Pitkä sivusuhde

kysymyksessä. voiko olettaa että siinä vaiheessa kun pettäjä paljastaa kaiken, on oma suhde jo ajautunut siihen viimeiseen pisteeseen, että silloin on jo ihan sama vaikka ero tulisikin tämän johdosta?
3718
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä se yleensä niin on. Voiko pitkään valehdelleeseen ja törkeästi kahdessa suhteessa eläneeseen enää ikinä luottaa? Toiset voi, hyvin harva ei.

Äänestä

En ole naimisissa parisuhteen vuoksi, hypätköön mies missä lystää ja kenen kanssa vain.
En eroa kun ei ole tarvetta, elämäni on muissa asioissa.Koti, ympäristä, lapset, jne....

Äänestä

Kun pettäjä kertoo puolisolleen sivusuhteestaan itse, hän joko haluaa erota tai sitten pettäjä ei enää kestä syyllisyyttään ja asia on puhuttava puolison kanssa. Pitkässä sivusuhteessa kertomista on lykätty, koska pettäjä ehkä pelkää puolisonsa jättävän hänet heti. Voihan olla, että puoliso on rakastettu ja se ainoa ystävä, jolle tämän kauhean asian voi kertoa. Pettäjä saattaa jopa tarvita puolisonsa apua päästäkseen irti sivusuhteestaan.

Tietysti yksi syy kertomiseen voi olla se kolmas, joka painostaa pettäjää tekemään ratkaisunsa - minä tai puolisosi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ER74 kirjoitti:

kysymyksessä. voiko olettaa että siinä vaiheessa kun pettäjä paljastaa kaiken, on oma suhde jo ajautunut siihen viimeiseen pisteeseen, että silloin on jo ihan sama vaikka ero tulisikin tämän johdosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu