Tiedättekö

suominaisen rappiotila

sinkut, mihin sinkuttomuus melkein aina johtaa?
Kitiseviin ja vaativiin nykymuksuihin. Esim. astma ja diabetes ovat huimasti yleistyneet ja aina ne muksut jonkinlaisessa yskässä tai nuhassa tuhisevat. Kurahaalareita saa vetää niska limassa kuukausikaupalla ja sitten alkaa se mielenkiintoinen vaihe,kun esikoulu alkaa ja siitä lähdes 20 pitkää vuotta opiskelua, jos vähänkin pitemmälle lapsensa haluaa. Ei ole työpaikoista tulevaisuudessa varmuutta, missäpäin Suomea tai maailmaa ne sijaitsevat.
Jos nainen saa päättää on miehellä niskassa hirvittävät velat omakotitalosta nousevine korkoineen ja sitten tulee uusi uljas ritari, joka vie vaimon ja omat lapset, jotka jätetään heitteille. Itse ei saa niihin rassukoihin oikein enää kontaktia, kun niitä vaan rahjustetaan eri paikkojen väliä ja ties minkälainen on taas uusi isäkokelas. Kunnolliselle miehelle kun ei kukaan nykynainen arvoa anna. Sinkkuus on kertakaikkiaan tosi upeaa, kun ei ajattele, ettei minua kukaan huoli, vaan minä en huoli ainakaan suominaista.

7

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies...

      ... menin ihan sanattomaksi ;)

      • Kuten myös.)


    • pomppas

      päivän paras itkuvirsi! :)

    • Olkoon vaan itkuvirsi

      kaikki, mitä sanoin, on faktaa viimeiseen pisaraan. Tiedän, mistä puhun. Nuorena, kun hormoonit jyllää, ne sumentaa aivokoneiston kokonaan ja sitten myöhemmin kyllä tietää tehneensä hommat. Kannattaa miettiä sinkkuuden hyviä puolia.

      • Paahtopähkinä

        Niin se vain on. (saa vilkaista mun iän:D)
        Mut tosissaan.

        Ei aina jaksa
        Kuunnella
        kun yleistetään.

        Ja kuitenkin aina..
        se on niin turhaa.


    • Sinnuli

      eivät tietenkään käy töissä, vai? Ja saa palkkaa?

      • psykiatria tarvitaan usein

        naisen palkka, ottamatta nyt lukuun erittäin pitkälle opiskelleita tai hyvin menestyneitä yrittäjiä, on niin pieni, että itse kustantaa vain murto-osan niistä kuluista, mitä yhteiskunnalle aiheuttaa esim. tarhahoidot. asumiskustannukset eli asumistuet, toimeentulotuki useille, isän maksama elatusmaksu, joka usein menee yhteiskunnan piikkiin. Usein on tällaisesta henkisestä kärsimyksestä, joka aiheutuu isän läsnäolosta perheessä ja yhtenäisistä perhesiteistä, siis niiden puutteesta, seurauksena alkoholisoituminen, huumeidenkäyttö etc.
        Jos lapsella ei ole isää läsnä kasvuvuosinaan.
        niin mistä hän saa isänmallin perheenpäänä eli kun hän aikanan pariutuu,niin samat kuviot toistuvat erittäin suurella todennäköisyydellä.
        t, silloin kun eksä on maksukyvytön tai ei maksa, monella toimeentulotuki etc. Usein myöhemmin esim. huumeklinikat ja oravanpyörlstä putoaminen on aika yleistä, jos lapsella ei ole isä luottohenkilönä. Voi sanoa, että psyykkiset häiriöt ovat lapsilla hyvin tavallisia, niin ettei enää tarvitse herkässä kehitysvaiheessa olevalta lapselta isää viedä. Riitainen liitto myös tuhoaa lapsen tunne-elämän ja tuo mukanaan esim. alkoholiongelmia ja jatkossa erotilastot tulevat vain kasvamaan ja ihmettelen, miten tällainen "isätön" lapsi pystyy toimimaan isänä itse, jos ei ole itsellä ollut tukena pysyvää isähahmoa. Siis summa summarum: yhteiskunnan menot ovat tällaisissa tapauksissa naisen palkkaan nähden tosi suuret.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe