Olen ostamassa uutta autoa (ensimmäistä sellaista)hintaluokassa n. 25-35000. Onko olemassa, tai annetaanko alennusta kauppaa tehtäessä, kuinka paljon? Saako vaihdossa uuteen paremman hyvityksen vanhasta? Saako yleensä mukaan tingittyä lisävarusteita, talvirenkaita tms?
Kuulisin mielelläni muitakin kokemuksia.
Kuulisin mielelläni muitakin kokemuksia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eivät vaikuta mitenkään sinun kaupankäyntiin.Kävelet autokauppaan ja kyselet mihin hintaan tämä auto lähtee.Tokihan voit sanoa näin: mutta suomi24 palstalla kerrottiin että tämä auto lähtisi halvemmalla ;)
Tosi on olen kuullut että joku on saanut uudesta jopa 20% alennuksen.
Ja kun odottelet vähän aikaa saatat saada vielä sen tulossa olevan veroalennuksen, talvirenkaat, lahjakortin, bensiiniä, lippalakin, puseron ja kaiken päälle pullakakvitkin.
Älä siis hätiköi.
Ei kannata ostaa autoa jos ei saa noin 30 prossan alennusta, koska autovero poistuu ensivuonna.
vuosia olette höpöttäneet tuota veron poistumista. ja aina "ensivuona"
kehtaat pyytää ja kauppa syntyy. Jos kauppaa ei synny, olet vaatinut liikaa. Mutta kokeile useammasta liikkeestä ennenkuin teet päätöksen.
5-9 prosentin välillä. Ensimmäistä tarjousta ei kannata hyväksyä, vaan kilpailuttaa liikkeitä ihan reilusti; onnistuu helpoiten sähköpostilla esim. Autotalli.com:in kautta. Vertailu helppoa, jos teet suoraa kauppaa. Itse ostin juuri ensimmäisen uuden auton ja säästöä tuli kyllä ihan mukavasti kilpailuttamalla...
Alennus riippuu paikkakunnasta, myymälästä, myyjästä, ostettavasta autosta, ostajan pärstäkertoimesta jne, mutta kovan tinkaamisen jälkeen listahinnasta voi saada 5, 6 tai jopa 7 prosenttia alennusta, jolloin yleensäkin maksat sitten täyden hinnan kaikista lisävarusteista.
Ostamalla tuon hintaluokan pirssin uutena Tanskasta voit saada alennusta tapauksesta riippuen jopa yli 20 prosenttia.
Kannattaisi nyt edes odottaa tämän kuun loppuun ja lukea Suomen virallinen vastine seuraavaan asiaan: Komission perustellut lausunnot autoverosta ja elvistä sekä leasing-autojen verotuksesta
http://www.autovero.fi/uutinen.php?uid=47
Tieto lisää tuskaa, kannattaa vilkaista tätä keskustelua:
Tanskan autoveropalautukset vientiautoille
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000017789747#22000000017789747
Tuossa hintaluokassa esim. 3%:n lisäalennus tekee 900 euroa ja tuossa hintaluokassa auton arvo tippuu 1. vuonna 4000 euroa. Mikäli haluaa säästää, kannattaa jättää tuon hintainen uusi auto kauppaan ja ostaa vaikka samanlainen käytetty puoleen hintaan tai sitten halvempi uusi. Yksityishenkilöllä ei ole mitään järkeä laittaa autoon tuollaisia summia. Mikäli työajosta saa km-korvauksia, ovat ne aivan samat maksaa auto 500 euroa tai 5000 euroa. Mikäli rahaa on niin paljon, ettei ole merkitystä mihin sitä työntää, on tietenkin eri asia. Alennusten laskeminen tuollaisessa rahan hävittämisessä on sairautta.
Autokauppa käy niin hyvin ettei ole tarvetta
alennuksiin. Ellei ostaja pidä jotain tarjouk-
sia missä varusteita myydään puoleenhintaan.
Mutta rahoitusyhtiöt maksavat persaukisten
ostokset kauppiaalle heti niin kaikki kauppa
vastaa käteiskauppaa.