Kehittämisestä ja kopionnista

Euroautojen kannattajat elättävät sitkeästi mielikuvaa japanilaisista kopiojina, mutta....
esim. Hondalle myönnetään uusia patentteja enemmän kuin euroopassa yhteensä.
151343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Honda on aina ollut kehityksen etunenässä monella tekniikan saralla, tälläistä etua ei millään muulla autotehtaalla ole. Muutenkin Hondalla perustetaan aivan erilaiseen laatuajatteluun sekä tuotteissa että työntekijöiden hyvinvoinnissa. Siitä korkea laatu ja onnelliset asiakkaat.

Äänestä
  • Hondat ovat kyllä hyviä, mutta ylihintaisia... lähes vastaavia esim. Nissanin kanssa...

    Äänestä

  • Niin, kyseessähän on maailman suurin moottorinvalmistaja.
    Erona moniin kilpailijoihin Honda suunnittelee ja valmistaa itse myös tuotantolinjansa ja robottinsa.

    Äänestä

  • d kirjoitti:

    Hondat ovat kyllä hyviä, mutta ylihintaisia... lähes vastaavia esim. Nissanin kanssa...

    Hondat ovat juuri sopivan hintaisia, laatuunsa ja imagoonsa nähden jopa edullisia. Nissanit voi jokainen tosiautoilija jättää omaan arvoonsa, onhan se lähinnä merkki minkä takia kaikki japsiautot yleistetään vielä tänäkin päivänä "paskaksi".

    Äänestä

  • Mugen kirjoitti:

    Niin, kyseessähän on maailman suurin moottorinvalmistaja.
    Erona moniin kilpailijoihin Honda suunnittelee ja valmistaa itse myös tuotantolinjansa ja robottinsa.

    ja mikään muua valmistaja ei sitten tee itse robottejansa vai
    heh

    Äänestä

Jaa että euroopassa yhteensä?Taisi olla vähän lavea ilmaisu.Täysin uusia keksintöjä on esim sadasta vain yksi tai kaksi,yleensä ne ovat paremminkin innovaatioita ts. jo olemassaolevan idean muunnoksia.Hondankin on täytynyt tulla turvallisuudessa muiden autojen tasolle,sillä se oli esim. kolariturvallisuudessa huonoin vielä 90-luvun alussa jolloin tekniikan maailma julisti etusivullaan:Keltainen vaara!

Äänestä
  • on nykyisin kunnossa, katso vaikka törmäystestejä jenkeistä 4-5 tähteä...

    Äänestä

  • NCAP kirjoitti:

    on nykyisin kunnossa, katso vaikka törmäystestejä jenkeistä 4-5 tähteä...

    Kirjoitin että hondankin on täytynyt tulla muiden autojen tasolle kolariturvallisuudessa.Siis kehitystä on tapahtunut,ja myönteistähän se on.

    Äänestä

Ei kait kukaan nykyään kuvittele japanilaisia kopioijina... ei edes vannoutuneet eurofriikit. Toisaalta vannoutuneet japsifriikit paukuttelevat henkseleitään sillä teknisten innovaatioiden määrällä jonka japanilaiset kuulemma tuottavat.

Patenttien määrä ei ole minkäänlainen teknisen innovatiivisyyden mitta, ei varsinkaan autoteollisuudessa. Polttomoottoreita on kehitelty isolla rahalla ja paljolla työvoimalla toista sataa vuotta... lähes kaikki vähänkin fiksu perusteknologian osalta on jo moneen kertaan keksitty. Monen "uuden" idean takaa löytyy jo ajat sitten tehty ja vanhentunut patentti... moni asia maailmassa kehittyy, siten myös aikanaan tuhoon tuomitut ideat tulevat uudelleen harkinnan arvoisiksi. Jos autoon tai polttomoottoriin liittyen haluaa jotain keksiä on syytä aloittaa idean etsiminen vanhoista patenteista. Kokonaan uuden asian keksiminen ja patentointi ei sinänsä tarkoita että ideassa olisi mitään "järkeä"... lähinnä vain sitä että sitä ei ole vielä kukaan patentoinut aiemmin ja että se ei ole fysiikan lakien vastainen. Autoteollisuuteen liittyvien patenttien viidakossa uusi patentti on lähinnä osoitus firman patentti-insinöörin kyvyistä... ei tuotekehitystiimin.

Patentoinnin mielekkyyskin on kyseenalaista, sen suojaa on valvottava itse ja se tarjoaa vain hetkellisen suojan, pienen etumatkan. Kun huomioidaan patenttien taso niin mielekkyys on todella kyseenalaista... miksi suojata jotain jolla ei käytännön arvoa patentin voimassaoloaikana.

Patenttien runsaus Japanissa juontaa juurensa kulttuuriin ja yritysten sisäiseen kulttuuriin. Euroopastakin on alalta kuin alalta poimittavissa ne jotka patentoivat paljon... ne eivät kuitenkaan välttämättä ole teknologian keihäänkärkeä.

Joku mainitsi kuinka Honda huolehtii työntekijöistään... ei muuta kuin Hondalle tai muulle vastaavalla Japaniin töihin... kysellään mielipiteitä hetken kuluttua uusiksi :)

Äänestä

Honda on moderni auto - siksi se onkin suunniteltu kestämään vain muutaman vuoden, jotta se voitaisi taas vaihtaa uuteen.

...

Äänestä
  • samalla tavalla kuin kaikki muutkin autot, ennenkaikkea japanilaiset. Ja pesukoneet, ja pölynimurit ja ...

    Auto on kulutustavara.

    Äänestä

Olen kuullut väittämän, että esim. mersu ei patentoinut kaikkia turvallisuuteen liittyviä keksintöjään, jotta nämä turvallisuustekijät olisivat mahdollisimman monien käytettävissä.

Äänestä
  • Noinhan yleensä perustellaan keksintöä jolle ei saa mallisuojaa, koska joku on sen jo aiemmin keksinyt.

    Äänestä

  • On olemassa joitakin säännöksiä juuri turvallisuutta varten, eli jos joku keksii todella hyvän ja selkeästi aiempaa parempaa turvallisuutta tarjoavan keksinnön, niin muistelisin, että on olemassa joku lainsäädäntö, jonka avulla muutkin pystyvät hyödyntämään ko. keksintöä omissa tuotteissaan.... Jotenkin näin se meni, vaikkakin tosi sekavasti ;-)

    Äänestä

Jos joku keksii hyvän idean, niin miksi muut ei saisi hydyntää tätä, vähän jokainen uusi auto edustaa samaa tekniikkaa nykyjään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi on! kirjoitti:

Euroautojen kannattajat elättävät sitkeästi mielikuvaa japanilaisista kopiojina, mutta....
esim. Hondalle myönnetään uusia patentteja enemmän kuin euroopassa yhteensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu