Ruoka?

On ko ideoita mita voisin kokkailla perheelleni taalla USA:ssa? Ideat loppuivat kesken ja pidan ruuanlaitosta.
81814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

www.kotimaisetkasvikset.fi -sivustolla on tosi paljon hyviä, selkokielisiä ja helppoja ohjeita. Ja terveellisiäkin, nam. On siellä siis muutakin kuin kasvispöperöitä.

Äänestä

Vaikea sanoa kun en tiedä mitä kaikkea olet tullut jo kokeilleeks mutta omia suosikkeja on tomaattinen kanapastalaatikko, spagetti&jauhelihakastike, meksikolainen pata johon tulee jauhelihaa,papuja,maissia&perunaa,
lasagne, kasvissosekeitto, kanakastike&riisi,tortillat,kana&kasviscouscous-pata ...
Siinäpä oli jotain ehdotuksia :)

Äänestä
  • vaikea sanoa kun ei tieda millaista ruokaa perheesi syo... mun perhe ei myoskaan ole koskaan pyytanyt mua kokkaamaan 'mita tahansa' vaan aina tuo kaupasta tarvikkeet ja ilmoittaa tarkasti etta 'kaapissa on pastaa, tomaattikastiketta, vihanneksia, esipaistettuja kekseja jne joten laita lapsille niista illallinen'.

    itse tykkaan tehda erilaisia pastoja, pizzaa, pihveja tai kanaa vihannesten kanssa, tortilloja jne mutta melko harvoin kokkaan taalla. paivalla syodaan aina joko salaattia tai sandwicheja (erilaisilla lihoilla, kanalla, tonnikalalla tai juustolla).

    Äänestä

  • kuulostaapa hyvalle! kerroppa ohje tuohon tomaattiseen kanapastalaatikkoon, meksikolaiseen pataan ja kana&kasviscouscous-pataan jookos :)

    Äänestä

Just kävin tuossa myllynparas-nettisivuilla http://www.myllynparas.fi ja sieltä tuntu löytyvän reseptejä aika moneen lähtöön.

Äänestä

Muuten, miten perheenne on suhtautunut tekemäänne ruokaan? Ovatko lapset marisseet, että maistuu kummalliselta, äiskän tekemä on parempaa?;>
Oletteko tehneet perinteisiä "suomi-ruokia"?
Onko tapahtunut kommelluksia keittiössä?

Äänestä
  • taalla on toistaiseksi tarvinnut vaan lammittaa eineksia,mutta jossain vaiheessa olisi kiva kokata itse jotain.ootteko vaan antanu kauppalistan aidille ja pyytanyt tarvitsemianne tarvikkeita?

    Äänestä

  • Pikku Myy kirjoitti:

    taalla on toistaiseksi tarvinnut vaan lammittaa eineksia,mutta jossain vaiheessa olisi kiva kokata itse jotain.ootteko vaan antanu kauppalistan aidille ja pyytanyt tarvitsemianne tarvikkeita?

    meilla aiti ostaa tarvikkeet ja ilmoittaa mita haluaa syoda milloinkin eli ei tarvitse itse miettia mita kokkaisi. syodaan muutenkin vahintaan 2 kertaa viikossa ulkona koko perhe ja lahes kaikki mita 'kokkaillaan' on melko helposti valmistettavaa (puolivalmista tai valmista kunhan vaan lammittaa).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyllastynyt.. kirjoitti:

On ko ideoita mita voisin kokkailla perheelleni taalla USA:ssa? Ideat loppuivat kesken ja pidan ruuanlaitosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu