karkkipäivä joka päivä??

vanhempi kuin luulet

Ei ehkä paras mahdollinen palsta karkkipäiväongelmiin, mutta parempaakaan en sitten keksinyt. ;)

Kuinka paljon syötte karkkia päivässä/viikossa? Vai syöttekö ollenkaan? Ja entä meneekö leivoksia, keksejä, sipsejä ym paljonko päivässä/viikossa? Itse syön karkkia noin 1-2 kahtena päivänä viikossa, eli karkkiin menee sen 2-4e viikossa.. Ja sipsejä, leivonnaisia ym en ostele ollenkaan.

Entä miten pystytte kävelemään karkkiosaston ohi ostamatta mitään? Mikä olisi sellainen kohtuu määrä karkkia viikossa? Minä kun en osaa arvioida.. :)

kiitos

9

2434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin...

      Perjantaina ostan karkkia ja sipsejä. Sipsit syön loppuun sunnuntaihin mennessä, mutta karkkivarastoja on kertynyt. Napostelen jopa päivittäin n. 10 irtokarkkia, eikä se ole kyllä tuonut yhtään enempää läskiä mulle!
      Roskaruokaa syön aika paljon verrattuna teihin, toisaalta vähän verrattuna joihinkin muihin, ei laihduttaviin. Eli kerran pari viikossa. Pullia syön ehkä myös sen kerran pari viikossa, keksiä menee ehkä yksi päivässä kahvin kanssa.

      En ole kuitenkaan mielestäni ihan kauhean läskikasa: 169/52??? vai olenko? Olin ennen 48kg ja tavoite on sinne...

    • herkkuja kyllä

      Jaa, karkkia ostan ehkä pussin viikossa mutta pullia, leivonnaisia ja kakkuja tulee syötyä useammin, ehkä 3 krt. viikossa arviolta. Sipsejä en syö, koska en pidä niistä.

    • kohtuudella

      olen kovin perso makealle enkä laihduttaessa halua viedä kaikkea iloa elämästä eli joka päivä saan syödä jonkun pienen makean, aika useasti keiotekoisesti makeutetun herkun. mutta se on siis joku tosi pieni;tikkari, pätkis tai sukulaku.

    • melkein päivittäin

      pepeä 1 - 2 kpl tai sukulakua 3 kpl, ehkä 5-6 kertaa viikossa. Käytän painonvartijoiden cd romppua ja seuraan pisteillä kalorinkulutusta. Nyt on 10 viikossa pudonnut painoa 10 kg.

    • Aikuinen ihminen

      Vain lapset ja nuoret syövät karkkia, sipsejä ja leivoksia. Minä syön ruisleipää, hedelmiä ja vihanneksia -ja silti on ylipainoa.

      Lapselle tai nuorelle sopiva määrä karkkeja on yksi suklaapatukka tai pieni pussi irtokarkkeja/ viikko. Leivokset, keksit ja sipsit jättäisin kokonaan pois. Sen lisäksi voit syödä yhtenä päivänä viikossa jäätelöä.

      • makeisia

        Jos syöt noin terveellisesti silloin ei pitäisi olla ylipainoa, paitsi jos syöt niitäkin liikaa. Ei makeiset ole pahasta, jos niitä syö kohtuullisesti, niin kuin on muunkin ruuan suhteen. Olen myös aikuinen.


      • on pahasta
        makeisia kirjoitti:

        Jos syöt noin terveellisesti silloin ei pitäisi olla ylipainoa, paitsi jos syöt niitäkin liikaa. Ei makeiset ole pahasta, jos niitä syö kohtuullisesti, niin kuin on muunkin ruuan suhteen. Olen myös aikuinen.

        Koska niistä tulee tapa ja määrät hämärtyy kuten viestiketjun aloittajalla.

        Ei karkeista pidä saada iloa joka päivä, eikä edes joka viikko. Sopivaa määrää ei ole, kaikki on ylimääräistä laihduttajalle. Jos on pakko, niin yksi laku/viikko korkeintaan.


      • anni
        on pahasta kirjoitti:

        Koska niistä tulee tapa ja määrät hämärtyy kuten viestiketjun aloittajalla.

        Ei karkeista pidä saada iloa joka päivä, eikä edes joka viikko. Sopivaa määrää ei ole, kaikki on ylimääräistä laihduttajalle. Jos on pakko, niin yksi laku/viikko korkeintaan.

        Olen eri mieltä. Mun mielestä kaikkien herkkujen tulee olla sallittuja myös laihduttajalle. Ei joka päivä, mutta pari-kolme kertaa viikossa helposti. Kunnollinen ja ravitseva ruokavalio takaa, ettei herkkuja syödä nälkään.

        Herkkujen määrä on kuitenkin olellinen. Herkkupäivänä pala omenapiirakaa, pätkispatukka, jätski tai kourallinen sipsejä riittää. Ei siis kaikkea kerralla ja minkälaisia määriä tahansa.

        Kannatan sitä ajatusta, että laihdutuskuuri sinällään ei ole järkevää (tai ainakaan minulle sopivaa). Mä opettelen uutta elämää, ja herkut kohtuudella nautittuna kuuluvat siihen varmasti. En aio elää loppuelämääni ilman kaikkia herkkuja. Sillä kyllähän se paino laihdutuksen jälkeen lähtee nopeasti nousuun, jos palaa niihin samoihin vanhoihin elintapoihinsa, joilla alunperinkin lihoi leveisiin mittoihin. :)


      • Anonyymi

        Minun lapseni saavat syödä karkkia 4kg viikossa se on hyvä määrä
        Itse painan 123kg lapsilla on kaikilla ylipainoa yli 7kg esikoululaisen 39kg ja 3 luokkalainen
        58kg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      5007
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4378
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4274
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3475
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3214
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2932
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      36
      2919
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2786
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe