Valokuva

Kertokaa nyt,tuoko oma kuva standardi-CV:ssä
jotain etua työhakemuksessa.Siis kyseessä on ihan
tavallinen hyvin onnistunut passikuva vakavalla
naamalla. :-)
51015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu varmasti naamasta ja katsojasta. :)

Äänestä

Jos valokuvaa pyydetään, niin silloin laita se CV:hen. Jos et laita vaikka on pyydetty, niin tulee mieleen että häpeääkö ihminen omaa ulkonäköään, onko hän huolimaton tai muuta.

Kyllä itse laitan valokuvani aina hakemukseen tai CV:hen, se voi jäädä ihmisille helpommin mieleen ja toivottavasti positiivisesti. Itse ainakin kun käsittelen hakemuksia valokuva auttaa muistamaan kuka kukin on ja suoraan sanottanuna ainakin minua helpottaa rekrytointiprosessissa.

Äänestä
  • Töissä lukiessani työhakemuksia jotka on lähetetty sähköpostilla harmittavan usein käy niin että hakija on laittanut kuvansa viestiin (ei liitteenä), tällöin kuva pläjähtää ruudulle jättikokoisena ja välillä en jaksa alkaa pienentämään kuvaa ja lukemaan viestiä vaan skippaan koko hakemuksen..

    Äänestä

  • ei kannata kirjoitti:

    Töissä lukiessani työhakemuksia jotka on lähetetty sähköpostilla harmittavan usein käy niin että hakija on laittanut kuvansa viestiin (ei liitteenä), tällöin kuva pläjähtää ruudulle jättikokoisena ja välillä en jaksa alkaa pienentämään kuvaa ja lukemaan viestiä vaan skippaan koko hakemuksen..

    Laittaako kuva omana liitteenään vai tarttisko se jo siihen hakemuksen tai cv:n tekstin sekaan pistää? Mä kun yleensä pistän cv:n ja hakemuksen eri liitteinä.. Musta sähköpostilla haku on hankalaa, mut monissa paikoissa välttämätöntä. Sama se vaikka ne lähettäis paperiversioina kun useat "päälliköt" me tulostaa kuitenkin..

    Äänestä

  • haen töitä s-postilla.. kirjoitti:

    Laittaako kuva omana liitteenään vai tarttisko se jo siihen hakemuksen tai cv:n tekstin sekaan pistää? Mä kun yleensä pistän cv:n ja hakemuksen eri liitteinä.. Musta sähköpostilla haku on hankalaa, mut monissa paikoissa välttämätöntä. Sama se vaikka ne lähettäis paperiversioina kun useat "päälliköt" me tulostaa kuitenkin..

    että laittaisit sen CV:seen. Tämä on näyttänyt olevan aika yleinen tapa ja mielestäni ihan miellyttävää. Useimmilla ihmisillä kuva on ollut passikuvan kokoisena CV:n alussa oikeassa yläkulmassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


CV:hen? kirjoitti:

Kertokaa nyt,tuoko oma kuva standardi-CV:ssä
jotain etua työhakemuksessa.Siis kyseessä on ihan
tavallinen hyvin onnistunut passikuva vakavalla
naamalla. :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu