Miksi naiset hyväksikäyttävät?

Miksikä "kiltit" naiset yrittävät aina hyötyä kilteistä miehistä?

Seurusteltaessa annetaan miehen maksaa kaiken ja kun luvataan maksaa takaisin jotain, niin ei koskaan makseta vaikka pyydettäs. Pyydetään miestä auttamaan kaiken maailman korjauksessa, miehen rahoilla tietenkin. Kun mies pyytää naista avuksi jossain pienessä ompelujutussa, niin ei. Miehelle tullaan kerran viikossa syömään, muuten ei nähdä. Naisen tykö mies ei ole tervetullut. Ja kaikki tämä naisilta jotka vaikuttavat todella kilteiltä ja ujoilta, myös ulkopuolisten silmissä.
92122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuota se on ja kauhea huuto varmaan tulee tästäkin että en minä vaan. Paskat, en ole vielä ikinä törmännyt naiseen joka maksaisi edes omansa. Nuorena ja tyhmänä menin lainaamaan rahaakin, nyt sitä on nelisen tonnia maailmalla levällään eikä vaatimuksista huolimatta maksusta kuulu mitään. Nollatoleranssi on ollu maksuissa ja lainoissa käytössä minulla jo pitkään, mikään muu ei auta.

Äänestä
  • Täällä toinen höynäytetty, mutta olenpa vain nainen ja myös minulla on maailmalla reippaasti yli neljä tonnia levällään, tosin pummisällien toimesta. On nimittäin nuorena tullut tarjottua ja lainattuakin(pah!) Eikä auta puheella perinnät, ainoastaan kovilla keinoilla ehkä. Yksi tuollainen pummi pilasi käytännössä katsoen koko elämäni. Kesti kauan ennen kuin sain raha-asiani taas kuntoon (meni säästöt, luottotiedot myös. Ja kuvitelkaa, olin tuolloin vasta parikymppinen. Nousi kyllä elämässä seinä pystyyn. Minulla oli tod hyvä yo-todistus, mutta opiskelut sai unohtaa). Jatkan nyt puolessavälissä kolmeakymppiä sitten siitä mihin silloin jäin, arvatkaa harmittaako!!

    Hyväksikäyttäjiä on varmaan molemmissa sukupuolissa, ei auta jaotella. Ei voi todellakaan sanoa että naisten luonto nyt vaan olisi sellainen. Oikea huijari huijaa kyllä myös saman sukupuolen edustajilta, nähty on...

    Suosittelen tervettä itsesuojeluvaistoa kaikille, minä opin sen(kin) kantapään kautta! =/

    Äänestä

  • Kyllä aikuisen ihmisen kannattaisi tajuta, ettei rahaa lainata muutamaa kymppiä enempää yhdelle ihmiselle ilman kirjallista takaisinmaksusopimusta. Ei seurustelukumppaneille, ei kavereille, ei edes omille vanhemmille. Jos niin tyhmä on, niin omaa itseään saa syyttää.

    Äänestä

Olkoon sitten mies tai nainen, niin kilttiä yksilöä röyhkeimmät aina höynäyttävät. Kannattaa opetella pitämään tahdikkaasti puolensa.

Äänestä

on että suurin osa niistä on yksinkertaisesti tyhmiä. Niiden ajatusmaailma on jonkun 15-vuotiaan miehen tasolla. Ne yrittää leikkiä ja esittää jotain kovaa jätkää vastaavaa. Todellisuudessa ne pelkää ja niiden alta näkee valtavan epävarmuuden omasta itsestään.

Naiset kasvavat miehiä aikaisemmin, mistä seurauksena on, että niillä on etulyöntiasema suunnilleen siinä yläasteiässä. Miehet kasvavat kuitenkin myöhemmin ja menevät samalla reippaasta ohi.

Tämä johtuu siitä, että mitä tasokkaampi yksilö sen pitempi sen niin sanottu lapsuusaika on. Naisille tämä on ymmärrettävästi kova paikka, sillä ei se ole helppoa tottua siihen että se aikaisemmin tyhmempänä pidetty ruma-ankanpoikanen olikin se kaikkein kaunein joutsen.

Parhaimmat naiset ovat ne, jotka ymmärtävät asemansa ja tyytyvät siihen kurkottamatta ja etsien aina mukamas jotain parempaa.

Äänestä

Nyt äkkiä suojaan sieltä tuulettimen luota!

Äänestä

Kaikki naiset eivät ole näitä huomiohuoria ja siivelläeläjiä, mutta tässäkin tapauksessa pikku vähemmistö riittää pilaamaan kaikkien maineen.

Äänestä

olla niin, että sinulla on käynyt huono tuuri. Itse maksan yleensä omat osuuteni, olinpa sitten syömässä, elokuvissa tahi kahviossa..olen maksanut miehen elokuviinkin, jos olen ehdottanut treffeiksi elokuvissa käyntiä. Myös mies on joskus maksanut molempien osuuden, miten vain itseasiassa, tuossa kun on yhtä monta käytäntöä, kuin on "parejakin".

Äänestä

kun on niin hölmö ja uskoo naisen sepityksiin minullakin muutamia tonneja saamisia siellä jossain jopa puh laskut maksoin ku sen ukko oli ulkomailla töissä ja ero muka meneillään ja pyh...mut nyt nolla enää kenellekkään enää eikä mitään.Tarjoan kyllä kaiken kun lupaan niin mut ei muihin pyyntöihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jamppa30 kirjoitti:

Miksikä "kiltit" naiset yrittävät aina hyötyä kilteistä miehistä?

Seurusteltaessa annetaan miehen maksaa kaiken ja kun luvataan maksaa takaisin jotain, niin ei koskaan makseta vaikka pyydettäs. Pyydetään miestä auttamaan kaiken maailman korjauksessa, miehen rahoilla tietenkin. Kun mies pyytää naista avuksi jossain pienessä ompelujutussa, niin ei. Miehelle tullaan kerran viikossa syömään, muuten ei nähdä. Naisen tykö mies ei ole tervetullut. Ja kaikki tämä naisilta jotka vaikuttavat todella kilteiltä ja ujoilta, myös ulkopuolisten silmissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu