Millainen palkka?

Moikka! Olen menossa myyjäksi vaatekauppaan ja kiinnostaisi tietää millainen palkka minulle kuuluu Kaupan TESsin mukaan. Työkokemus:

Kahvilamyyjä 4 kk (MaRa TES)
Pikaruokatyöntekijä 4,5 kk (Ei TES)
Toimistotyöntekijä 3 kk (kunta TES)

Muistelisin jotenkin, että Kaupan TES:ssa otetaan huomioon myös muun alan työkokemus, jos se vastaa jollain tavoin kyseistä työtehtävää. Onko näin? Kiitos vastaajalle!:)
56972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

alta 20e/tunti en lähtis

Äänestä
  • olet tainut pysyäkin...vai merkonomille 20€/kk :-)

    Äänestä

  • No, kotona kirjoitti:

    olet tainut pysyäkin...vai merkonomille 20€/kk :-)

    Juuh tulee. Ict-alalla töissä ja ikääkin jo 26 plakkarissa.

    Äänestä

Lisäys vielä, että olen valmistunut ensin merkonomiksi ja sen jälkeen tehnyt noita töitä. Tuleva työpaikka on Helsingissä.

Tessistä luin seuraavaa:
"Merkantti- tai merkonomitutkinnon suorittanut on heti palkkataulukon 2. vuoden myyjä".

Esim. Merkonomi A. palkataan myyjän tehtäviin. Hänellä ei ole aikaisempaa työkokemusta. Koulutuksen perusteella A. on 2. vuoden myyjä ja saa vuoden ajan 1. vuoden myyjän palkkaa. Sen jälkeen hän siirtyy 3. vuoden myyjäksi.

Eli taidan olla vasta 1. vuoden myyjä, koska Kaupan Tessin mukaista työtä en ole tehnyt.

"Kokemus muussa ammatissa otetaan huomioon kohtuullisessa määrin, jos
se osittain vastaa työssä vaadittavaa ammattikokemusta. Tämä pyritään toteamaan
työsopimusta tehtäessä".

Eli tuleeko korotusta vaiko ei? Merkonomihan olen, mutta vaan rafla-alan hommia tehnyt.

Tossa vielä Kaupan TES:
http://www.finlex.fi/data/tes/stes343-PT50Kaupan0502.pdf

Äänestä
  • Kaupan kassana saat kassa palkan vaikka kuinka olisit merkonomi. 1400-1600 kk

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TyhmäMerkonomI kirjoitti:

Moikka! Olen menossa myyjäksi vaatekauppaan ja kiinnostaisi tietää millainen palkka minulle kuuluu Kaupan TESsin mukaan. Työkokemus:

Kahvilamyyjä 4 kk (MaRa TES)
Pikaruokatyöntekijä 4,5 kk (Ei TES)
Toimistotyöntekijä 3 kk (kunta TES)

Muistelisin jotenkin, että Kaupan TES:ssa otetaan huomioon myös muun alan työkokemus, jos se vastaa jollain tavoin kyseistä työtehtävää. Onko näin? Kiitos vastaajalle!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu