Onko avioliitossa tärkeintä, että rakastaa ja
tuntee, että haluaa asua, olla ja elää toisen kanssa?
tuntee, että haluaa asua, olla ja elää toisen kanssa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyviä linkkejä:
http://www.avioliitto.info/avioliitto/
http://www.omena.org/~mpirhonen/parisuhdeopas/esipuhe.htm
Jotenkin ihmeellistä, että ensihuuman ohi mentyä ollaan heti eroamassa. Sillä periaatteella ehtii elämänsä aikana olla kymmeniä puolisoita. Huuma haihtuu, mutta sopimuksen tulisi pitää ja yhteisen tasapainoisen elämän riittää. Luulisi ihmisten olevan jalat maassa-tyyppejä, että ymmärtävät, että huuma ei kestä loputtomasti vaan se muuttaa muotoaan.
Edellinen kirjoittaja puhuu niin asiaa! Avioliitossa tärkeintä on päätös elää yhdessä. Yhdessä jaetaan ilot ja vaikeudet. Toisinaan se vaikeus voi olla nimenomaan se oma puoliso..
Avioliitto ei ole elämyspuisto. Se oon vastuuntuntoisten ihmisten päätös huolehtia toisistaan ja jälkikasvustaan. Se päätös pitää sisällään rakkauden, hellyyden, tylsyyden ja vastenmielisyden hetkiäkin.
Avioliitosta kannattaa erota jos toinen lyö tai käyttää hyväkseen. Kestämätön sairaus tai luonnevika voisi olla sellainen syy myös. Eron syy ei ole se, että kyllästyttää. Eron syy ei ole myöskään se, että lähestytään keski-ikää, lapset ovat isoja ja puolison keräämä omaisuus ositettuna riittää omienkin kokemusten kartuttamiseen..
Pitkän avioliiton säilyttämiseksi kannattaa taipua aika monelle mutkalle. Anteeksi kannattaa antaa ja ymmärrystä kannattaa pyytää. Suorat sanat kannattaa sanoa mieluummin ennemmin kuin myöhemmin ja sovitella päälle.
Kyllä elämän ikäinen kumppanuus ihan oikeasti on iso ilo!
Mulle tuli kamalan masentunut olo kun luin näitä juttuja, voiko tollaista edes tapahtua todella, samalla ajattelin miten onnekas olen itse ollut.Menin naimisiin vuonna 66 ja olin leski v73 mieheni kuoli viinaan, meillä yksi lapsi.Olin yksin pokani kanssa kunnes aviouduin uudestaan vasta v93 sitä ennen olin kihloissa 15v, ja kaikki on niin hyvin kuin olla saattaa.Miksi pitää hyökätä heti uuteen suhteeseen, antakaa aikaa itsellenne todella ajatella mitä haluatte, ei se yksinelokaan niin kamalaa ollut.Pitkän harkinnan jälkeen kun olin varmasti hänet tosiaan oppinut tuntemaan menin uudestaan avioliittoon, enkä enää ajatellutkaan siihen enää lapsia tehdä.Miksi naiset tekevät joka ukolle lapsia, ei ne mitään turvaa tuo suhteen jatkumiselle, päin vastoin , juuri lukemieni juttujen perusteella naiset ovat tyhmiä kun niitä lapsia väännetään vaikka kolmelle ukolle.Haloo funtsikaa vähän, ne lapset on teidän koko elämän ajan vaikka äijät muuttuu.