Muotitapahtuma?

Kuulin, että noin parin viikon päästä olisi Helsingissä eräs muotitapahtuma. Se oli ennen osana messukeskuksessa järjestettäviä terveysmessuja. Unohdin tapahtuman nimen enkä löydä aikaa ja paikkaa mistään. Osaako joku auttaa?
3453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisko tää

2.9.-3.9.06 PopFashion 06

Uusi muotinäytös- ja designtapahtuma Kaapelitehtaalla

-------

PopFashion 06
Uusi muotinäytös- ja designtapahtuma Kaapelitehtaalla
2.9.-3.9.06

PopFashion 06 tarjoaa suurelle yleisölle mahdollisuuden nähdä
vaatemerkkien syksyn sesongin trendit sekä designerien ja nuorten suunnittelijoiden mallistot näyttävässä ympäristössä Kaapelitehtaalla. PopFashion muotinäytösten tekijät haluavat nostaa
muotinäytökset Suomessa uudelle tasolle, luoda näyttävät showt ja saada yleisön viihtymään. Näytösten tarjoama katsaus muotiin ja designiin on laaja.

Muotinäytökset on tapahtumassa jaettu Design- ja Trend Show -näytöksiin.
Design-näytökset painottuvat nuoriin suunnittelijoihin ja jo
kansainvälistä menestystäkin saavuttaneisiin designereihin. Trend-Show esittelee muotia kansainvälisiltä ja kotimaisilta vaatemerkeiltä.

Jukka Rintalan uniikki-asut yhdistetty 35 korusuunnittelijan koruihin

Tapahtumassa nähdään ainutlaatuinen muotinäytös, jonka suunnittelu on
lähtenyt liikkeelle koruista. Kirjassa esitellyt koruntekijät ovat kukin valinneet korun, johon muotisuunnittelija Jukka Rintala on suunnitellut asun. Laadukas koru- ja pukusuunnittelu yhdistyvät
PopFashion-catwalkilla ainutlaatuisella tavalla. Suurella yleisöllä on nyt ensi kertaa mahdollisuus nähdä Jukka Rintalan uniikki-asut ja
iltapuvut Eligius-korunäytöksessä.

Design- ja Trend Show-näytökset marssittavat catwalkille suomalaisia
suunnittelijoita ja yhden namibialaisen

Design-näytösten asut mm. Rinne-Niinikoski, Noolan (Marja Rak, Kirsti Kasnio), Liike (Jaana ja Päivi Haaksiluoto, Merja Seitsonen, Johanna Vainio, Anna Mattelmäki, Minna Myllyllä, Marjut Uotila, Maaret Nikkilä, Tiia Vanhatapio) ja Mto Ry: jäseniltä sekä valmistuvilta
vaatesuunnittelijoilta Turun Taideakatemiasta ja Turun
Ammattikorkeakoulusta. Trend-Show:ssa syksyn trendejä esittelevät muun muassa Your Face, Catharina, Guess, Jaakko Selin, Anne Linnonmaa
ja namibialainen vaatesuunnittelija Melanie Harteveld omalla Pambili-
tuotemerkillään.

Oheistapahtumat

Tapahtumassa yhdistyy design, muoti ja musiikki. Muotitaiteilijat Ry:n uniikkiasu-näyttely nähdään erikaapelihallin parvella jossa
mukana on 10-15 suunnittelijan asuja, parvella on myös Fashion Cafe by Vogue. Artistivieraina tapahtumassa viihdyttävät Accu, Lumo ja Jonna. Yleisöllä on mahdollisuus tehdä ostoksia vaatemerkkien,
design- ja yhteistyökumppaneiden ”olohuoneissa” ja Fashion Marketissa.

Trendialustukset ja suunnittelijahaastattelut Jaakko Selin, juontaja Saimi Nousiainen, näytösten stailaus Pasi Loijas

Ovet avataan molempina päivinä klo 10.00. Liput (12 €)
Lippupalvelusta ja ovelta. www.popfashion.fi

Äänestä
  • No tuohan se juurikin oli, kiitoksia!

    Äänestä

  • Muodista kiinnostunut kirjoitti:

    No tuohan se juurikin oli, kiitoksia!

    20.-21.8.2006 Helsingin messukeskus

    Helsingin muotimessut on vaatetusalan suurin ja merkittävin ammattitapahtuma Suomessa.
    Elokuussa ovat esillä kevään ja kesän 2007 mallistot ja trendit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin ja missä kirjoitti:

Kuulin, että noin parin viikon päästä olisi Helsingissä eräs muotitapahtuma. Se oli ennen osana messukeskuksessa järjestettäviä terveysmessuja. Unohdin tapahtuman nimen enkä löydä aikaa ja paikkaa mistään. Osaako joku auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu