Kahvitauot

Olen jäämässä osittaiselle hoitovapaalle, eli alan tehdä 6h työpäivää, ruokatuntia minulle ei siis enää kuulu. Osaako joku kertoa millaisia taukoja kuuluu 6h työpäivään?
31320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kaupan kassalla ollessa vain 15 min kahvitauko

Äänestä

Mielestäni 6h työntekijälle kuuluu 10min.kahvitauko.Lakisääteinen.

Äänestä

se riippuu siitä millä alalla olet. Eri aloilla on erilaiset työehtosopimukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


6 tunnin työpäivänä kirjoitti:

Olen jäämässä osittaiselle hoitovapaalle, eli alan tehdä 6h työpäivää, ruokatuntia minulle ei siis enää kuulu. Osaako joku kertoa millaisia taukoja kuuluu 6h työpäivään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu