Osaisiko joku sanoa näkökulmaa, mitä mies meinaa, kun hän ensin pitää yhteyttä, sitten ei pidäkään ja sitten taas pitää mutta ei pidäkään. Eli välillä soitellaan ja viestitellään, mutta sitten kuitenkin tulee tilanteita, jolloin olen kuin ilmaa..Kun soittelee, hän ehdottaa näkemistä ja on ihan normaali ja mukava. Mutta ykskaks ei olekaan..En voi käsittää mitä tämä on. Meillä on yhteinen menneisyys, jonka jälkeen sovimme, että olemme vain ystäviä. Ystävyyskin tuntui olevan hänelle liikaa, kun ei halunnut pitää yhteyttä. Olemme kuitenkin pienen tauon jälkeen pitäneet jonkinverran satunnaista yhteyttä..Kun ilmaisin tunteeni uudelleen, hän taas otti yhteyttä, mutta nyt taas ei olekaan ottanut...Ompas vaikeata tämä selittäminen, mutta ehkä se pointti tuli selväksi=)
Tulkintaa?
mirkalintu
3439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin minulla on muutamia toisistaan täysin erillisiä kaveripiirejä (esim. työn, opiskelun ja harrastusten kautta), jotka eivät koskaan ole tavanneet toisiaan. Joskus joku kaveripiiri on minulle tärkeä ja liikuskelen enemmän siinä porukassa, joskus taas joku toinen.
Oikeastaan minulla on vain pari sellaista sydänystävää, joihin pidän yhteyttä koko ajan (ja he taas eivät kuulu kiinteästi mihinkään näistä em. kaveripiireistä, vaan ovat samanlaisia "vierailevia tähtiä" kuin minäkin).
Päivänselväähän tuo...mies pitää sinua varalla, jos ei muuten irtoa keneltäkään, niin sinä kelpaat.
Ystäviä yhteisen menneisyyden jälkeen - se menee juuri näin. Olen itse ollut samassa tilanteessa ja sellaisesta pelistä itsetunto menee, ärsyttää ja oma elämä menee pilalle.
Minun kohdallanikin mies yrittää vieläkin joskus yhteyttä, enpä jaksa enää, vaikka toisaalta pidän hänestä paljonkin. Onneksi tänä kesänä löytyi ihana mies, joka tosissaan haluaa seurustelusuhteen.
Varmasti sinullekin on jossakin joku muu !
Unohda jo tuo vedättäjä !
olla niin, että mies oikeasti haluaisi pitää sinua ystävänä, mutta hänestä saattaa välillä tuntua siltä, kuin sinä haluaisit enemmän, siksi jarruttelee selvästi. Kaikesta huolimatta pitää sinusta paljon ja halauaisi pysyä ystävänä kanssasi, mutta ei usko syvemmän suhteen mahdollisuuteen.
Itsellä on ollut saman suuntaisia kokemuksia nuorempana, eikä kyseessä ole ollut todellakaan varallapidosta, vaan ystävyyden säilymisestä ystävätasolla, joskus se onnistui yleensä ei, koska minusta tuntui toisen haluavan enemmän, eli toivoi minun muuttavan suhdettamme parisuhteen suuntaan. Niin ei kuitenkaan kertaakaan käynyt.
Se on sinänsä kummallista sillä mielestäni he olivat mahtavia persoonia, mutta se "jokin" kuitenkin puuttui. Tapasin myöhemmin sellaisen naisen, jolla se "jokin" esiintyi ja suhteemme jatkuu edelleen 15v:n jälkeen.