Nyt kansan ääni kuuluviin ja nimet adressiin että saataisiin edes halvempaa polttoainetta kun autosta menee muutenkin niin paljon kaikenlaisia muita veroja/maksuja
http://www.adressit.com/kebazz
http://www.adressit.com/kebazz
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olen bensiini 1euroon nafta 90 senttiin johan alkaa työmatkakin olemaan kannattava
massapostitusta
niin häipyy köyhät pois.
Samalla voisi nostaa nopeusrajoituksia, kun corollat poistuvat tukkimasta teitä
Suomen tieliikenteessä kulutetaan vuodessa 2500 000 000 l bensaa ja 2400 000 000 l dieseliä. Ja siitä potista ottaa verottaja kymmenyksensä - en millään jaksa uskoa, että verottaja luopuisi noin hyvästä tulonlähteestä. Pikemminkin kulutuksen laskiessa pitää verotusta nostaa, jotta valtion tulot säilyisivät ennallaan. Siis bensa ja diesel kallistuvat ankarasti tulevina vuosina kuten myös sähkö, kaukolämpö ynnä muut energiamuodot.
Bensan ja dieselin veroa voisi nostaa, mutaa samalla laskea vielä maakaasun ja bioetanolin veroja. Varsinkin biodieselin "rangaistus"-valmistevoro olisi poistettava kokonaan, jotta myös pienyrittäjät voisivat sitä valmistaa ja myydä. Ilman tätä rangaistusmaksua viljelijät voisivat myydä rypsistä valmistettua biodieseliä kohtuullisella katteella eurolla litra! Samaan pääsisi kaupungeissa keittiörasvojen esteröinnillä.
viimeinen merkittävä tiedossa oleva öljylöytö tehtiin 70 kymmentä luvulla, joten ei varmaan pitkään tarvitse odotella, kun saadaan kunnon hinta pensalle. Öljyhän myydään melkein kaikki "huutokaupalla", siis tuottajamaiden tuottama öljy.
sanonut että verot ylös siis dieselin käyttövoimaverot
lähettää? Osamalle vai? Vaiko Hu:lle Kiinaan? Vai markkinavoimilleko?