odottaa veropäätöstä/verot vielä maksamatta. Vai onko niin, että vain auton omistaja/haltija saa ajaa.
Saako kaverit ajella
autolla, joka vielä
101849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Autolla saa ajaa kuka tahansa, eli ei rajoituksia.
todella saa.ajaa saa vain omistaja kunnes suomen kilvissä.
höpö
Tullin sivuilta löytyy täsmälliset nuotit !
Tullin kolmen kuukauden ajolupa:
Yksityishenkilön omaan käyttöön hankittua ajoneuvoa voidaan käyttää väliaikaisesti veroja suorittamatta Tullin ajoluvalla ja siirtoluvalla enintään kolmen kuukauden ajan luvan myöntämisestä ennen autoveron maksua, kunhan ....
Ajolupa myönnetään vain yhdelle yksityishenkilön tuomalle ajoneuvolle kerrallaan. Lupaa ei myönnetä kaupallisiin tarkoituksiin. Ajoneuvon käyttäminen liikenteessä edellyttää Tullin ajoluvan lisäksi siirtolupaa ja voimassa olevaa liikennevakuutusta. Antaessaan ajoluvan Tulli myöntää samalla siirtoluvan ajoluvan voimassaoloajaksi.
.....
Ajoluvan perusteella ajoneuvoa saavat käyttää vain luvanhaltija ja hänen perheenjäsenensä. Ajoluvan ehtojen rikkomisesta voi seurata viranomaisaloitteinen verotus ja veronkorotus.
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/02_Kaytetyt_ajoneuvot/02_3_kk_ajolupa/index.jsp
Totta on, että asetuksessa tai jossain muussa alemmanasteisessa säädöksessä noin lukee. Se ei kuitenkaan ole perustuslain mukaista.
Jos autosta on tehty veroilmoitus, mitään rajoituksia ei voi olla. Ymmärrän rajoituksen auton käyttäjissä sillä välillä, kun siirtolupa saadaan siihen saakka, kun autoveroilmoitus jätetään, mutta sen jälkeen käyttäjien määrää ei voi rajoittaa.
Täysin perustuslain vastaista on antaa vain yksi siirtolupa/hlö. Mikä oikeus tullilla on rajoittaa yksityishenkilön käytössä olevien tuontiautojen määrää varsinkaan sen jälkeen, kun autoveroilmoitus on jätetty.
mikä on perustuslainvastaista ja mikä ei, koska sinulla ei ole siihen riittävää koulutusta, joten kommenttisi on yhtä tyhjän kanssa.
Kun veroilmoitus on tehty, ei pitäisi olla mitään aihetta nurinaan. Jos viranomaiset hoitaisivat asiansa kunnolla, niin samalla hetkellä autoon saisi oikeat kilvet ja autovero sitten perittäisiin aikanaan vaikka ulosoton kautta.
Eihän poliisikaan "pidätä" ylinopeutta ajanutta kunnes sakot on maksettu. Miksi tullilla on niin suuri huoli täytäntöönpanosta?
Ennen veroilmoituksen jättämistä ei autolla muiden kannata todellakaan ajella, mutta sen jälkeen aivan vapaasti. Perustuslainvastaisuuden määrittelee aikanaan tuomioistuin, mutta tällaisessa asiassa sinne asti tuskin joudutaan. Toki virkaintoinen konstaapeli saa korottaa itsetuntoaan repimällä kilvet pois ja uhkailemalla ties millä veronkorotuksilla, jotka "poliisikoulun opettajan" mukaan tulee vuorenvarmasti. Hoh hoijaa..
parisen vuotta sitten AKE:sta (AKE:n kats konttorin kautta) joka taasen kysyi asiaa Eteläisen Tullipiirin lakimieheltä Sari Tujuselta. Tujusen vastaus oli tuolloin: Autolla voi ajaa kukatahansa kenellä on voimassa oleva ajokortti.
En tiedä, onko ohjeistus muuttunut?
Eli autolla saa ajaa vain omistaja, mutta ohjauksen saa luovuttaa. Tarkoittaa että jos ole kyydissä niin muut saa ajaa.
Näin mulle kerrottiin tullissa kun tarroja hain.
Kun autoveroilmoitus on tehty, niin kyseessä ei ole autoverolaissa tarkoitettu "Väliaikainen veroton tuonti", vaan täysin verollinen. Tullin vika etteivät tee verotuspäätöstä samalla hetkellä, kun veroilmoitus jätetään.