Ootteko huomannu yhteyttä e-pillereiden ja hiustenlähdön välillä? Pari kuukautta sit aloitin e-pillerit (yasminit) ja en tiedä johtuuko pillereistä, mut viime viikkoina oon huomannu kuinka hiuksia lähtee huomattavasti enemmän! Aiemminkin hiukseni ovat olleet jo ohuet ja harvat (päälaki näkyy), joten huolestuttaa tuleeks musta kohta täyskalju päälaelta. Tiedän, et on olemas niitä kausia, jolloin irtoo hiuksia enemmän, mutta mulla tää on jo huolestuttavaa.
E-pillerit hiustenlähdön lisääjinä?
Hiuskato25
1278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heippa! Hormoonimuutokset voi aiheuttaa hiusten lähtöä. E-pillereiden alottaminen ja lopettaminen taas aiheuttaa hormoonimuutoksen. E-pillereiden lopettaminen aiheuttaa yleensä enemmän hiustenlähtöä kun aloittaminen.
Joillain e-pillereiden käyttö taas aiheuttaa koko ajan hiustenlähtöä ja se helpottuu kun käytön lopettaa. Nimen oman olen lukenut näistä keskustelupalstoilta, että juuri tuo Yasmineiden käyttö on joillain aiheuttanut runsasta hiustenlähtöä.