Sinkkujen omakehu haisee

ja pitkälle

On huvittavaa lukea sinkkujen valitusta siitä, ettei muka täydellisen komea/kaunis, huumorintajuinen, koulutettu etc. etc. kelpaa.

Suuret on luulot itsestään, mutta kyllä vastakkaisen sukupuolen vastaanotto kertoo totuuden. Ehkä se onkin se pohjaton itserakkaus kun tökkii. Hieman nöyryyttä peliin, niin eiköhän se kumppani löydy. Lienee hieman todennäköisempää, että vika on itsessä eikä niissä tuhanssissa muissa, jotka eivät tämän supersinkun erinomaisuutta tunnista?

Ihan tavallinen rumemman puoleinen, kauppakoulun käynyt tylsä konttorirottakin löytää helposti itselleen kumppanin. On siis ihan turha marista siitä, ettäkö naisilla/miehillä on ylettömän kovat vaatimukset.

10

1320

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei noissa

      jutuissa ole mitään omakehua ja ihan ollaan kuule tiedostaen omat puutteensa! Tavalliset ihmisethän täällä on asiasta valittaneet, harvemmin kukaan komea insinööri alkaa valittaa ettei naista löydy.

      Kun on hienot paperit, komea naamataulu ja paljon pätäkkää niin naisia löytyis varmaan jonoksi asti.

      Joku ekonomi jolla on ruma pärstä voi saada naisen juuri ekonomin tutkintonsa avulla.

      Mutta tavallisen näköinen duunariluokan mies ei ikinä saa naista vaikka kuinka kohtelis naista hyvin!

      • ....................

        akateemista komeeta pitkää pätäkkämiestä, jotka valittavat täydellisyyttään syyksi. saattavat tosin olla yksi ja sama henkilö, joten eipä yleistetä


      • C.B.

        toi kommentti ettei tavalliset duunarimiehet kelpaa... so not true!

        me just yhtenä päivänä juteltii yhen läheisen ystävän kanssa, miten kumpiki haluttais ihan tavalliset duunarit miehiks. aika kauheeta ois olla jonkun korkeasti koulutetun miehen kanssa, joka jatkuvasti antais ymmärtää naisen olevan se tyhmempi osapuoli tms... :/

        me halutaan tosi miehet. ja duunareista uhkuu sellainen joka kolosta. äläkä, hyvä lukija, luulekaan että mielessä on jotkut puolialastomat timmit sopivasti ruskettuneet asvaltinpaikkaaja urokset... ei. vaan ihan joku "maukka perusjätkä". mies joka saa meidät tuntemaan itsemme suhteessa naiseksi :)

        missähän ne maukat vaan luuraa...? ;)


      • olla se
        .................... kirjoitti:

        akateemista komeeta pitkää pätäkkämiestä, jotka valittavat täydellisyyttään syyksi. saattavat tosin olla yksi ja sama henkilö, joten eipä yleistetä

        pokaalimamma myös.


    • minä taas

      eipäs yleistetä...

    • mutta kun ei

      Kyllä mä olen jo tovin odottanut sitä naista ulkomuodosta riippumatta. Luonteellakaan ei niin väliä kunhan imuroi mut ja mun kämpän. Jospa huomenna on sellainen oman oven takana.

    • panettelua ja yleistystä

      Huvittavaa lukea tollasia yleistyksiä, joilla ei ole kunnon perusteita. Ainahan noita Barbeja ja Kenejä löytyy muutama, mutta suurin osa meistä "itserakkaista" sinkuista ei ajattele kelpaamisia sen enempää kuin komeaa ulkomuotoa. Kauneus on katsojan silmässä muistatkos? Yleensä te, jotka teette tämän kahtia jaon "meidän" ja "teidän" välille, tuotte itse aina esille tämän ulkonäön..

      Sinänsä kummastuttaa, koska sen sijaan että mietittäisiin kuka kelpaa miehistä ja kuka ei, todellisuudessa pohditaan syitä, miksi itse ei kelpaa. Miks onkin niin vaikeeta löytää mies, joka jakaisi saman arvomaailman ja ajatusmaailman ylipäätään? Puhumattakaan, että kemiat kohtaisi. Aina joko tai. Totta on, että korkeastikoulutetut akateemiset komistukset eivät esim.mulle ns.kelpaisi(pikemmin eivät vain herätä kiinnostusta), koska en usko, että maailmamme kohtaisivat. Luultavammin edustavat ja haluavat elää toisenlaista maailmaa kuin missä minä tuntisin oloni kotoisaksi. Olisin ammattikorkean tutkinnolla monelle liian "tyhmä", köyhäkin ehkä..puhumattakaan tulevaisuuden tavoitteista. Se mikä mulle riittäisi, tuskin riittäis kovan koulutuksen miehelle, joka mittaa elämässä menestymisen eri yksiköillä kuin minä. Mulla on lähes 30-kymppisenä vahva näkemys omasta tulevaisuudesta, haaveita ja tavoitteita, joita pyrin toteuttamaan. Niin on monella muullakin. Jos halut ja näkemykset ei kohtaa, mitä jää jäljelle?

      Tässä kaikessa on sun ikäväksesi kyllä oikeesti kysymys vaan samanhenkisistä ihmisistä ja kemioista, ei niinkään ulkonäöstä(jonka määrittelee lopulta ihmisen sisin, eikä naama)tai tutkinnoistakaan lopultas. Ihminen ratkaisee, ei mammona ja maine. Ainakin kun on kyse meistä itserakkaista sinkuista :)

      • damita.jo

        enpä olisi ite paremmin saanut sanottua. ja toi ulkonäköpuoli on todella juuri katsojan silmissä... toinen tykkää freddie ljungbergistä ja toinen krugerista. :D
        myönnän että itselleni ulkonäkö merkitsee paljon - miehen pitää tuottaa mulle joka silmäyksellä "onko toi todella mun?" -fiiliksen. mutta persoonallisuus on enemmän valttia kuin kiiltokuvakomeus. kokonaisuudesta se on kiinni.

        miksi sitten niin monet kuvattomat niin treffisivuilla kuin täälläkin valittavat, että aina vaan ulkonäöllä on väliä?? onhan sillä, mutta se ei ole läheskään se tärkein asia. puhumattakaan että olisi se ratkaisevin.

        ei minullekaan ole miestä vielä löytynyt. omaa "syyllisyyttäni" asiaan en kuitenkaan kiellä. ehkä vielä joskus...


      • damita.jo kirjoitti:

        enpä olisi ite paremmin saanut sanottua. ja toi ulkonäköpuoli on todella juuri katsojan silmissä... toinen tykkää freddie ljungbergistä ja toinen krugerista. :D
        myönnän että itselleni ulkonäkö merkitsee paljon - miehen pitää tuottaa mulle joka silmäyksellä "onko toi todella mun?" -fiiliksen. mutta persoonallisuus on enemmän valttia kuin kiiltokuvakomeus. kokonaisuudesta se on kiinni.

        miksi sitten niin monet kuvattomat niin treffisivuilla kuin täälläkin valittavat, että aina vaan ulkonäöllä on väliä?? onhan sillä, mutta se ei ole läheskään se tärkein asia. puhumattakaan että olisi se ratkaisevin.

        ei minullekaan ole miestä vielä löytynyt. omaa "syyllisyyttäni" asiaan en kuitenkaan kiellä. ehkä vielä joskus...

        Enkä mä ole vielä naisystävää/ elämän kumppania löytäny. Onko mulla ollut sit silmät kiinni, jonaki päivänä se on siinä, mä uskon siihen niin kauan ku hengitän.


    • Rentosport

      Tunnen ihmisiä, jotka hyppäävät suhteesta toiseen, kun eivät kestä yksinoloa. Eivät sitä kestä useimmat sinkutkaan, mutta ei sitä hepposin perustein ketä vain huolita, vaikka tarjolla olisikin. Näinhän se saattaa olla, mutta...

      Tunteet on monimutkaisia, eikä niistä voi tehdä yleistyksiä. Puhut vain itserakkaudesta. Pohdipa myös asiaa toisesta näkökulmasta. Vika saattaa todellakin olla itsessä niinkuin sanoit, mutta sinkku tuntee itsensä riittämättömäksi toiselle ihmiselle. Huono itsetunto saattaa johtua monesta eri asiasta ja sen vaikutus saattaa ulottua pahimmillaan läpi elämän. Eikä tämmöiset kirjoitukset tosiaan auta löytämään omaa itsetuntoaan, jotta sen kumppanin lopulta löytäisi.

      Muut vastasivatkin jo sinulle kemian ja samankaltaisuuden puolesta, joten vältän turhaa toistoa. Olen heidän kanssaan samaa mieltä.

      Totean vain lopuksi, että sinkut ja varatut voivat elää rinnatusten. Ongelmia tulee silloin kuin huonossa parisuhteessa elävät ihmiset alkavat epäilee parisuhdettaan joko pettämisaikeissa, tai mustasukkaisuudessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe