Mulla on naamassa karvoja, siis jopa ihan pitkiäkin, yhtä tiheässä niinku normaaleja ihokarvoja. Pisimpiä oon nyppiny, mutta sattuu niin perkuleesti. Ne on vaaleita, eli ei ne nyt silleen näy, mutta ku läheltä peilistä kattoo ni näkyy ja on ällön näkösiä! Miten ne sais kokonaan pois? Onks tää yleistäkin? Ja "pulisonkien" kohdalla ne karvat on sit jo TOSI pitkiä.
karvat naamassa
sonja
5529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuulostaa aivan normaalilta karvan kasvulta, mut jos ne kauheasti sua häiritsee, niin ajeleppa epilaattorilla karvat pois, sattuu hiukan, mutta kipu kestää vähemmän aikaa, kuin pinseteillä nyppiessä.
Ennen, ku alat epiloida karvoja (viitaten tohon aiempaan kirjotukseen).
Nimittäin, jos noi karvat ei oo normaaleja, eli ovat hormoneista johtuvia, niin niitä ei kannata alkaa nyppimään tai epiloimaan. Pahentaa vaan. Jos on ihan normaaleja pikku haituvia, niin sit ihan eri juttu. En saanu selvää tosta sun viestistä, et kuinka pitkiä ne on. Eikös pulisonkien kohdalla karvat oo itse kullakin pitkiä?!
Hei!
Minulla on myös inha karvaongelma, tietääkö kukaan onko jossain kosmetologilla tms jotain pysyvää karvanpoistomahdollisuutta?
Itselläni on sama ongelma. Aiemmin nypin pinseteillä, kivuliasta. Ajoin Ladychfella, en voi suositella sitä kaikille, koska toisilla kasvu tästä lisääntyy, itselläni ei juurikaan,koska yleinen karvan kasvu on hidasta. Paras keino tähän mennessä on kosmetologilla käynti, siellä poisto tapahtuu "sähköisesti", tosin nipistys(poltto)- hiukan tuntuu, mutta muutaman kerran käyntien jälkeen juuri se karva ei koskaan kasva. Tietenkin viereen voi tulla uusia karvoja, joten käsittelyä pitää jatkaa, mutta kerrat harvenevat. Poistosta jää punoittava rösöinen jälki, mutta se häviää muutamassa päivässä. Kannattaa kokeilla!
Sama ongelma täällä. Olen käynyt kosmetologin
luona, mutta hän mitätteli asiaani, vaikka on
erikoistunut juuri karvojen polttoon. Hänen
mielestään VAALEITA haituvakarvoja ei voi polttaa
pois, ainoastaan esim. tummia viiksikarvoja.
Asia vaivaa minua, koska myös mulla ne kasvaa pitkiksi
ja varsinkin kesällä olen myös ajellut niitä, en
niinkään talvella pimeänä aikana. Mitä mieltä olette
tuosta että vain tummat karvat voi polttaa?