Miten pian

Mietin tässä päätäpahkaa rakastuneena että miten pian on liian pian kertoa toiselle että rakastaa? En tiedä mitä toinen tuntee, mutta itse olen korviani myöten rakastunut.
41037
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Liian luja tunnustus alussa voi ajaa ahdistukseen...eli suosittelen kertomaan hänelle, että olet "äärettömän ihastunut". Rakkaus on niin paljon paljon muuta ja se tunnustetaan yleensä vasta myöhemmin.Itse henk.koht sanonut avokkeelleni vasta vuoden yhdessäasumisen kohdalla.Ihastuminen on sitä alkuhuumaa, joka usein sekoitetaan rakkauteen.

Äänestä
  • kyse penturakkaudesta tai ihastumisesta. Alkuhuumaa saattaa olla joo, mutta ei ole aikasemmissa jutuissa ollut vastaavaa, vaikka aikasemmat jutut onki ollu kestoltaan paljon nykyistä pidempiä. ei saisi verrata aikasempiin, mutta nyt tuntuu että mennyttä naista olen. Mietin vaan missä menee raja liian pikaisen tunnustuksen kohdalla.

    Äänestä

  • viestin aloittaja kirjoitti:

    kyse penturakkaudesta tai ihastumisesta. Alkuhuumaa saattaa olla joo, mutta ei ole aikasemmissa jutuissa ollut vastaavaa, vaikka aikasemmat jutut onki ollu kestoltaan paljon nykyistä pidempiä. ei saisi verrata aikasempiin, mutta nyt tuntuu että mennyttä naista olen. Mietin vaan missä menee raja liian pikaisen tunnustuksen kohdalla.

    Koska kyselet tuota asiaa täällä, viittaisi se siihen, että myös omasta mielestäsi taitaa olla vielä liian aikaista tunnustaa rakkautta.

    Sen sanoo sitten kun on sanoakseen ja kun tilanne ja suhde on sopiva.

    Minä olen ennen itse aina "möläyttänyt" "sen" ulos melko aikaisessa vaiheessa ja nyt kun jälkeenpäin mietin asiaa, ei se mitään rakkautta ole ollut vaan alkuihastusta. Rakkaus ei ole vain tunne vaan se on niin paljon muutakin. Paljon se on myös tahtoa. Tahtoa olla toisen kanssa vaikka parempaa olisi tarjolla. Tahtoa tehdä toiselle mieliksi vaikka se tuntuu vastenmieliseltä. Tahtoa kuunnella toisen vittuilua, huutoa, valittamista ja kitinää vaikka voisi olla jossain muualla.

    Sitten voit sanoa rakastavasi. Oletko sinä varma että haluat, korjaan, tahdot, olla noita asioita? Oikeasti? Sitten kun se alkuhuumakin on ohi? Nyt mielessä sanot 'kyllä', mutta oleto varma että olet samaa mieltä kun alkuhuuma on ohi? Tiedätkö edes millaiselle henkilölle olet rakkauttasi vannomassa?

    Itse olen seurustellut vuoden, emmekä kumpikaan ole sanoneet rakastavamme. Se tulee sitten ajallaan. Kun tahtoa on tarpeeksi.

    Äänestä

  • viestin aloittaja kirjoitti:

    kyse penturakkaudesta tai ihastumisesta. Alkuhuumaa saattaa olla joo, mutta ei ole aikasemmissa jutuissa ollut vastaavaa, vaikka aikasemmat jutut onki ollu kestoltaan paljon nykyistä pidempiä. ei saisi verrata aikasempiin, mutta nyt tuntuu että mennyttä naista olen. Mietin vaan missä menee raja liian pikaisen tunnustuksen kohdalla.

    On sellainen aika jossa saa toisesta jo aika hyvän kuvan.
    Joko alkuihastuminen loppuu, tai sitten haluaa katsoa pidemmälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on liian pian kirjoitti:

Mietin tässä päätäpahkaa rakastuneena että miten pian on liian pian kertoa toiselle että rakastaa? En tiedä mitä toinen tuntee, mutta itse olen korviani myöten rakastunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu