Mikä on se voima joka vetää minua puoleesi? En ole nähnyt sinua kolmeen vuoteen. Tänä kesänä tuli kahdeksan vuotta siitä, kun tavattiin ja rakastuttiin. Yritettiin ja erehdyttiin monta kertaa. Mutta silti, kaikista tapaamistani ihmisistä, sinä pysyt sydämessäni. Onneksi sain sen sinulle vuosia sitten sanottua - toivottavasti uskoit sen. Toivon elämääsi onnea ja iloa. Ja samaan aikaan ihmettelen vieläkin, mikä vetää minua puoleesi...ehkä tiemme kohtaavat joskus.
Jukka
Haaveilija
171998
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
haikailette vanhojen ihastuksienne perään ja vielä oikein nimen kera, oletteko ajatelleet että tällä ihastuksella voi olla jo uusi ja yrittävät elää omaa elämää vai haluatteko tahallaan laittaa kapuloita rattaisiin kun teillä ei onnistunut yhdessä olo, lopettakaa tuollainen ja hankkikaa uusi elämä.
Mitä hyötyy sitä ilman nimeä on kirjoitella? Eihän se toisen sydän hyppää kurkkuun ellei se voi epäillä olevansa viestin henkilö.
Jos on ihan pakko kirjoitella niin laittaa kunnon nimen tai etukirjaimet nimestä sillä niitä jukka nimisiä on tässä maassa aikas paljon tai jos ei voi laittaa kirjaimia niin jättää asian kirjoittamatta, tuollaista sanoisin kiusan teoksi kun ei itsellä aikoinan mennyt hyvin kyseisen kaverin kans niin ei anneta mennä toisenkaan kanssa.
Tuskin tuolla kirjoituksella kenenkään parisuhteeseen kapuloita saada. Menneet ovat menneitä.
Muuten vaan haikaillaan " että ehkä joskus tiemme kohtaavat" eikö olisi aika unohtaa, tuollaiset ämmät tekee paljon tuhoa ja turhaa kismaa parisuhteisiin, mennyt on mennyt ja se siitä, et onnistunut jukan kans niin anna sen olla rauhassa äläkä turhaan ruikuta vaan hommaa itsellesi uusi elämä.
..ruikuta siinä! Vai pelkäätkö itse paraikaa, että joku tuo "paljon tuhoa ja kismaa" omaan parisuhteeseesi, kun noin tunteella suhtaudut tähän?!
Kuule kun ihmisellä on tunne-elämä, ja joku voi todella jäädä jonkun sydämeen elämään, tai jotain voi oikeasti jäädä jonkun kanssa KESKEN. Se voi olla asia, jonka vaivaa läpi elämän, ja ehkäpä sitä jossain vaiheessa jo oman mielenrauhansakin takia haluaa asiaa selvittää. Tiedät sen itse, jos joskus itsellesi niin käy.
Turhaa siinä ruikuttaa huolisaan; Jos jukkasi tai joku muu SINUA rakastaa, niin sinulla ei pitäisi olla mitään pelättävää!! Päinvastoin, jos joku lähestyy miestäsi romanttisissa elkeissä, ja tulee torjutuksi takiasi, niin eiköhän tuo ole vaan todiste siitä, että miehesi on sinun.
Pelättäväähän on vasta siinä vaiheessa, jos mieskin haikailee jonkun entisen perään, silloin hanki itse elämä. Ei ole miehesi ikinä sinun ollutkaan.
miksi haahuilla menneen perään, olis selvittänyt välit aikanaan, on mennyt joskus yhteinen ilta pilalle kun tällaiset onnettomat ämmät tulevat kännissä sössöttämään miehelle jota asia ei kiinnosta pätkän vertaa, mielenterveystoimistot on tällaisia varten.
Mutta anyways eikös tämä ole Vanha suola janottaa-palsta!?! Jos täällä ei saa surra vanhojen rakkauksien perään, niin sittenhän koko palsta on turha!! Täällä ei kukaan nimimerkillä interaktiivisesti vie kenenkään miestä tai pilaa yhteistä iltaa. Jos pilaa, niin sitten on kyllä mielenterveystoimistoon asiaa viestin lukijalla.
Vai olenko käsittänyt väärin, että tämä palsta onkin tarkoitettu vain NYKYISILLE tyttöystäville?? Tai vaimoille?
Mielesteni palstalla nimensä mukaisesti pitäisi nimenomaan saada purkaa anonyymisti tunteensa jotain menetettyä kohtaan joutumatta kenenkään kynsiin tai tulematta haukutuksi "ämmäksi tai naikkoseksi" ym tosi sivistynyttä artikulaatiota, mitä monet nykyiset siipat täällä viljelevät, tässäkin viestiketjussa.
En varmaankaan "onnettomana ämmänä" vaikka joskus olisinkin ollut, ole piannut kenenkään yhteisiä iltoja, mutta olen sitä mieltä tätä palstaa luettuani, että te NYKYISET tyttöystävät tai vaimot, jos teitä itseänne ei vanha suola janota, tai ette osaa kirjoittaa asiallisesti (täällä ollaan kai kuitenkin kasvottomia), niin menkää nimittelmään muualle, tai perustakaa oma "Entiset vainoavat"-palsta jonnekin, ja purkakaa herkkiä tuntojanne siellä.
jos olet noin herkkä ja tämähän on yleinen palsta jonne kaikki voivat laittaa oman mielipiteen asiasta, sille et edes sinä voi mitään, jos itse olet noin hermostuvaista sorttia niin älä kirjoita tänne vaan omaan päiväkirjaan.
..sulle,kirjoita omat traumasi ex:istä ihan oman päiväkirjaasi. Et voi itsekään sille mitään, jos joku muu kirjoittaa tänne mielipiteitään.
Oli miten yleinen palsta tahansa, ei tänne tarvi tulla tuntemattomia nimittelemään omien kokemusten perusteella! Mielestäni tuo nimittelypuoli ja ylipäänsä tällä palstalla entisten haukkuminen osoittaa jonkinlaista hernettä ihan omassa nenässäsi.
juuri sitä muijaa joka pilasi meidän iltamme ja pilaa varmaan aina kun näkee meidät yhdessä, ensi kerralla en nimittele vaan vedän sitä päin näköä, jospa hän sitten ymmärtää ettei meitä kumpaakaan kiinosta miten huonosti hänellä nyt menee. Jospa lukisit paremmin nämä ketjut, kaikki tarkoitti niitä eksiä jotka roikkuvat eivätkä älyä päästää irti vaikka ei miestä enää edes kiinnosta ja sellainenhan ei ole oikein tervettä.
Mieheni 30 vuoden takainen ex soitti iäkkäälle anopilleni ja kertoi haluavansa, että mieheni ottaa häneen yhteyttä. Oli jäänyt leskeksi. Mieheni siskokin oli sitä mieltä, että mieheni olisi pitänyt olla ystävänä ja tukijana tälle hänenkin vanhalle kaverilleen, minun tunteistani viis. Että minua vieläkin ihmetyttää suuresti mitä naisen päässä liikkui.
Voi, kuinka muistitkaan!
Niinhän sä aina sanot ja katoat
Tehän jäitte jo kiinni, ##########!!!
Minähän soitin sille ########:lle ja ilmoitin, että sama peli ei jatku niin kauan kuin minussa henki pihisee! Tienne eivät kohtaa enää koskaan!!!
nyt.
Tukeudu ystäviisi jotka ovat samaa sukupuolta kanssasi.
Löytyisikö heiltä apua kokemuksen tuomaa tai kierrätettävien ex kokokeilujen yhteystietoja.
Olet tainnut jäädä jumiin ruusunpunaisien aurinkolasien linssien värittämään kuvaan unelmiesi ihmisestä.
Tummissa aurinkolaseissa ainakin kaikki näyttää toiselta, ellei muuta niin tummemalta.