Mulla on todella tiheä virtsaamis tarve. Vaikka oisin käyny about 15 min sitte vessassa niin voin joutuu taas lähtee käymään. Sit kun meen niin sitä ei ees tuu kovin paljoa. Pelkään lähteä mihkään reissulle kun pelkään että alkaa kusettaa esim jossain linja-autossa. Vai jännitänkö mä sitä niin paljon että alkaa kusettaa???
Mika
Mika
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sulla voi olla diabetes,tulehdus tai joku vastaava. Eli mars mars lääkärin tutkimuksiin.
Mulla oli ihan vastaavia oireita. Mä kävin tarkistuttamassa itseäni ties missä, mutta mitään ei löytynyt! Mulla tämä vaiva rauhoittui, kun en enää ajatellut sitä! Kannattaa kuitenkin käydä ekaksi lääkärillä.
Näillä tiedoilla sanoisin, että kyseessä on virtsatulehdus.Soita paikkakuntasi terveysaseman terveydenhoitajalle, ja pyydä PLV-lähete labraan. Labrasta saat näytteenotto ohjeet.Mikäli näyte on puhdas, kyseessä lienee hermostollinen juttu, mutta tarkista tulehduksen mahdollisuus, sillä hoitamattomana se voi edetä ylöspäin kohti munuaisia.Useinkaan ei tarvitse mennä edes lääkäriin, sillä resepti voidaan kirjoittaa labravastauksen perusteella.Jos vaiva on kovin haittaava, mene päivystykseen.
joo...mullakin oli tässä vähän aikaa sitten myös saman laisia oireita....ja kävin sitten lääkäris..
mul oli diabetes