serkkuni on sitä mieltä koko ikänsä suojatyöpaikassa lorvittuaan, että kaikki työttömät ovat työttömiä omasta syystään.
hänen mielestään kaikki on vaan laiskoja.
eikö ole nero mieheksi?
hänen mielestään kaikki on vaan laiskoja.
eikö ole nero mieheksi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
löytyvät kunnan ja valtion palveluksesta... kuvittelevat, että muillakin olisi mahdollisuus samanlaiseen suojatyöpaikkaan kuin he ovat tavalla tai toisella onnistuneet samaan.
Ne virkaloiset on yleensä saaneet suojatyöpaikkansa sukulaissuhteella. Ja sen kyllä huomaa sit siitä et miten hyvin kunnilla menee.
Itse 7v pellenä pidettynä kaupungin töissä huomasin juuri saman,niinsanotut eläkeviran saaneet olivat laiskoja,kaikki teetettiin meillä työllistetyillä ainkin paska hommat,mullakin 3kertaa vuodessa sanottiin työsopimus irti ja työt jatkuinat seuraavana päivänä,eipähän juoksenut etuudet,mitkä ovat tosi hyvät näillä perseen-nuolijoilla,ei tulospalkkausta vaikka välillä painoin kolmen ihmisen työt samaan aikaan,oli pakko muuten ei olisi uusittu sopimusta,ajattelin vaan että oliko laillista touhua työllistää samaan paikkaan 7vuotta ja aina vuokratyöntekijänä.Kyllä duunari ei tänäpäivänä enää vakituista työtä saa,eikä palkallista kesälomaa,miten olemme tähänjamaan päästäneet omat asiamme,olen hieman katkera miten mua käytettiin hyväksi nämä pitkät vuodet.Joskus tai aika usein meillä ei ollut edes ruokataukoa kun vakituiset sanoivat että he syövät koska heillä on lakisääteiset tauot,jos oli kassavuoro oli jono vaan jätettävä seisomaan kun kukaan ei tullut päästämään pissalle.