Naisten ilkeys

Minua ihmetyttää suuresti se, miten naisilla tuntuu ajatukset muuttuvat kuin tuuliviiri eron jälkimainingeissa. Suhteilulla ja erolla viittaan omiin kokemuksiini:

Olen kahdesti, kahden pitkän (eri) seurustelun jälkeen melko pian eksynyt uusiin kuvioihin, toisin sanoen lupaavaa yksilöä on alkanut ilmestyä kuvioihin. Molemmilla kerroilla nainen on ollut vilpittömän ihastunut minuun jne. Nainen on myös ollut tietoinen siitä, että tässä ei nyt ole kiire mihinkään, koska eletään vielä ns. jälkimainingeissa. Olen siis ollut avoin tilanteelle ja nainen on sen hyväksynyt kummallakin kerralla. Kuitenkin molemmat jutut ovat kaatuneet siihen, että olen tyylikkäästi ja kauniisti jättänyt naisen, lähinnä juuri siksi, että vaikka olenkin tykännyt, on hommassa pelottanut se, että pidän alitajuisesti naista "laastarina". Tämä asia on hyväksytty hyvin ja sovittu että aika näyttää tuleeko jotain. Ei kaunaa naisilta minulle, päinvastoin: yhteydenpitoa KAVERINA puolin ja toisin (ei kauhean intensiivisesti mutta kuitenkin). Naisilta myös selittelyä siitä että kuinka hieno ja avoin ihminen olen uskaltaessani sanoa myös kipeät asiat (tunteet, jättäminen jne) enkä vaan mikään hyväksikäyttäjä-kusipää joka panee ja sitten jättää "laastarinsa".

Sitten eräänä päivänä tämä ilkeys: eli esim tavallinen tekstari naiselle niitä näitä. Vastaus tulikivenkatkuinen tilitys ties mistä / arvostelu / haukkuminen / "mulla on nyt uusi tosi kuuma kuvio enkä halua sitä pilata" / häivy mun elämästä / aiheutat mulle vain tuskaa jne. Myös sitä on havaittavissa, että todistellaan ties mitä väylää pitkin kuinka hienoa, upeaa, tasokasta jne elämä on uuden jätkän kanssa esim kuukauden tapailun jälkeen eli ilmiselvää kostonjanoista todistelua, jonka tarkoitus on vain loukata entistä jättäjää (minua).

Miksi siis tällainen tuuliviirimäisyys? Ensin tapaillaan, sitten erotaan sovussa ja pysytään kaverina, ja sitten yhtäkkiä kaatuu koko likaämpäri kerralla päähän pysyvästi, vaikka mitään ilkeätä ole tullut tehtyä. Ihmetyttää...
151311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mulla on hieman samanlaiset kokemukset. Yksi seurustelusuhteesta ja yksi puhtaasta kaveruussuhteesta.

Ensimmäisessä nainen erosi minusta koska ei rakastanut ja erottiin yhteisymmärryksessä ja kavereina. Pidin yhteyttä kesällä tekstarilla viikon tai kahden välein. Sitten yht'äkkiä nainen kohteli minua kun tavattiin paskamaisesti ja pyysi etten olisi yhteydessä niin "tiheään". Enpä ole kuullut naisesta sen jälkeen ja siitä on kuukausi. Mene ja tiedä mitä sen päässä liikkuu, toinen mies?

Toinen tapaus alkoi seurustella ja yht'äkkiä ilmoitti ettei enää halua olla mun kanssa yhteydessä enää. Noin vaan.

Mua ihmetyttää naisten uskollisuutta. Kuinka on mahdollista että ilman riitaa/loukkaamista/ilkeyttä jne. on mahdollista kylmästi unohtaa ihmisen joka on ollut molemmille tärkeää? Itse en moiseen pystyisi. Onko naiset vaan sellaisia, yksi päivä olet ystävä, seuraava vihollinen. Vaikuttaako naisten hormoonit siihen ettei nainen tunne uskollisuutta samalla tavalla kuin miehet?

Äänestä
  • Tulipa tosta mieleen, ehkä juuri tämän takia karkeasti yleistäen, naiset ovat enemmän kissaihmisiä ja miehet koiraihmisiä.

    Kissat voivat hyvinkin noin vaan vaihtaa omistajia, jos ruoho aidan toisella puolella vaikuttaa vihreämmältä. Koirat sen sijaan ovat todella lojaaleja ja ne eivät kovin hyvin usein sopeudu jos joutuvat vaihtamaan omistajaa.

    Äänestä

Ihastumisen tunne kun hiipuu niin alkaa järki toimia ja sitten, kenties, nainen alkaa epäillä että on tullut vedätetyksi..että mies sittenkin vaan käytti eroa tekosyynä ja halusi vain hetken seuraa jne.??????????????????????????????????
Toisaalta, silloinhan sä olet käyttänyt vaaaan laastarina kun olet pian jättänyt. :P

Äänestä

näköjään tiedostamattaan naisia, joiden tunne-elämä ei ole vielä niin kehittynyt...
Voisitko miettiä, millä perusteella naisesi valitset? Minkälaisena ihmisasiantuntijana pidät itseäsi? Oletko koskaan itse ollut kenellekään naiselle ilkeä ja jättänyt häntä, kuten sinut on jätetty? Vastaa rehellisesti! Epäilyttää...

Äänestä

Eli: jätä ne kerralla ja pysyvästi niin ei tartte tota sontaa niellä. Äriskööt vaikka seinälle.

Äänestä

Etkö ole oppinut vielä ettei mies ja nainen voi olla "vain" kavereita, varsinkaan sen jälkeen kun on ollut enemmän tai vähemmän suhde meneillään. Noissa jutuissa yleensä aina toisella osapuolella on tunteita mukana ja toinen kenties vain käyttää hyväkseen. Ikäpäivänä mies ja nainen ei voi olla pelkästään kavereita vaan taustalla on aina jotakin muutakin joka sitten toisinaan purkautuu ilkeinä puheina jos kuviot ei menneet kuten toinen olisi halunnut. Ehkä naiset puhuu kaveruudesta mutta tunnetustihan naiset ei saa suoraan sanottua sitä mitä ajattelevat.

Äänestä
  • siitäkin, että millä asenteella mies jättää naisen. Ymmärrän naiselta Pientä ilkeyttä, jos mies jättää yhtäkkiä ilman mitään selityksiä naisen.
    Sitä en ymmärrä, että nainen kostoksi ottaisi nopeasti uuden miehen ja vielä vähemmän ymmärrän sitä, että uudesta miehestä pitäisi exälle tiedottaa. Nainenhan siis ottaa laastarisuhteen, jolla pyrkii exälleen kostamaan.. kuitenkin aiheuttaa enemmän itselleen ongelmia.

    Mielestäni suhteen jälkeen voi mies ja nainen pysyä kavereina JOS heidän välillään on ollut myös ystävyyttä. Mutta jos suhde on perustunut pelkkään seksiin, niin kaveruus tuskin säilyy.

    Äänestä

  • Mies - kuten tämänkin ketjun aloittaja - vetoaa kaveruuteen. Olen samaa mieltä kanssasi. Miksi ollaan yht'äkkiä kavereita, kun vielä hetki sitten oltiin rakastavaisia.

    Ei kaveruus ole mahdollista rakkauden jälkeen - ja kuka sellaista haluaa?! Tekopyhyyttä on monenlaista, mutta tämä on yksi selvimmistä esimerkeistä.

    Äänestä

Taidat olla roikottaja joka pitää ihmistä löysässä hirressä?? Kunka jätetään "tyylikkäästi ja kauniisti"?. se ei ole onnistunut kuitenkaan koska seuraus on tollainen. Kerrasta poikki eikä mitään "kaveruuksia"!
Olet aika julma jätkä.

Äänestä
  • ajattelin, että ap. ehkä testaa naisia kuten eläimiä... kuinka nainen reagoi, jos hänet selityksittä jätetään!?!? Mitkä lie motiivinsa, ihmettelen.

    Äänestä

  • minäkin... kirjoitti:

    ajattelin, että ap. ehkä testaa naisia kuten eläimiä... kuinka nainen reagoi, jos hänet selityksittä jätetään!?!? Mitkä lie motiivinsa, ihmettelen.

    mikä on ap:n tapauksessa se "tyylikäs ja kaunis" jättäminen. Sekö, että poistuu tyylikkäästi ja kauniisti paikalta kykenemättä kommunikoimaan asiasta mitenkään?!! Ikään kuin ei olisi aikuista ihmistä nähnytkään.

    Moneksi meitä on, mutta sellaista ressukkaa ei luulisi naisten kunnioittavan tai kaipaavan. :D

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    mikä on ap:n tapauksessa se "tyylikäs ja kaunis" jättäminen. Sekö, että poistuu tyylikkäästi ja kauniisti paikalta kykenemättä kommunikoimaan asiasta mitenkään?!! Ikään kuin ei olisi aikuista ihmistä nähnytkään.

    Moneksi meitä on, mutta sellaista ressukkaa ei luulisi naisten kunnioittavan tai kaipaavan. :D

    paras on sellainen, että mies lopettaa kaiken kesken kaiken yhteydenpidon ja seuraavana hetkenä valittaa kaikille, että naiset roikkuvat hänessä.

    Kai sellainen ressukka kokee olevansa "tavoiteltu".

    Samalla jotkut miettii langan toisessa päässä, onko herrasmies kenties saanut sydänkohtauksen vai onko kaikki hyvin, mutta puhelinliikenne muuttunut yllättäen yksisuuntaiseksi. "Vain minä saan soittaa".

    Herrasmiehiä on moneen junaan, mutta joistakin reppanoista ei voi löytää herraa eikä miestä.

    Äänestä

  • Emma kirjoitti:

    mikä on ap:n tapauksessa se "tyylikäs ja kaunis" jättäminen. Sekö, että poistuu tyylikkäästi ja kauniisti paikalta kykenemättä kommunikoimaan asiasta mitenkään?!! Ikään kuin ei olisi aikuista ihmistä nähnytkään.

    Moneksi meitä on, mutta sellaista ressukkaa ei luulisi naisten kunnioittavan tai kaipaavan. :D

    tosiaan...

    ..mutta, jos kuvitellaan, että miehen kommunikointitaito Naisten suhteen on erityisen heikko ja hän tarvitsee siihen apua.. mutta ei osaa sitä itse pyytää...? Ja nainen kuvittelee omaavansa sellaisia taitoja...! xx

    Äänestä

  • Anne-X kirjoitti:

    paras on sellainen, että mies lopettaa kaiken kesken kaiken yhteydenpidon ja seuraavana hetkenä valittaa kaikille, että naiset roikkuvat hänessä.

    Kai sellainen ressukka kokee olevansa "tavoiteltu".

    Samalla jotkut miettii langan toisessa päässä, onko herrasmies kenties saanut sydänkohtauksen vai onko kaikki hyvin, mutta puhelinliikenne muuttunut yllättäen yksisuuntaiseksi. "Vain minä saan soittaa".

    Herrasmiehiä on moneen junaan, mutta joistakin reppanoista ei voi löytää herraa eikä miestä.

    mutta jos mies on suosittu naisten keskuudessa ja saa heiltä paljon huomiota, niin tilanne voi muuttua miehelle liian ahdistavaksi ja seurauksena on pakeneminen. Ja jos alunperin oli Sopimus, että mitään pysyvää ei välttämättä tule syntymään, niin silloin myös naisen olisi tullut huomioida paremmin tämä seikka, eikä ainakaan rynnätä seuraavan miehen syliin, vaan miettiä asiaa tahollaan ja ehkä myöhemmin yrittää selvittää asiaa miehen kanssa...

    Äänestä

Täytyy sanoa, että tunnistan tuon ilmiön. Kerran eräs nainen totesi minulle ykskantaan, että se on nyt ero ja teki varsin ilkeällä käytöksellä sen varsin selväksi. Noh, minä en alkanut siitä sitten enempää tappelemaan, vaan pistin pillit pussiin ja poistuin arvokkaasti anteeksipyydellen takaviistoon. Kului hetki aikaa ja alkoi tulla tekstareita, mitenkä olen periksiantaja ja kaikkea muuta painokelvotonta siitä, että erosin (?) Siis hä? Minut potkittiin pellolle, vaikka olen aina ollut se joka haluaa sovintoa ja yrittää ratkaisua yms.
Jaksan kuitenkin uskoa näin, että koska tämä on kohdallani kertaluontoista, niin kaikki naiset ei EHKÄ ole samanlaisia mutta tunnistin tilanteesi ja koska näitä nyt on, niin pitää olla sitten myös varautunut naisten osalta tuommoiseen.

Tykkään silti tytöistä :-)
...ja kaikille naisille siis kaikkea hyvää. Skarpataan kaikki yhdessä,
Jyystäjä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eron jälkeen kirjoitti:

Minua ihmetyttää suuresti se, miten naisilla tuntuu ajatukset muuttuvat kuin tuuliviiri eron jälkimainingeissa. Suhteilulla ja erolla viittaan omiin kokemuksiini:

Olen kahdesti, kahden pitkän (eri) seurustelun jälkeen melko pian eksynyt uusiin kuvioihin, toisin sanoen lupaavaa yksilöä on alkanut ilmestyä kuvioihin. Molemmilla kerroilla nainen on ollut vilpittömän ihastunut minuun jne. Nainen on myös ollut tietoinen siitä, että tässä ei nyt ole kiire mihinkään, koska eletään vielä ns. jälkimainingeissa. Olen siis ollut avoin tilanteelle ja nainen on sen hyväksynyt kummallakin kerralla. Kuitenkin molemmat jutut ovat kaatuneet siihen, että olen tyylikkäästi ja kauniisti jättänyt naisen, lähinnä juuri siksi, että vaikka olenkin tykännyt, on hommassa pelottanut se, että pidän alitajuisesti naista "laastarina". Tämä asia on hyväksytty hyvin ja sovittu että aika näyttää tuleeko jotain. Ei kaunaa naisilta minulle, päinvastoin: yhteydenpitoa KAVERINA puolin ja toisin (ei kauhean intensiivisesti mutta kuitenkin). Naisilta myös selittelyä siitä että kuinka hieno ja avoin ihminen olen uskaltaessani sanoa myös kipeät asiat (tunteet, jättäminen jne) enkä vaan mikään hyväksikäyttäjä-kusipää joka panee ja sitten jättää "laastarinsa".

Sitten eräänä päivänä tämä ilkeys: eli esim tavallinen tekstari naiselle niitä näitä. Vastaus tulikivenkatkuinen tilitys ties mistä / arvostelu / haukkuminen / "mulla on nyt uusi tosi kuuma kuvio enkä halua sitä pilata" / häivy mun elämästä / aiheutat mulle vain tuskaa jne. Myös sitä on havaittavissa, että todistellaan ties mitä väylää pitkin kuinka hienoa, upeaa, tasokasta jne elämä on uuden jätkän kanssa esim kuukauden tapailun jälkeen eli ilmiselvää kostonjanoista todistelua, jonka tarkoitus on vain loukata entistä jättäjää (minua).

Miksi siis tällainen tuuliviirimäisyys? Ensin tapaillaan, sitten erotaan sovussa ja pysytään kaverina, ja sitten yhtäkkiä kaatuu koko likaämpäri kerralla päähän pysyvästi, vaikka mitään ilkeätä ole tullut tehtyä. Ihmetyttää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu