Jos saisit

lempi

muuttaa yhden asian

..omasssa elämässäsi..

..yleisellä tasolla..

mitä muuttaisit? :)

ja vastailen vielä itsekin..

12

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lempi

      miksi juuri kyseisest asiat? :)

    • scale

      Yleisellä tasolla en halua muuttaa oikestaan mitään, elän nyt sellaista elämää, kuin haluankin.

    • hossi

      Tässä elämässä nyt hirveesti ole tarvetta mitään muuttaa, näinkin on ihan jes ja olen tyytyväinen. No mitä nyt sitä yhtä haeskelee mut eiköhän se siitä.

      No ehkä muuteman vuoden vois ottaa pakkia et sais pari asiaa tehtyä vähän toisin, sitä nyt ei kuitenkaan tiedä muuttuasiko se mitään paremmaksi mut itelle tulisi parempi mieli.

      • lempi

        asioita haluaisit tehdä toisin? mikäli liian henkilökohtaisia saa olla vastaamatta :)


      • hossi
        lempi kirjoitti:

        asioita haluaisit tehdä toisin? mikäli liian henkilökohtaisia saa olla vastaamatta :)

        Olla juuri niitä omia virheitä mitä tuolla yhdessä ketjussa jo vähän sivuutettiinkin. Muutema on jäänyt kaivertamaan * mitä jos olisinkin tehnyt toisin * ? Niin kuin kommentoinkin, omat virheet on vaan kärsittävä ja opikisi niistä on jo otettu :)


      • lempi
        hossi kirjoitti:

        Olla juuri niitä omia virheitä mitä tuolla yhdessä ketjussa jo vähän sivuutettiinkin. Muutema on jäänyt kaivertamaan * mitä jos olisinkin tehnyt toisin * ? Niin kuin kommentoinkin, omat virheet on vaan kärsittävä ja opikisi niistä on jo otettu :)

        onneksi elämässä on myös sellainen mahdollisuus, että ihmiset tosiaan voivat kehittyä, ja josko jokin asia vaivaa siihen voi palata myöhemminkin usein. Varmasti aika moni empaattinen ihminen ajattelee usein, että olisinpa voinut toimia tilanteessa toisin ja ymmärtää saman myös toisista ihmisistä :)


    • NoJust

      Yleisellä tasolla poistaisin ihmiset maapallolta.

      Omassa elämässä... mjaa... enpäs nyt välttämäti alkaisi muutella mitään... paitsi että pikkuveljeä olisi voinut vähän kauemmin pitää.

    • tiituska80

      En kyllä oikeastaan haluaisi muuttaa mitään, olen tyytyväinen ja onnellinen elämääni!

      Yleisellä tasolla ehkä voisin toivoa toisten huomioimista ja empaattisuutta enemmän.

    • lempi

      ovat tähän mennessä kutakuinkin sitä mieltä, että maailmassa ei ole epäkohtia, joihin haluaisivat vaikuttaa??

    • minä ihan ite

      Omassa elämässäni muuttaisin yhteen sen paremman puoliskoni kanssa (kumpikin kovasti etsii toisiaan,.... tiedän sen,.... ja ehkä uskonkin siihen,... vaikka en uskovainen olekaan,..:),... niin ja miksi: No siksi, kun se nyt vaan tuntuisi tärkeimmältä asialta tämän hetken elämässäni. Sanotaanko vielä näin, jotta asiat olisivat siinä määrin mallillaan, että nyt olisi aikaa loppuelämän kestoiselle rakkaudelle,...:)

      Yleisellä tasolla muuttaisin ihmisiä niin, että kaikki kunnioittaisivat muita, niin kuin haluaisivat itseäänkin kunnioitettavan (toi tais olla lainaus jostain, mutta pitää nin pahuksen hyvin paikkaansa). Tämä siksi, että tällöin myös parisuhteet voisivat paremmin eikä eroja olisi niiiiiiiin paljon kuin nyt näyttää olevan.

      • lempi

        ajatuksia :)


    • että mä vaihtasin tän naisettoman olotilan naiselliseen olotilaan.
      Syitä tuohon ei kai tarvitse luetella. Tai no pussailun takia ainakin :)

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      107
      3056
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2148
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2112
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      42
      1812
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1474
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1006
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      916
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      56
      798
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      81
      780
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      739
    Aihe