asuimme avoliitossa kaksivuotta minun omistamassa talossa.Viimeisen vuodenaikana rakensimme puolison nimiin talon johon itse tein kaikki lomat ja vappaa ajat töitä laskelmien mukaan noin 1500 tuntia.Sitten tuli ero.kaikki rakennuskustannukset maksoi puoliso.Onko mulla laillista perustetta hakea osituksenkautta työosuutta tehdystä talosta.
Ossituksen
5
615
Vastaukset
- Charles
Yksi avoliiton ihanuuksia on se, ettei puolisoilla ole minkäänlaisia oikeuksia toisen omaisuuteen. Mies maksoi talon, joten se on hänen. Sinä teit työsi talkootyönä.
- Vaadi
...asia ei ihan noinkaan mene, sillä nykyään laissa tunnetaan avoliitto (vaikkakaan ei käsitteenä) ja vaikka ei olisi avioliitossa, mutta on "elänyt avioliiton omaisesti", niin oikeuksia löytyy. Kyseleppä oikeusavustajalta...
- Nii'in
Vaadi kirjoitti:
...asia ei ihan noinkaan mene, sillä nykyään laissa tunnetaan avoliitto (vaikkakaan ei käsitteenä) ja vaikka ei olisi avioliitossa, mutta on "elänyt avioliiton omaisesti", niin oikeuksia löytyy. Kyseleppä oikeusavustajalta...
Etsi kuitit ja valmistaudu esittämään tarkka tuntikirjanpito työstä. Minusta sinulla on oikeuksia.
Ositus tapahtuu vain avioliiton päättyessä.
Yhdessä asuminen ("avoliitto") ei aikaansaa mitään taloudellisia velvotteita tai oikeuksia entistä asuinkumppania kohtaan yhteisasumisen aikana tai päättyessäkään.
Täysin eri asia on jos jotain sopimuksia olette muutoin tehneet. Riitatilanteessa suulliset sopimukset ovat vain vaikeasti toteen osoitettavissa...- avoliitossa
Asia on huomattavasti vaikeampi kuin jos olisitte olleet avioliitossa. Mitään osituksia ja tasinkoa ei avoliitossa ole. Omaisuus jaetaan sen mukaan kenen nimillä se on.
Mutta kannattaa kysyä esim. asianajajalta tai oikeusaputoimistosta. Jonkinlaisia mahdollisuuksia kyllä voi olla saada hyvitystä, mutta vaikeaa se varmaan on.
Kannattaa seuraavalla kerralla tehdä jokin kirjallinen sopimus heti alkuun.
Periaatteessa esim. suullinen sopimus on sitova, mutta sitä voi olla vaikea näyttää toteen. Ja oletteko sopineet mitään?
Toivon mukaan puolisosi on kohtuullinen ja pystytte keskenänne sopimaan jonkinlaisesta hyvityksestä. Kaikki eivät valitettavasti ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719807- 766800
- 286466
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996215Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436079Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045977- 635385
- 455110
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604440- 504040