lääkkeistä sen vertaa, että tuttu joka kärsi rankasta päänsärystä käytti panadol lääkettä runsaasti - sillä seurauksella että maksa tuhoutui täysin ja joutui odottamaan maksasiirrettä, että kantsuu kyllä miettiä mitä ottaa naamaansa ja mitä ei.
särkylääkkeistä
pum pum tuukkka
5336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin hyvin tutkittu ja testattu, että niistä ei voi olla selitykseksi tällaisiin tapauksiin!
Eiköhän kyseessä ole jokin muu itsehankittu tai jopa synnynnäinen syy? ;D
totuus on se, minkä kirjoitin - ken uskoo ken ei, mutta näin kävi, eikä ole mitenkään " itsehankittua" muuten kuin että käytti panadolia ohjeen mukaan.
liika-annoksilla maksatoksinen. Enpä usko maksan tuhoutuneen pelkällä parasetamolin käytöllä ellei sitä ole otettu liikaa tai käytetty jatkuvasti pitkiä aikoja.
Taas tietämättömyys kukoistaa.
Toinen sanoo, että lääkkeet on hyvin tutkittuja; Tosi asia, mutta haittoja saattaa esiintyä.
Toinen sanoo ettei parasetamolin käytöllä ole haittaa oikein käytettynä; Täyttä puppua, koska joillekin parasetamoli aiheuttaa jo vähäisessä käytössä oireita.
Ei saa käyttää tulehduskipulääkkeiden kanssa yhtäaikaisesti.