exiltänne.Olen ollut kaksi kertaa naimisissa ulkomaalaisen kanssa ja ihmettelen miksi he suhteitten jälkeen vielä soittelevat noita puheluita
toinen soitteli vuosia kunnes sain selville että hänellä on jo perhe ja mahdollisia lapsiakin.Ja silloin loppui kun paljastin sen muuten ei osannut lopettaa.
Ja toinen on varmasti jo muitten helmojen perässä jo naimisissaoloaikana ja nyttemmin ja silti vielä jaksaa ringutta.
Onko vika minussa vai noissa ja onko mitään tekemistä tällä ulkomaalaisuudella, suomalaisten en ole huomannut tätä tekevän minulle.
En tiedä oikein mistä on kysymys mutta on alkanut ihmetyttämään asia.Molemmille aina sanoin että en naisena pidä moisesta saati siksi että ollaan jo erottu.
toinen soitteli vuosia kunnes sain selville että hänellä on jo perhe ja mahdollisia lapsiakin.Ja silloin loppui kun paljastin sen muuten ei osannut lopettaa.
Ja toinen on varmasti jo muitten helmojen perässä jo naimisissaoloaikana ja nyttemmin ja silti vielä jaksaa ringutta.
Onko vika minussa vai noissa ja onko mitään tekemistä tällä ulkomaalaisuudella, suomalaisten en ole huomannut tätä tekevän minulle.
En tiedä oikein mistä on kysymys mutta on alkanut ihmetyttämään asia.Molemmille aina sanoin että en naisena pidä moisesta saati siksi että ollaan jo erottu.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei voi sanoa, että tuo olisi "ulkomaalaisten" ominaisuus, mutta joihinkin kulttuureihin kuuluu tuonkin tyyppistä machoilua. Nainen koetaan kaiketi "omaksi" koko loppuiän, kun hänet on kerran saatu. Ja niitä naisia voi olla vaikka kuinka monia. Itse asiassa sitä komeampaa, mitä enemmän.
Täällä päin maailmaa ei kai ole oikein koskaan laajemmassa mitassa tuollaista naistenkeräilykulttuuria esiintynyt. Naiset ovat aina olleet vähän tasa-arvoisemmassa asemassa täällä pohjolassa. Niinpä miehetkin ovat joutuneet töitä tekemään, ja naisten perässä juoksemiseen on jäänyt vähemmän aikaa.
hieman huomauttaa että on mun suomalaisetkin miehet pettäneet ja keräilleet noita naisia itselleen.
Seksin ja machoilun tajuan mutta miten tuo seksipuhelut sun mielesä liittyy tohon omistamiseen ja suhteeseen.En mä kattois et seksi on vielä suhdetta varsinkaan eron jälkeen.Vemputtaa nyt luurissa mikä tos on hyöty.Vai onks seksi miehille se suhde sitten.Mulle se on kyl muutakin.
Oletkos itse paljonkin miehiä keräillyt? ;)
Keräilyä on se, että kaikista naisista yritetään pitää kiinni loputtomiin. Kerätään haaremi, josta voi sitten kavereille leuhkia, että sille ja sillekin soittelen.
Suomalainen mies kun vaihtaa, niin se yleensä vaihtaa. Harva jaksaa kovin monen kanssa tasapainoilla.
noinkaan sanois, meinaan kaverin kanssa erottiin yhtä aikaa toisella kulttuuriihme ja toisella suomalaisihme, mutta mieten yllättävää se olikaan meille, kun todettiin, että molemmat miehet toimii ihan samalla lailla.
Ja kaverilla toinennkin mies käyttäyty ihan samalla lailla ja viellä pahemmin, ei meinannut jättää rauhaan millään (oli suomalainen). Kyllä se taitaa olla miehestä kiinni, ei niinkään kulttuurista.
Sitä mä en ymmärrä miten ne miehet pääsee sulle seksi puheluja soittelemaan, eikös sen luurin saa kiinni. Tai siis en itse kyllä ex:ältä sellasia kuuntelis.
Ei ole rodusta kysymys.
Suomalainen exäni on jaksanu yli 13 vuotta vongata perääni!
no siinä tapauksessa se on todella epätoivoinen suomlalainen
Suomalainen ex-mieheni on soitellut jo 12 vuotta perääni, mut ei vois vähempää kiinnostaa.
Jos puhelin soi yöllä kello yhden jälkeen, tietää melko varmasti kuka on kyseessä... ja vilkaistuaan numeron tietää laittaa soiton pois poikkeen sen yön ajaksi. Ja erosta on aikaa 17 vuotta.
Mutta onneksi tuo on enempi kausiluontoista. Riippuu siitä onko putki päällä vai ei...
Olin aviossa suomalaisen miehen kanssa melkein 20 vee ja ollaan suurinpiirtein ylimmät ystävykset vieläkin. Mä en käsitä että pitäisi ruveta hyljeksimään tyyppiä jonka on aikanaan huolellisesti valkannut juuri sen tiettyjen ominaisuuksien mukaan; kun on mukavan miehen ottanut, pysyy se mukavana vaikka keskinäinen suhde muuttaisi muotoaan - sellaista nimittäin elämän kulussa sattuu, ihmiset kasvaa eri suuntiin eikä sellaisesta pidä ruveta toista vihaamaan.
Ei sitä varmaan tarvitse ruvet inhoamaan ex:ää, mutta ei sitä tarvitse seksipuheluitakaan kuuntelmaan. Niin no jokainen tekee tyylillään, jotkut on ylimmät ystävät ja harrastaa seksipuheluita jotku vain ystäviä ja jotkut ei ystäviä ollenkaan.