Iltalehdessä oli juttu, jossa naistutkija kertoi, että lääketieteellisten tutkimusten mukaan 10-15% lapsista on jonkun muun kuin puolison. Olisiko jo aika, että isyys todetaan aina automaattisesti PAPA-kokeen lailla, jotta tämä miehiin kohdistuva yleinen petos estetään? Ainakin ateisteille jälkeläiset merkitsevät elämän jatkumista, joten en edes voi kuvitella mitä tekisin puolisolleni tälläisen tapauksen paljastuessa kannaltani liian myöhään.
10-15 prossaa lapsista
tutkimus
6816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lapset ovat syntyneet avioliiton aikana? Kun nykyään niitä lapsiakin voi olla entisestä liitosta. Millanen tuo lääketieteellinen tutkimus oli?
jos olet huolehtinut lapsesta ja kiintynyt siihen, sehän on sinun lapsesi
...naiset haluvat oman lapsen? Miehellä on oikeus oman geeniperimän/elämän jatkumiseen sinä kuin naisellakin. Tämänlainen petos on sama kuin tekisi murhan viiveellä.
Siis samalla prosentilla miehet touhuaa tahollaan.
Osa miehistä ei tee niin ja näiden kohdalla petos on sitä luokkaa, että siinä ei selittelyt auta, jos kiinni jää. Geenitekniikka antaa pian mahdollisuuden tutkia lasten alkuperä järkevällä hinnalla, jonka jokainen järkevä mies tekee, koska suurin osa puolisoista on vain itseään ajattelevia sikoja.
silloin kun ehkäisyvälineitä ei ollut, isossa perheessä oli joku tummatukkainen vaaleapäiden joukossa, sota-aika oli oma lukunsa, miehet rintamalla, ja varmaan nykyisin tapahtuu samaa, onko järkevää lähteä tutkimaan esim. aikuisten lasten geeniperimää, turhaa tuskaa vanhoista asioista, joista esim perheen äiti ei ole ollut varma, rakkaus on laajempi asia.