Viisurin poisto ja kuume

Eilen poistettiin viisuri ja panikoinnista huolimatta kaikki meni hunky dory. Mutta tänään on leukaperät ihan tulessa ja mittailin tossa, että lämpöäkin on liki 38. Mahtaakohan kuulua asiaan?
3537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Aika yleistähän se on että varsinkin jos on tulehdusta ollut poistettavan hampaan alueella että siitä voi kuumettakin nousta.Kylmää poskelle(15-20min) ja jääpala suuhun.Särkylääkkeestä sait varmaan ohjeet lääkäriltä.Suolavedellä(1tl suolaa lasi vettä)huuhtelu aina ruokailun jälkeen ja jos suussa tuntuu pahahajua tai makua.Poistokuoppa jätä rauhaan siihen ei saa koskea.Viileä suihku voi laskea lämpöä ja tehdä paremman olon.

Äänestä
  • ...edelleen jos on vielä kolmantena päivänä on kuumetta syytä ottaa yhteyttä hammaslääkäriin mahdollisen ab-hoidon aloittamiseksi.

    Äänestä

Itseltäni on poistettu leikkaamalla kaksi viisuria. Molemmilla kerroilla lääkäri kirjoitti antibioottikuurin ja antoi 3 päivää sairaslomaa. Tuo kuumeilu kuulostaa kyllä siltä, että tarvitset kuurin. Ota ihmeessä yhteyttä lääkäriin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiikkikii kirjoitti:

Eilen poistettiin viisuri ja panikoinnista huolimatta kaikki meni hunky dory. Mutta tänään on leukaperät ihan tulessa ja mittailin tossa, että lämpöäkin on liki 38. Mahtaakohan kuulua asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu