No,niin Nokia-Siemens Networksin Saksan insseillä
on kolmen vuoden irtisanomissuoja vuoteen 2009 tuotannollisten ja taloudellisten syiden vuoksi.
Jos heidät irtisanottaisiin sitten vuonna 2009 he
saisivat firmalta automaattisesti 6 kk:n irtisanomispalkan ja Saksan valtiolta vuoden ansiosidonnaista päivärahaa,joka olisi 70 % aikaisemmista tuloista.
Tarvittaisiin Suomeenkin tällainen IG Metall...
on kolmen vuoden irtisanomissuoja vuoteen 2009 tuotannollisten ja taloudellisten syiden vuoksi.
Jos heidät irtisanottaisiin sitten vuonna 2009 he
saisivat firmalta automaattisesti 6 kk:n irtisanomispalkan ja Saksan valtiolta vuoden ansiosidonnaista päivärahaa,joka olisi 70 % aikaisemmista tuloista.
Tarvittaisiin Suomeenkin tällainen IG Metall...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa on vielä työpaikkoja. Niistä on päästävä eroon.
Joo. Avataan turpa vaan nielläksemme paskaa. Tulevaisuus jokaduunarille on esitelty tuolla:
http://www.ihmisarvo.org/
Saksasta Britanniaan, jossa IG Metallista ei ole kuultukaan, mutta jossa ihmisillä on vielä töitä. Onhan tuon IG:n yli kävelty viime vuosina muutenkin, joten niin käynee nytkin.
Kenellä tässä hätä on...niillä jotka ovat johtavassa asemassa vai ne jotka tekee " paska" hommia hiki hatussa.Jos ei tehdä täällä hiki hommia ei tarvii nilkkejäkään....niinpä....ketkä haluaa tuloeroja ja miksi...Jos lähetetään nilkit kehitysmaihin ja herrat sieltä tänne.Voi Suomi nousta suosta....työ vapauttaaaaa !!
kuten Kiina, Intia yms. Saksassa on massatyöttömyys Britanniassa ei ole, joten ihmiset lähtee sinne.
Jos ei ole hyviä herroja, niin duunareilla menee varmasti huonosti. Hyvä esimerkki tästä on se, että paskapalkalla tekevät duunarit eivät saa perustettua omia firmoja jotka tuottaisivat omaisuuksia.
metsäteollisuudesta.
Sanoit: Jos ei ole hyviä herroja, niin duunareilla menee varmasti huonosti.
Ne "hyvät herrat" nimenomaan omilla virheillään ovat saattaneet metsäteollisuuden nykyiseen kurjuuteen.
Peittääkseen omia mokiaan he osoittavat syyttävän sormensa työntekijöihin ja paperiliittoon.
Kuitenkin duunari on se joka herrankin palkan hankkii.
Probagandasta huolimatta mitä nyt tulee mediasta niin näette ,että suomesta lentää porukkaa pihalle Nokiasta ja paljon.Syy suomessa se on niin helppoa ja halpaa.
kun menee hyvin, se on duunaireden ansiota, ja kun menee huonosti se on herrojen vika.
Miksi paperiliitto ei itse perusta tehdasta? Hankkikaa rahoitus ja laittakaa hommat kuntoon.
Vesipää hei, johtoportaan jehut ne hommat mokaa, helppo syyttää työmiestä kun homma ei luista.
Pitäisikin saada Ahonen toimitusjohtajan pallille..
Perustakoon Ahonen itse tai liitto tehtaan.
Tai hakekoon vapaita tj. paikkoja.
Vapailla markkinoilla täytyy muistaa se, että toimitusjohtajalla ei ole irtisanomisaikaa, työsuhdeturvaa, työaikaa.
Potkut voi antaa 2 sekuntia netto ilman selityksiä.
Hakekaa vain tj hommia tekin!
Yleensä tj:lle maksetaan kuitenkin reiluhko irtisanomispalkka,mitä duunareille ei makseta.
tj:lla ei ole työsuhdeturvaa ollenkaan, on hänen neuvoteltava itse omat työehtonsa.
Tj ei ole lain mukaan edes työsuhteessa yritykseen.