Vein varhain keväällä pääkaupunkiseudun autoliikkeeseen vaihdossa -98 mallisen farmariautoni. Kilometrejä ei ole yhtään pahasti, mutta onhan tuon ikäinen jo kulunut ja vanha peli. Liikkeestä ostamani selvästi uudemman ja paremman auton hinta oli 29.000 e. Vanhasta hyvitettiin 22.000 e. Välirahaa maksoin siis 7.000 e.
Seuraan liikkeen nettisivuilta miten vanhaa autoani myydään. Liike kauppasi sitä ensin 29.000 euron hintaan. Juhannuksen jälkeen hinta tippui kerralla 20.000 euroon. Vieläkään sitä ei ole myyty. Saa nähdä mikä on seuraava pudotus, varmaan 15.000 euroon. Se voi tapahtua kaupanteon vuosipäivänä, tai miksei jo joulunakin.
Harvemmin liikkeet ottaa takkiin, mutta nyt näyttää olevan sellainen trendi päällä. Pian minun kannattaa jo käydä ostamassa vanha autoni takaisin, koska sen saa niin halvalla!
Toki myös nykyisen autoni arvo laskee jatkuvasti, mutta ei ihan tuota vauhtia.
Seuraan liikkeen nettisivuilta miten vanhaa autoani myydään. Liike kauppasi sitä ensin 29.000 euron hintaan. Juhannuksen jälkeen hinta tippui kerralla 20.000 euroon. Vieläkään sitä ei ole myyty. Saa nähdä mikä on seuraava pudotus, varmaan 15.000 euroon. Se voi tapahtua kaupanteon vuosipäivänä, tai miksei jo joulunakin.
Harvemmin liikkeet ottaa takkiin, mutta nyt näyttää olevan sellainen trendi päällä. Pian minun kannattaa jo käydä ostamassa vanha autoni takaisin, koska sen saa niin halvalla!
Toki myös nykyisen autoni arvo laskee jatkuvasti, mutta ei ihan tuota vauhtia.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos saat sen 15te hintaan, niin kannattaa ostaa.
On siinä naapurilla ihmettelemistä.
Autoliike harvemmin ottaa takkiin.
Tässäkään tapauksessa siitä tuskin vielä on kysymys.
Yleensä autokaupat menettelevät huonosti kaupaksimenevien yksilöiden suhteen seuraavasti.
1. lasketaan hintaa
2. Myydään tai vaihdetaan se yksin tai useimmin nipussa toiseen autoliikkeeseen, joka sijaitsee toisella paikkakunnalla.
3. Myydään se kosla lähestulkoon nettohintaan trokarille.
terv. Kiero autokauppias
Käyppä vaihdattamassa sitä nykyistäsi nyt. Voit saada ehkä 18000 vaihdossa, jos yleensä ottavat ollenkaan. Että silleen.
Uutta autoa meni kaupaksi viime vuonna niin sairaan paljon, että nyt liikkeiden pihat pullistelevat vaihdokkeja.
Uusien autojen myynti on hiipunut. Meille kuluttajille se merkitsee halpenevia vaihdokkeja.
kuten itsekin huomasit, pyysi liike 29000€ autostasi jonka ostivat sisään 22000 eurolla.
Niinpä ostamasi 29000€ auton sisäänostohinta oli todennäköisesti samaa 22000€ tasoa eli tekivät 7000€ voittoa.
Niillä on siis varaa tinkiä siitä 22000€ hyvityksestä 7000€ ja ovat vasta nollilla joten ei tuo 15000€ huonolta kuulosta.
Ainoa kysymys vain on se kuka hullu ylipäätänsä ostaa enää nykyän 98 mallisen farkun tai ainakaan maksaa siitä yli kymppitonnin jos kyse ei ollut mistään isokoneisesta preemiumista.
Pitää muistaa että liikkeellä on kulunsa kuten
mahd. vuokrat ja henkilöstön palkat verot. Yksittäisen
auton myyntimenestys ei vielä paljon paina vaan
kaiken ratkaisee kokonaistulos.
On noita vaihtovehkeitä ihan hirveesti
kentillä ja liikkeiden pihoilla!
"Liike kauppasi sitä ensin 29.000 euron hintaan. Juhannuksen jälkeen hinta tippui kerralla 20.000 euroon."
Eikös se sinun uuden autosi hintapyynti ollut juuri tuo 29.000? Juhannuksena senkin olisi saanut sitten 20.000:lla.
Ehkä sait hyvin vanhasta mutta ostit uuden pitkäksi? Tiiä häntä...
olisi kiva tarkastella eri automerkkien myyntiaikoja liikkeissä suhteutettuna hintaan.
tämä selittää hyvin pitkälle myös sen miksi tällähetkellä hyvityshinnat ovat surkeita.
nettiauto on mahdollistanut aktiivisen hintaseurannan, ja tehnyt liikkeille entistä vaikeammaksi kalliisti hinnoiteltujen autojen myynnin. tosin nytkin osa autoista on keskellä "lumihankea" odottamassa sitä ostajaa joka olisi pitänyt tulla jo tammikuussa.
Jäämme odottamaan sitä autokauppaa joka myy vaihtoautoja hollantilaisella huutokauppahinnoittelulla.