Jotenkin hauskaa tämäkin, että ulkomailta ummikkona tulevat saavat kaikenlaiset edut, asunnot ja aloitusrahat ja mitä kaikkea, mutta jos olet tehnyt työtä suomessa yli 30 vuotta ja joudut käymään muutaman vuoden ulkomailla ihan vain puolison työkomennuksen takia niin oletpa puilla paljailla sen jälkeen.
Vaikka maksoit kaikki nuo vuodet kaikenlaiset eläkevakuutukset ja työttömyysvakuutukset ja liiton jäsenmaksut sun muut niin mistään taholta sinulle ei tule euron euroa avustuksia kun onneton menit sinne ulkomaille muutamaksi vuodeksi etkä ollut työnhakijana suomessa sinä aikana.
Aivan järjetöntä touhua ! Loppuikäsi sitten kipristelet rahatonna ja kun eläkeikä tulee, kaikki tämä vaikuttaa eläkkeen määrään ja taas olla taskut tyhjänä. Helvetti mikä paska systeemi !
Vaikka maksoit kaikki nuo vuodet kaikenlaiset eläkevakuutukset ja työttömyysvakuutukset ja liiton jäsenmaksut sun muut niin mistään taholta sinulle ei tule euron euroa avustuksia kun onneton menit sinne ulkomaille muutamaksi vuodeksi etkä ollut työnhakijana suomessa sinä aikana.
Aivan järjetöntä touhua ! Loppuikäsi sitten kipristelet rahatonna ja kun eläkeikä tulee, kaikki tämä vaikuttaa eläkkeen määrään ja taas olla taskut tyhjänä. Helvetti mikä paska systeemi !
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pakolainen on pop suomessa... etuja on !!!
---Suomea johtaa globaali nahjus, halonen, ja sen idealisti-hännystelijät.
Ne aikoo olof palmen tavoin asuttaa pohjolan afrikaksi.
(monikultuuri-kansainvälisyys-soopaa.. josta tuloksena pommit paukkaa ja huumeet leviää...))
Onneksi nyt jo ruotsissa ja norjassa ja tanskassa alkaa kansa kyllästyä em. politiikkaan -- pakolaisvastaiset puolueet nousee
(- ja mm itävalta, ranska,, jne..)
Ne käyvät kotimaassaan lomamatkoilla suomen sossun ostamilla matkalipuilla. Kun koko "perhe" ei ole yhdessä niin sitä vanhusta on saatava käydä katsomassa, jotta saadaan senkin asiat hoidettua ja haettua Perheen luo suomeen.
no onhan se hienoa heille ja meillähän on verorahoja millä ne matkat kustantaa.
Itse sain selittää suu vaahdossa miksi minun piti mennä sinne ulkomaille ukon mukana vaikka kotimaassa oli työpaikka. Nauroivat kun sanoin että olimme juuri menneet naimisiin ja meillä oli lapsettomuushoito päällä ja pakko oli olla rapakon samalla rannalla, että saadaan homma putkeen.
Olisivat olleet sitä vailla, että kävisin kuitenkin 3 kk välein työkkärissä täällä ja olisin valmiudessa kokoajan jos vaikka tärppäisi.
Matkat tietenkin olisi ollut itse kustannettava.
Isovanhemmat ja kaikki muu suku oli vastarannalla eikä heitäkään voinut yhteiskunnan varoin käydä katsomassa.
Helvetti kun olisikin ymmärtänyt silloin jäädä sinne.
Äänestäkää vaan SDP:tä, niin varmasti sama meno jatkuu...
kuten Vuosaarta ja Pikku-Huopalahtea on asutettu/asutetaan pakolaisilla. Miksi annetaan parhaat ja kalleimmat kämpät niille?!
se on kyllä ihme !!!
--suomalaiset asuu kurjissa lähiöissä
--värilliset merenrannalla uusissa taloissa!!!
--oma kansa ei ole minkään arvoinen meidän päättäjille!!!!!!!!
Siksi parhaat paikat annetaan pakolaisten asuttaviksi,koska niissä on niin kalliit vuokrat että duunari ei niitä pienestä palkastaan pystyisi maksamaa,mutta koksa sossu maksaa "näiden" vuorat on se varmaa tuloo,isännöitsijät ovat tyytyväisiä.