mistä voisi johtua? :E
Käytän tässä 4 kuukautta Harmonet-pillereitä. Ja saman verran oon harrastanu myös seksii poikaystävän kanssa.. Ongelmana on vaan se et en tiiä johtuuko pillereistä vai seksistä vai mistä. Välillä alkaa tuntuu vaan et kusettaa kokoajan, mut menee kuselle ni sit ei kuitenkaan tuu mitään, tai sit ihan vähän o.O välillä sit normaalisti. Mut jatkuva kusihätä vaikka ei mitää tuliskaa. Kortsuja ja pillereitä käytetää, eikä kummallakaa oo mitää tauteja tms.
Onko kellään samanlaista vaivaa/Tietoa mistä voisi johtua? :E
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sulla on, hyvä neiti, VIRTSATULEHDUS. Mut ei hätää, älä tee mitään. Älä varsinkaan koske SINNE. Se pirulainen lähtee itekseen pois.
No moi! Minusta kuvailemasi oireet kuulostaisivat vähän virtsatietulehduksen oireilta. Mulla on ollut se pari kertaa, ja silloin just tuntuu siltä kuin pitäs juosta vessassa piipillä mut juuri mitään ei tuu, ja se voi jopa sattua. Tää tulehdus lähtee antibioottikuurilla (eli pitää mennä lääkärille), mut itse kun oon joskus huomannu et nyt alkaa taas tuntua sellaisia oireita niin oon vain juonu paljon nesteitä, ja usein se on tuntunut auttavan. Ja jos on taipumusta virtsatietulehduksiin niin kuulemma kannattaa juoda puolukka- tai karpalomehua. Voihan oireisiisi olla jokin muukin syy, mut minusta tämä ehdottamani on ihan mahdollista. Muuten, virtsatietulehdus ei oo ihan täysin harmiton vaiva (voi edetä munuaisiin) joten voithan käydä lääkärillä jos oireet jatkuvat; ko. tulehdus näkyy virtsanäytteestä. Ja kyllä sun varmaan kannattaa noista oireista kysyä joka tapauksessa joltain ammattilaiselta, jos huolettaa. Toivottavasti asia selviää :)!
Varmaankin on kyse virtsatietulehduksesta. Hyvin yleistä että sellainen iskee ja voi iskeä useinkin jos säännöllinen seksielämä on vasta aloitettu. Ei välttämättä liity hunoon hygieniaan mutta hygieniasta huolehtiminen auttaa. Tulehduksen ehkäisyssä on tärkeää juoda paljon nesteitä että virtsatiet "huuhtoutuvat" bakteereista. Yleensä happamien ja erityisesti c-vitamiinia sisältävien mehujen juominen auttaa. Kohtuullinen yliannos, esim. muutama tabletti c-vitamiinivalmistetta päivässä ehkäisee ja poistaa tulehdusta tehokkaasti. C-vitamiini on vesiliukoinen ja ylimääräinen päiväannos huuhtoutuu ulos virtsan mukana ja happamana tappaa bakteereita matkallaan. Karpalomehu on myös hyvä. Erityisen hyvä niksi tulehduksen ehkäisemisessä on käydä aina pissalla heti yhdynnän jälkeen. Virtsateihin kulkeutuneet bakteerit huuhtoutuvat näin heti pois. Kuitenkin jos vaivaa on ollut jo pitkään ja pissahätä on jatkuva ja kipujakin on, on parasta mennä lääkäriin ja hoitaa antibioottikuurilla tulehdus pois. Vaiva uusii melko varmasti jos sitä ei ennaltaehkäise ja mitä useammin sen saa, sitä useammin se aina iskee, eli kannattaa huolehtia asiasta ajoissa.
Joskus virtsatiet tai virtsarakko voivat vain "ärtyä" jos seksiä on harrastettu yhtäkkiä huomattavan paljon. Silloinkin voi olla virtsaamisentarvetta ja kipuja mutta tila menee pian ohi.
Voi olla virtsatietulehdus, mutta voi myös johtua e-pillereistä! Soita terveyskeskukseen ja testauta virtsatietulehdus ja sukupuolitaudit ensin.
Minulla nuo oireet alkoivat e-pillereiden käytön jälkeen ja tulehdusta ei ollut. E-pillerit tekivät limakalvot todella hauraiksi ja aiheuttivat ilmeisesti myös virtsarakon ärtymisen. Tiheävirtsaisuuteenkin on olemassa lääke. Jollei sinulla ole virtsatietulehdusta, kannattaisi ehkä vaihtaa ehkäisyä.
Kuten edellisetkin kirjoittivat, kuulostaa virtsatientulehdukselta. Mene lääkäriin, niin saat antibioottikuurin (muista mainita, että syöt e-pillereitä, jotkut antibiootit vaikuttavat ehkäisytehoon). Virtsistä ennaltaehkäisevänä keinona kannattaa käydä aina yhdynnän jälkeen pissalla.
Vaiva ei kyllä oo jokapäiväistä ja jokahetkistä o.O Mut mul oli kyl viimeeks 7 vuotiaana virtsatietulehus jonkatakia olin muistaakseni muutaman päivän sairaalassa. Oon nyt yrittäny juoda paljon nesteitä ja ehkä sit sitä ongelmaa ei sil hetkellä just tuukkaan. No ei auta ku juoda paljon ja kattoo miten käy. Just kävin tos kesäkuun lopulla gynellä ekaa kertaa tarkistukses ja sano et kaikki on ok. tosin mtn. klamydia tai papakokeit oo otettu ees. mutta en ookkaa harrastanu seksii ku nykyisen poikaystäväni kanssa, yhdessä 9kk ja kummallakaan siis mitään tauteja :) Ja gyneltä sain reseptin harmonet-pillereihin, koska aikasemmin olin saanu ne ilmaseks terkkarilta ja aikasemmin vaivoja ei ollu ku nyt sitten o.O Kiitti vastauksista silti.
Eli mulla pillerit tekee ton saman oireen eikä se ole virtsatietulehdus, kipu/paineen tunne ei ole yhtä kova kuin tulehduksessa mutta vaiva on inhottava. Lääkäri kertoi sen johtuvan siitä, että pillereiden käyttö kuivattaa ja ohentaa limakalvoja sekä emättimen että virtsateiden puolelta.
Kuivat limakalvot virtsateissä taas aiheuttavat sen, että rakko ei koskaan tyhjene täysin tyhjäksi ja siitä tulee se inhottava tunne. Ainoa satavarma konsti tämän parantamiseen lienee vain jättää pillereiden syönti. Itse olen kokeillut vaikka sun mitä pillereitä (nyt cerazette, aiemmin yhdistelmäpillereitä) mutta aina sama vaiva.
Varaudu myös toistuviin emätintulehduksiin, hiivatulehduksiin jne. jos pillereitä usean vuoden ajan syöt. Itse olen jo alkanut vakavissani harkita sterilisaatiota, jotta tästä vaivasta pääsisin eroon (kumien kanssa ei huvita alkaa leikkimään, hormonikierukkakin perustuu hormoneihin, kuparikierukkaa en halua ja kolme lasta jo tehty ja ikää yli 30 v.).
Että olen itse syönyt nyt pari kk Omega 7 -kapseleita (saa luontaistuotekaupasta). Lupaavat vahvistaa sekä emättimen että virtsateiden limakalvoja. Pikkuisen edistystä on jo huomattavissa (se kertomasi jatkuva pissahädän tunne on kadonnut), toivotaan että näistä voisi olla enemmänkin apua jatkuvalla käytöllä.