Pasta epäterveellistä?

luigi from italy

Luin juuri, että vaalea pasta kuuluu ravintoarvoltaan samaan luokkaan vaalean leivän kanssa. Onko tämä nyt joka kantilta katsottuna totta? Miksiköhän esim. urheilijan ruokavalioon suositellaan pastaa, jos se kerta on epterveellistä moskaa?

6

1153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkioepäterveellistäjosli...

      varmasti neuvoo ja opastaa sua pian...

    • usein hyvää, mutta ei ravit...

      Kyllä olet oikeassa. Pastan ravintoarvo on suurin linjoin samaa luokkaa kuin vaalean leivän eli elimistölle tärkeiden ravintoaineiden (hivenaineet ja vitamiinnit)kannalta hyvin vähäinen. Samaa vehnää ne ovat yhtä kaikki.

      Tosin pastan kansss usein nautitaan jotain muutakin, esimerkiksi lihaa (kastike) tai kalaa tai mereneläviä. Niistä tulee jonkin verran tärkeitä ravintoaineita ja myös hyvää proteiinia.

    • asiatietoa

      Pasta nostaa rakenteensa ansiosta verensokeria suht hitaasti ja pitää sen pitkään tasaisena. Pastalla pysyy siiis nälkä kauan pois eikä verensokeri heittelehdi kuten yleensä nopeilla hiilihydraateilla. Sillä ei ole siis samaa nopeasti verensokeria nostavaa vaikutusta kuin vaalealla leivällä. Pasta on siis tässä mielessä erittäin hyvää ravintoa.

    • ruokaa on

      Hötö paahtoleipä hajaantuu vatsassa heti. Pasta, varsinkin jos siinä on hieman rasvaa, hajoaa hitaasti. Ruoka jatkaa matkaansa vatsalaukusta kun partikkelikoko on alle 2 mm. Eli ravinto-opillisesti pasta ei ole hyvää ruokaa mutta jos tarvitaan energiaa pitemmän rasituksen ajaksi pasta on OK.

      • on sitä

        terveellistä, ei siis tavallinen vehnä pasta, vaan sen pitää olla vähintään tummaa, mielellään täysjyvää. täysjyvänä löytyy ainakin spagettia, fusillimakaroneja, tummaa makaronia löytyy, myös joskus löysin tagliatelleja täysjyvänä. myös löytyy kaura-,ruis- ja neljänviljan makaroneja. Riisi kannattaa syödä täysjyvänä tai riisi ohra seoksena.

        eli kyllä TÄYSjyvämakaroni on terveellistä ja sisältää paljon kuituja, enemmän kuin peruna.


    • Anonyymi

      Hiilareita, sillä tätä varmaan perustellaan. Urheilijan pitäisi näitä välillä tankata..pasta silti ei ole hyvästä. Kannattaa vaihtaa gluteiinittomaan pastaam, kvinoaan tai alkaa vähähiilariselle..tai käyttää riisiä. Vehnä ei ole kelleen hyvä ellei käytä esim.alkuvehnää spelttiä, jos on ihan pakko. Ajatelkaa ihmiset nyt järjellä, vehnä vahingoittaa suolinukkaa ja todellakin tukkii suolistoa. Ja kukapa ei haluaisi elää pidempään? Minä ainakin haluan. Itsekuria! Salaatteja, kalaa, hedelmiä ,kuituja, kasviksia ja vähemmän tuollaista höttöä, joka on zero ravintoarvoltaan. Sama nämä uskolliset sokerin puputtajat..piilosokerit minimiin ja on olemassa mm.sokerittomia jäätelöitä, kun haluaa herkutella. Sokeritonta suklaata on jne. Ottakaa selvää ja ajatelkaa terveyttänne, kun näitä ei mietitä eipä kai ihme, että suomalaisista 50 % on ylipainoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10149
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      221
      5838
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5346
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      82
      4979
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3276
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2642
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2519
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      15
      2367
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      379
      2155
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2154
    Aihe