Insinööri vs. työmies

jälleen kerran

Näillä palstoilla on paljon keskusteltu siitä, että insinöörit tienaavat nykyisin vähemmän kuin työläiset. Näin saattaa olla varsinkin teollisuudessa ja rakennuksilla. Vastaavasti on sanottu, että duunarien palkka perustuu pitkiin päiviin ja komennuspäivärahaan.
Omien kokemusten mukaan, kun työmaalla päivä pitenee yli 8 tuntiseksi paikalta löytyy yleensä myös työnjohtaja tms. joka on insinööri tai teknikko.
Mikä on tässä tapauksessa ko. koulutuksen omaavan henkilön palkka esim. jos työrupeama on 12tuntia/päivä 2 viikon ajan. Omat tuloni tuollaiselta jaksolta olisivat n.4800e-verot verottomat korvukset.
Työskentelen metallialalla pääsääntöisesti komennustöissä ikä 25v työkokemus 4v. Tällaisia em. työjaksoja on vuodessa n. 4-8. Muulloin palkkani on n.2400-verot verottomat korvaukset kuukaudessa.
Toivoisin vastauksia erityisesti oman alan insinööreilta ja muilta toimihenkilöiltä ja vertailun vuoksi myös muilta aloilta joilla työ ei ole sitä perinteistä 8 tuntia/päivä 5 päivää/viikko.

10

6224

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkö--

      Olen sähköautomaatiohommissa ja teen keikkaan 70pv vuodessa. Enempää ei viitti tehdä, sillä peruspalkka normaalikonttoriajasta on kaksi ja puoli kuukaudessa. Keikoilta ei saa muuta kuin likaiset työvaatteet ja päivärahat. Hyvällä tuurilla työpuhelut maksetaan. Päivät useasti 10-12 h. Keikat max 3 viikkoa putkeen. Ikä 26 ja tuokokemusta rutosti. Työpaikka menee taas välittömästi, jos alkaa kyselemään lisätienisteistä keikka-ajoilta.

    • Kakkosmies

      No työpaikalla yltsätessä ylityöpalkka on sopimusasia. Lain mukaan ei tarvi yltsätä ellei halua. Jos ta ei maksa yt-palkkaa, ei yleensä yltsätä ainakaan säännöllisesti. Komennuksilla, joiden aikatauluista ja tarpeesta voi useissa tapauksissa itse päättää, päivä venyy matkustamisten vuoksi usein 12-16 h mittaiseksi. Matkustus tapahtuu yleensä omalla ajalla ilman palkkaa. Tosin aina silloin tällöin voi matkustaa joko osin tai kokonaan työajan puitteissa. Kolmea pv pidemmiltä komennuksilta saa yleensä työmaakorvauksen, muutaman kympin päivältä. Lisäksi on olemassa iltamatkakorvaus, jota ei kylläkään saa juurikaan koskaan. Säännöllisesti komennuksilla viihtyvillä matkustus huomioidaan ym lisäksi peruspalkassa. Vaikka veronalainen palkka ei olisi kummoinen, matkakorvausten ansiosta käteenjääpiö on tyydyttävää luokkaa. Komennuksilla olevat työmaainssit saavat omastakin mielestä kohtuullista korvausta kaikkinensa.

    • päällikkö!!

      Olen yksin vastuussa pienen metallialan yrityksen tuotannosat.
      Materiaalitarpeet, -hankinta, ostoneuvottelut, varastovalvonta, tuotannin suunnittelu, henkilöstöasiat ym. valmiiden tuotteiden lähetykseen saakka mukaan lukien kuljetustilaukset.

      En ole koskaan laskenut viikkotuntejani.
      Aamuisin tulen aikaisemmin. Valot halliin, kompressori päälle ajoissa, vielä silmäys työpisteisiin jne.
      Käytännössä tuotannon fyysiset toiminnot pitävät minut työllistyneenä "normaalin" työajan.
      Sen jälkeen hoidan konttorihommat.

      En saa minkäänlaista ylityökorvausta.
      En ole kyllä pyytänytkään.
      Palkkani on hieman korkeampi kuin 1/2 -urakkaa tekevillä kavereilla mutta minun työajallani ne päihittäisivät minut kirkkaasti.
      Pitäisi vielä lähteä hakemaan lisätunteja työsuojelupiiriltä.

      Nimimerkki "koneinsinööri useiden vuosien kokemuksella"

      • ??????

        En kyllä ymmärrä tätä ollenkaan :
        "En saa minkäänlaista ylityökorvausta.
        En ole kyllä pyytänytkään. "

        Miksi ihmeessä teet työtä ilmaiseksi?


      • päällikkö!!
        ?????? kirjoitti:

        En kyllä ymmärrä tätä ollenkaan :
        "En saa minkäänlaista ylityökorvausta.
        En ole kyllä pyytänytkään. "

        Miksi ihmeessä teet työtä ilmaiseksi?

        Ajattelutavoissa lienee eroja!

        Olen sopinut tehtävän puitteista, sisällöstä ja tavoitteista.

        Kukaan ei seuraa ajankäyttöäni enkä ole siitä kenellekkään tilivelvollinen.
        = Minulla ei ole työaikaa.
        Kun olen pois maisemista niin kukaan ei perääni kysy jos asiat toimivat.

        Ketään eivät menetelmäni ja työtapani kiinnosta niin kauan kuin tulos on hyvä.

        Tämä sopii minulle.
        Ensin on tekeminen ja tulos.
        Sen jälkeen voi odottaa palkitsemista.

        Edellisessä pajassa ainoa minulle annettu ohje ( vaatimus ) oli: 1.Osien on oltava 15% halvempia kuin paras kilpaileva tarjous. Helppo saavuttaa!
        2. Pidä huoli että pojat ovat tyytyväisiä ja ansaitsevat paremmin kuin lähiympäristön pajoissa.
        Firman luottokortti, edustusviinat myös kotiin (laatikoittain) ja omistajan vierailu kerran vuodessa.
        En viitsi nipottaa viikkotunneista!


      • ???????
        päällikkö!! kirjoitti:

        Ajattelutavoissa lienee eroja!

        Olen sopinut tehtävän puitteista, sisällöstä ja tavoitteista.

        Kukaan ei seuraa ajankäyttöäni enkä ole siitä kenellekkään tilivelvollinen.
        = Minulla ei ole työaikaa.
        Kun olen pois maisemista niin kukaan ei perääni kysy jos asiat toimivat.

        Ketään eivät menetelmäni ja työtapani kiinnosta niin kauan kuin tulos on hyvä.

        Tämä sopii minulle.
        Ensin on tekeminen ja tulos.
        Sen jälkeen voi odottaa palkitsemista.

        Edellisessä pajassa ainoa minulle annettu ohje ( vaatimus ) oli: 1.Osien on oltava 15% halvempia kuin paras kilpaileva tarjous. Helppo saavuttaa!
        2. Pidä huoli että pojat ovat tyytyväisiä ja ansaitsevat paremmin kuin lähiympäristön pajoissa.
        Firman luottokortti, edustusviinat myös kotiin (laatikoittain) ja omistajan vierailu kerran vuodessa.
        En viitsi nipottaa viikkotunneista!

        Ei minunkaan paikalla oloa kukaan seuraa, mutta yhtään ylityötuntia en ole tehnyt siltikään ilmaiseksi kuten aiempi kirjoittaja ilmoitti tekevänsä. Kummallista.

        Itse kyllä palkkaisin hänenlaisensa tyypin tekemään 80 tuntista työviikkoa omaan firmaani mielellään.


      • päällikkö!!
        ??????? kirjoitti:

        Ei minunkaan paikalla oloa kukaan seuraa, mutta yhtään ylityötuntia en ole tehnyt siltikään ilmaiseksi kuten aiempi kirjoittaja ilmoitti tekevänsä. Kummallista.

        Itse kyllä palkkaisin hänenlaisensa tyypin tekemään 80 tuntista työviikkoa omaan firmaani mielellään.

        Kaikilla ei ole yhtäläinen ajatus- ja arvomaailma.

        En ole myynyt aikaani 18:sta vuoteen.
        Sen jälkeen minulla ei ole ollut työaikaa vaan olen myynyt resurssini.
        Olen sopinut tavoitteista, niiden mittareista ja käyttööni annettavista resursseista.
        Oma asiani on ollut miten olen toiminut.
        Vastuu, vapaus ja valta antavat tyydytyksen, rehellisesti sanoen.

        Asuntovelkojen maksamisen jälkeen on 3 - 4 vuotta / työpaikka riittänyt.
        Muutaman kerran olen mennyt periaatteella "tulos tai ulos" = puolen vuoden jölkeen tilanteen tarkistus.
        Jos toimeksiantaja on ollut tyytyväinen niin korvaukseeni tuntuva korotus. Jos ei niin olisin lähtenyt mutinoitta.

        Ei minua ole pystynyt ostamaan mihinkään viikkotuntimäärään.
        En ole sitoutunut mihinkään työaikaan, ainoastaan tulokseen.

        Ajatustapa saattaa sinusta tuntua vieraalta!
        Jos ja koska et tätä ymmärrä niin turhaa jaa hyödytöntä on sitä selittää enempää.

        Työteon lopettaminen on myös tapahtunut omaehtoisesti.
        Tein ainoastaan määräaikaisia, max. muutaman kuukauden konsulttisopimuksia harvenevaan tahtiin.

        Kun aikanaan tekee "ilmaisia" ylitöitä voi myöhemmin itse päättää tekeekö mitään töitä, elämänlaadun vain parantuessa.


    • SKOL 04

      Palkka 2400 e/kk, ei vaihtele vaikka tekisi 16-tuntisia työpäiviä. Ei bonareita, ei ylityökorvauksia. Työaika 30-80 h/vko. Arvostettu suuryritys. Kokemus alalta ~6 vuotta 3 vuotta korkeakouluopintoja (opistoinssi, rakennusala).

      Kyllä tulee kateeksi välillä tj-porukkaa. Työmailla oli hauskempaakin, vaikkakin helvetin rankkaa välillä. Sain 8 v sitten samaa palkkaa työmaalla kuin toimistossa nyt. Kyllähän koulutus kannattaa, kunhan valkkaa sen jälkeen polkunsa oikein.

      • Toinen SKOL 04 :nen

        Peruspalkka 3100€/kk päälle tulospalkkaa noin 10%. Työaika 37,5 h/vko, käytännössä 35 h kun puolentunnin ruokikset kestää yleensä tunnin. Ylityöt saa tunti tunnista periaatteella vapaana (joka on lain vastaista riistoa, mutta en oo ruvennut prosenteista riitelemään). Pienehkö suunnittelutoimisto. Tyäkokemusta alalta 6 vuotta, AMK-inssi.

        Tässä lähiaikoina palkkaneuvottelun paikka kun pariin vuoteen tullut muuta kuin parit yleiskorotukset.


      • puolella

        sama juttu, työmailla tienaa huomattavasti paremmin, siksi itsekin vaihdoin hommia. Suunnitteluhommat ovat aliarvostettua työtä, josta palkan alhainen taso johtuu. Nyt ei enää tarvitse istua tietokoneella koko päivää hiirikäsi kolottaen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      75
      766
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      750
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      643
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      624
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      503
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      496
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      401
      448
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      426
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      394
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe