Viikot kevyellä ruokavaliolla liikuntaa usein. Torpeedoiko viikonloppuna nautittu olut (esim.mäyräkoira) kokonaan tän mahollisesti viikolla saavutetun painonpudotuksen? Asiallista tietoa tarvitsen.
voiko
oluesta
5544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laihdutuskuurin ongelma on se, että kun ravinnon määrä laskee, laatua on nostettava. Oluessa ei ole mitään muuta ravintoa kuin energiaa eli kaloreita.
Mitä vähemmän liikkuu, sitä tarkempi on oltava ruokavaliostaan, että siitä saa tarvittavat ravintoaineet. Tuollainen määrä viikossa laihduttajalle on minusta todella paljon.
Jos kerran viikossa saa ylimääräisiä kaloreita niin se ei laihdutusta hetkauta juuri mihinkään. Saattaa pienenä tasaantumisena tuntua, mutta sekin peittyy yleensä normaaliin painonvaihteluun.
Ei ole mitään eroa jos syö 500 kilokaloria tai 3000 kilokaloria yli tarpeen vuorokaudessa. Elimistö kun ei pysty muuttamaan rasvaksi kuin rajallisen määrän kaloreita. Jopa kolmenkin päivän mässäily ei kovinkaan paljon rasvakertymää aiheuta. Paino voi nousta 1-3kg, mutta siitä suurin osa on nestekertymää. Kun siirtyy normaaliin ateriointiin niin todellista nousua voi olla 200 grammaa, jos edes mitattavissa. Eli ei vielä yhtään mitään.
Ruoan läpimeno kestää elimistössä kuitenkin enemmän kuin tuon yhden päivän, niin eikö sillä muka ole aikaa muuttaa ylimääräisiä kaloreita rasvaksi? Entä mistä olet löytänyt tuollaisen tiedon, että yli 500 kcal:n ylittävät kalorit ei kerry lantiolle??? Olisin ihan kiinnostunut.
Yksi pullo olutta on n. 135 kcal ja 7000 kcal on 1 kg painoa. Laskepa siitä. Eli riippuu kokonaiskulutuksesta.
mie oon vkot terveellisellä ruokavaliolla ja liikun suht reippaasti..join tossa lauantaina 16 olutta ja drinksun..2kiloo turposin;) Luulen et lähtee pois viikossa..ainakin ennen on lähteny...mut en onneks ryypiskele joka viikonloppu;) Eli jos vaan jatkaa terveellistä elämää juopottelun jälkeen,ei pilaa laihdutusta:)