Olen yhdistänyt kitarani suoraan tietokoneeseen mikrofoniliitännän kautta, enkä saa kuulumaan pihaustakaan. Amplitube kyllä osoittaa jotain elonmerkkejä kun rämpyttelen mutta vain epämääräistä surinaa... Olen myös koittanut laittaa vahvistimen väliin, mutta eipä auta. Mikä olisi helpoin tapa saada ko. yhteys toimimaan?
kitara
tietokoneeseen
4413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luin jostain, että mikkiliitäntään ei saisi laittaa kitaraa vaan line liitäntään. Olikohan se niin, että mikkiliitännän tason noste saa surinat aikaiseksi.
Oma kitara on toiminut linen kautta.
Kertoisitko vielä mikä tuo line-liitäntä on?
Eli linjaliitäntä. Jos sulla on liittimet koneen takana värimerkitty kuten monissa merkkikoneissa on, niin line-in lienee yleensä se vaaleansininen. Eihän siellä muutenkaan montaa liitintä pitäis olla, joten jos mikkiliitäntää olet jo koittanut ja kaiutinlähdössä on kaiuttimet kiinni, niin ei siinä montaa vaihtoehtoa kai jää.
Tässä tosin kannattanee käyttää vahvistinta välissä, sillä kitara yksinään ei ehkä tuota tarpeeksi vahvaa signaalia linjaan.
Niin vielä vahvistimesta se, että käytäthän line-out tai kuulokeliitäntää siitä tietokoneeseen päin, EI kaiutinliitäntää!