Uskaltaako ostaa HÄKKIAPINALTA!

Auton vai menenkö kunnon merkkiliikkeeseen.
122805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

HÄKKIAPINA OSTAA YLEENSÄ OMALTA HEIMOLTAAN.
Mutta jos meinaat ostaa niin mene ensin hoitoon

Äänestä

Häkistä ritsa irto halvalla. Ei ole kyllä yhtään hintaansa arvokkaampi.
Kunnon häkkimyjällä on puolikiloa vitjoja kaulassa ja käsissä. Kul(värisiä.)

Äänestä
  • Kyllä niitä hyviäkin "häkkejä" suomenmaasta löytyy mutta suurin osa kuten esimerkiksi kehä 3 tai Tuusulan häkit ovat huijareita täynnä ja kun vielä hinnatkin ovat merkkiliikkeiden tasoa niin älä ihmeessä sieltä osta mitään.
    Osta yksityiseltä tai merkkiliikkeestä!

    Äänestä

täysin paskan pikku pösön sai 250e häkkiapina möi auton jollekkin tietämättömälle teinille 3800eurolla joten kyllä sillä saa häkkiapina komeet kultavitjat kaulaan ja emännälle kans.

Äänestä
  • Olis saanu itekin 4000 jos ois tajunnu ite myydä!

    Äänestä

Häkkitarhasta osaava ostaja saa parhaat autot. Miksi? Siksi että kyllä suuri osa niidenkin autoista on aivan kelpo pelejä. Niistä suuri osa on vaan vuosimalliltaan sen verran vanhoja (siis nykyään jo esim. vm-2001 tai 2000) ettei merkkiliike niitä halua pitää vaihtoautohallissaan imagoa pilaamasta. Siksi järkiostaja saa usein häkkiliikkeestä halvemmalla kelpo auton. Toki käytetty pitää aina tutkia mut jos on oo koo niin eikun kaupoille!

Äänestä
  • paras vitsi tälle päivälle tää sun vuodatus taidat olla itse häkkiapina?

    Äänestä

  • Vanhaa yli 150 tkm ajettua autoa ei pidä ostaa mistään ilman kunnollista koeajoa ja kyseisen mallin heikkoja kohtia tuntematta. Myös moottorin ja voimansiirron mahdolliset viat täytyy osata tunnistaa. Jos taidot ei tähän riitä, niin sitten kannattaa ostaa vain uusia autoja.

    Äänestä

Helppo on haukkua meitä ulkotarhoissa myyviä yrittäjiä häkkiapinoiksi! Mitäs itse teet työksesi? Oletko konttoriapina?

Me automyyjät joudutaan kantamaan raskas taloudellinen riski, kun ostetaan kamaa tarhaan. On 6 kk:n tuotevastuulaki ja jos on arvioitu väärin ajoneuvon kunto, takkiin tulee ja lapset jää kaurapuurolle. Ja se kaupanteko tarhoissamme on yhtä luotettavaa kuin merkkiliikkeessä, ainoa ero tilojemme laatu. Eipähän asiakkaan tarvitse maksaa lasipalatsien kuluja auton hinnassa!

Äänestä
  • En suosittele kenellekkään näitä autoliikkeitä.Itse olette maineenne luonnu.Tämä 6:kk tuotevastuulaki on mun kokemuksen perusteella sitä, että jos autoliike lupaa osto hetkellä esim. laittaa kuntoon jonkun vian tai toimittaa renkaat ja siitä on laitettu mustaa valkoiselle, niin saat odottaa vähintään sen 6:kk.Jos kyseisistä autoliikkeistä joskus erehdytte ostamaan auton, ÄLKÄÄ koskaan allekirjoittako kauppasopimusta, ennenkuin olette tutkinut auton perusteellisesti. Se käy helposti kun viette auton autotohtorille ja pyydätte tarkistamaan auton tarkasti. Se on pieni hinta siitä, että loppupeleissä voit menettää tuhansia euroja.Mä itse tein kyseisen tarkastuksen autoon vasta, kun olin allekirjoittanut paperin. Auto oli katsastettu viimeeksi 2004,vaikka kaikki oli myyjän mukaan kunnossa.Katsastuksen ne suoritti mutta se miten se tapahtui oli huijaamalla tehty. Siinä lainattin osia toisesta autosta,jotka palautettin takaisin,sen kertoi mulle itse myyjä ja josta minä en olisi saannut puhua kenellekkää.Mua oli alusta asti kohdeltu väärin ja se sai mut suuttumaan ja se vaan jatkuu.Mun autokaupasta on kulunut 3:kk ja koska autoliike ei ole tehnyt sovittuja korjauksia autoon, sovittiin kaupanpurkamisesta.Purku hetkellä mulle sanottiin, että ei ole rahoja.Auto on ajokunnoton ja se seisoo autoliikkeessä kuin myös mun rahat. Olen laittanut asian kuluttajavalituslautakuntaan.SIISPÄ te jobbarit,kannattaisko miettiä sitä, kuka valitsee sen mitä lapsenne saa syödäkseen.Te sen valinnan teette.

    Äänestä

  • kokemusta on.. kirjoitti:

    En suosittele kenellekkään näitä autoliikkeitä.Itse olette maineenne luonnu.Tämä 6:kk tuotevastuulaki on mun kokemuksen perusteella sitä, että jos autoliike lupaa osto hetkellä esim. laittaa kuntoon jonkun vian tai toimittaa renkaat ja siitä on laitettu mustaa valkoiselle, niin saat odottaa vähintään sen 6:kk.Jos kyseisistä autoliikkeistä joskus erehdytte ostamaan auton, ÄLKÄÄ koskaan allekirjoittako kauppasopimusta, ennenkuin olette tutkinut auton perusteellisesti. Se käy helposti kun viette auton autotohtorille ja pyydätte tarkistamaan auton tarkasti. Se on pieni hinta siitä, että loppupeleissä voit menettää tuhansia euroja.Mä itse tein kyseisen tarkastuksen autoon vasta, kun olin allekirjoittanut paperin. Auto oli katsastettu viimeeksi 2004,vaikka kaikki oli myyjän mukaan kunnossa.Katsastuksen ne suoritti mutta se miten se tapahtui oli huijaamalla tehty. Siinä lainattin osia toisesta autosta,jotka palautettin takaisin,sen kertoi mulle itse myyjä ja josta minä en olisi saannut puhua kenellekkää.Mua oli alusta asti kohdeltu väärin ja se sai mut suuttumaan ja se vaan jatkuu.Mun autokaupasta on kulunut 3:kk ja koska autoliike ei ole tehnyt sovittuja korjauksia autoon, sovittiin kaupanpurkamisesta.Purku hetkellä mulle sanottiin, että ei ole rahoja.Auto on ajokunnoton ja se seisoo autoliikkeessä kuin myös mun rahat. Olen laittanut asian kuluttajavalituslautakuntaan.SIISPÄ te jobbarit,kannattaisko miettiä sitä, kuka valitsee sen mitä lapsenne saa syödäkseen.Te sen valinnan teette.

    mun kaveri on kans tehny kauppaa autosta autoliikkeen kanssa ja jo papereitten tekovaiheessa on pientä huijauksen makua... auton oli katsastamaton vaikka myyjä sanoi ajoaikaa olevan elokuun loppuun. Auto hyytyi kotiintulomatkalla... vietiin huoltoon ja sen jälkeen katsastukseen,,,, ei tullu leimaa.
    Myyjä kyllä lupasi hoitaa katsastuksen sekä korjauksen omassa valitsemassaan paikassa... mutta entäpä tämän jälkeen kun autossa on leimat ja näennäisesti "kunnossa".. mitäpä kuukauden kahden kuluttua... onko liikettä olemassakaan jos tarvitsee saada myyjää vastuuseen.

    Äänestä

  • peräkylän pöljä kirjoitti:

    mun kaveri on kans tehny kauppaa autosta autoliikkeen kanssa ja jo papereitten tekovaiheessa on pientä huijauksen makua... auton oli katsastamaton vaikka myyjä sanoi ajoaikaa olevan elokuun loppuun. Auto hyytyi kotiintulomatkalla... vietiin huoltoon ja sen jälkeen katsastukseen,,,, ei tullu leimaa.
    Myyjä kyllä lupasi hoitaa katsastuksen sekä korjauksen omassa valitsemassaan paikassa... mutta entäpä tämän jälkeen kun autossa on leimat ja näennäisesti "kunnossa".. mitäpä kuukauden kahden kuluttua... onko liikettä olemassakaan jos tarvitsee saada myyjää vastuuseen.

    Pakko ottaa kantaa sun kertomaas juttuun.Se että ne lupaa leimata auton,ni sen kanssa kannattaa olla tarkka.Ne todella lainaa toisista autoista osia ja palauttaa ne takas.Sun kaverin kuuluu saada lista siitä mitä autolle on tehty.Mikäli se ei onnistu, voi vaan arvata että jotain on vialla.Kannattaa ilmottaa myyjälle, että tulen katsastamaan auton vain varmistaakseni,että kaikki on tehty niinkun on sovittu.Koska sen minkä myyjä on luvannut,eikä ole sitä tehnyt,niin älä tyydy siihen, koska sä joudut sen korjauksen itse maksamaan viimeistään seuraavassa kastastuksessa tai jo parin kk:n päästä.Toivottavasti sun kaverillas on parempi tuuri, kun mulla ja saa auton kuntoon.Älkää antako periksi!!!!!!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkuri.. kirjoitti:

Auton vai menenkö kunnon merkkiliikkeeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu