Vaimo hankkiutui raskaaksi toiselle miehelle, heitin pihalle ja haen eroa.
Joudunko nyt sitten maksamaan elarit tästä uudesta tulokkaasta, kun siittäminen on tapahtunut vielä muijan ollessa naimisissa kanssani?
Harkinta-aika päättyy vasta helmikuussa.
Joudunko nyt sitten maksamaan elarit tästä uudesta tulokkaasta, kun siittäminen on tapahtunut vielä muijan ollessa naimisissa kanssani?
Harkinta-aika päättyy vasta helmikuussa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mistä tiedät vielä kenelle hän on raskaana? Täytyy todistaa. Ota rauhallisesti!
Eiköhän isyystestillä saada virallisesti selvyyttä siitä, kuka on lapsen isä. Älä vielä huolehdi elatusmaksuista. Et joudu maksamaan elatusmaksuja, jos et isä ole, avioliitolla ei ole merkitystä kunhan et tunnusta isyyttäsi.
Avioliitossa ei isyyttä tunnusteta (toisin kuin avoliitossa)... on oletusarvo että kaikki syntyvät lapset ovat aviopuolison siittämiä ... ja heistä on siis elatusvelvollinen.
Isyys voidaan kyllä kumota ... mutta se on oma prosessinsa.
... ellei isyyttä olla kumottu. Voisi olla paikallaan pirauttaa juristille, jos olet jo nyt 100% varma asiasta.
Eli älä missään vaiheessa myönnä isyyttäsi.
Isyystesti voidaan ottaa kätevästi heti lapsen syntymän jälkeen (ja kenties ennenkin sitä).
Tuossa on muuten yksi linkki
http://www.isyystesti.fi/
jossa myydään joka vähän isommille kakruille
tehtävä isyystesti. Ei vaadi mitään oikeuden lupaa, ja on erittäin varma (tämän jälkeen voidaan tehdä vielä valvottu isyystesti).
Joo, jos vaimo tarjoo itseään muille niin se on varmaa että niitä kersoja ei maksella!
koska minut on todettu hedelmättömäksi ja emäntä itse tunnusti käyneensä vieraissa.
... isyytesi kumoaminen lienee aivan läpihuutojuttu, ja tuskin vaimosikaan sitä vastusta.
ja valvo, ettei sinusta siitä huolimatta tehdä isää, vaikka ole hedelmätön. Koska lapsi on siitetty avioliiton aikana lapsi merkitään automaattisesti sinun lapseksi. Ota yhteys lastenvalvojaan hyvissä ajoin tai heti isyyden kumous asiassa.
ja velvollisuudet siihen päälle, avioliitossa kun kerran olette. mistäpä tiedät ettei ole oma muksusi?
.... lukea ketjuista edes alkuperäisen kommentit...
yllä totesi: "koska minut on todettu hedelmättömäksi ja emäntä itse tunnusti käyneensä vieraissa."
hohhoijjaaa....
Kun vauva syntyy, se katsotaan automaattisesti sinun lapseksi koska siitetty avioliitossa. Menkää verikokeeseen tai dna testiin ja tarkistakaa kenen lapsi se on. Jos tätä ei tehdä, joudut maksaan elarit. Jos lapsi on sinun, joudut maksaan elarit erosta huolimatta, mutta jos dna testissä lapsi todetaan toiseen miehen lapseksi, niin isyytesi voidaan kumota.