Vasta viime aikoina olen huomannut miten uskomaton ääniala on baritoni!onko ehdottomia baritonifavoritteja?oon jopa kuunnellu vähän "nimettömämpää" baritonia nimeltä Elja Puukko, sillä on aivan uskomattoman pehmeä ääni, toisaalta vahva ja juureva.Siis jotain samaa kun D.F.Dieskaussa (kuulinkin jokin aika sitten että hän on osallistunut Saksassa Dieskaun mestarikursseille).kuulin puukkoa ensimmäisen kerran muutama vuosi sitten pääsiäisenä matteuspassiossa solistina, sielä oli Jorma Hynninenkin, mutta kyllä kalpeni Jorman harmaa ja vanhettunut hyminä Puukon levolliselle ja luontevalle baritonille!
BARITONIFANITUSTA!
RIMPSESSA
4112339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
mahti-iskussa nykyisin ja ääni loistokunnossa! No, baritonisuosikeita Gabriel Suovanen on yli kaikkien ja mainio on Hakalan Tommikin. Ja Fisu-Disu, lapsuuteni Sankari!!!
Älkää unohtako Tom Krausea. Hän lauloi oikeasti musikkaalisesti. Monet Hynnisen klaanin laulajat ovat pohijimmaltaan epämusikaalisia ja eivät osaa tulkita musiikkia. Ne huutavat kuin sahapukit. Näihin kuuluu Raimo Laukka, Hannu Niemelä ja Sauli Tiilikainen. Niiden laulussa ei sielu soi. Soi vain pyrkyryys. Siksi niiden laulua ei oikeasti kukaan jää kaipaamaan. Mutta Krausen oivaltavaa ja sielukasta laulua haluaa kuunnella enemmänkin. Krausessa on myyttistä karismaa, joka muilta tyystin puuttuu - Hynniseltäkin. Noiden klaanilaisten sivistys ei riitä parempaan.
on hyvä ja sielukas laulaja. Tom Krause on parhaimmillaan uljasta kuultavaa, varsin uniikki taiteilija.
Ja höpöt. Samanlainen jäykkä mölyäjä se on kuin monet muutkin suomalaiset vallassa olevat baritonit. Kuunteleppa sen joululauluja tai liediä. Ei tajua hommasta yhtään mitään. Ja kaiken lisäksi on tunnetun uskonnollisen oikeiston edustaja eli käyttää uskontoa hyväkseen, paljastaa sen äärioikeistolaisen politiikan palvelukseen. Kyse ei ole vakaumuksesta tai ymmärryksen herkkävireisyydestä, vaan vallanhimosta. Se on aika hälyttävää. Tommosia kovanaamoja Suomen laulu täynnä. Ne pelkkiä mediailmiöitä. Yhtään oikeasti vaikuttavaa tulkintaa eivät vielä tehneet. Metti jää noille haaveeksi. Miettikää syytä siihen.
Jos älykkyysosamäärä on NOIN pieni, niin kannattais varmaan pitää turpansa tukossa. Toisin sanoen: jos olisin noin tyhmä, en toisi sitä noin avoimesti esille...
"Uskonnollinen äärioikeisto"...huh...Suomessa sellaista ole nähtykään, taidat nähdä valveunia.
"Metti jää haaveeksi"? Pitäiskös kaikkien olla sukupuolisten vähemmistöjen edustajia päästääkseen Mettiin laulamaan?....
Jos Puukon ja Niemelän koulutustaustasta lähdetään vetämään johtopäätöksiä ja kieltämään miesten laululliset ansiot oletetun "uskonnollisuuden" perusteella, niin eikö saman tien pitäisi kieltää Suomen arvostetuimman sopraanonkin kyvyt? Soile Isokoskella on takanaan kirkkomusiikkikoulutus hänelläkin!
Mitenkäs onnistuisi Esa Ruuttusen mollaus? Peräti pappismies! Onneksi ei sentään v-lesta vaan ainoastaan körttisukua...
Itse olen sekularisoitunut paatunut tapakristitty, jolla ei ole edellisten kriteerien suhteen minkään sortin intohimoja - eikä minkään sortin koulutusta arvioimaan laulajien kykyjä. Noh, mielipiteitä minullakin. Tom Krause on täällä esitetyistä nimistä kolahtanut eniten, mutta mielelläni olen Hynnistäkin kuunnellut (miksipäs en noitakin hengenmiehiä). Matti Lehtinen oli omana aikanaan melkoinen peto hänkin.
Otetaan nyt vielä esille yksi "tuntemattomampi" baritoninimi: pääsin kymmenisen vuotta sitten kuulemaan livenä Jouni Kuorikoskea (Kallion kirkon pitkäaikaisen kanttorin Ahti Kuorikosken poikaa - ettei vain liene ollut kanttorinopissa itsekin?). Vaikka mies ei ole tainnut tärkeimmissä laulukilpailuissa aivan ykkössijoille noustakaan, niin komeaa oli kuultavaa! Turussako vaikuttanee nykyisin?
Viisautensa voi salata, mutta tyhmyyttään ei! :)
Haluaisin kernaasti tietää,miten kuvittelet Eljan muka hyötyvän "uskonnollisuudestaan"?
En usko että se lisää suosiota tai mitään muutakaan.Puukon ääni on kieltämättä persoonallinen, mutta oletko nähnyt Eljan laulavan? Puheista päätellen et.Uskomattoman helponnäköistä.Itse ainakin pidän Puukkoa monien muiden ohella yhtenä lempilaulajistani.Ja voin vakuuttaa,että MISTÄÄN vallanhimoon liittyvästäkään ei kyllä Eljan sijassa missään tapauksessa ole kysymys.Myöskään hän ei ole missään mielessä kovanaama.Kehoittaisin miettimään, mitä kirjoittelee yleisille palstoille, jos tietämyksesi aiheesta on tasoa 0. Vai liekö takana joku vanha ongelma "tunnetun uskonnollisen oikeisto" kanssa? Uskomatonta touhua, sanon minä!Harkitsepa sanoja ensi kerralla.
MITÄ VITTUA SE TÄHÄN LIITTYY
Ja fakkisi lienee baritoni?! Hannu on kyllä kanttori koulutukseltaan mutta äärioikeistolaiseen uskonnolliseen kiihkoiluun en ole kaverin kohdalla törmännyt. Hyvä äänimateriaali ja hyvä tulkitsija.
Kotimaisista Juha Uusitalo on tehnyt vaikutuksen oopperarooleillaan. Dramaattinen ääni, mutta nyanssejakin löytyy.
Kansainväisesti Thomas Quasthoff on uskomattoman hieno taiteilija, äänellisesti ja tulkinnallisesti. Olin muutama vuosi sitten hänen ja Andras Schiffin lied-konsertissa Helsingin juhlaviikoilla ja oli kyllä ylittämätön elämys. Hän on pääasiallisesti konserttilaulaja, oopperaa hän on rohkaistunut tekemään vasta uran huipulla ja aika vähänlaisesti loistavaan äänikapasiteettiinsa nähden (varmaankin fyysisten rajoitteidensa vuoksi).
Nämähän ovat molemmat bassobaritoneja, minulla on jotenkin mieltymys siihen fakkiin.
ohella tämän fakin ehdoton kunkku on walesilainen Bryn Terfel. Heissä on Juhan kanssa samaa näköäkin, mahtavia taiteilijoita molemmat!
Ja Quasthoff on hieno, hieno, hieno liedin tulkitsija! Suomalaisesta Arttu Katajaa kuullaan vielä ja parhailla laivoilla!
1989 Cardiffin laulukilpailussa Siperian (Krasnojarskin) äänitykki Dmitri Hvorostovski, joka voitti Terfelin tullessa (hienosti toki) kakkoseksi.
Kaikkien aikojen baritoniskaba?
No, aivan upeita kavereita molemmat, ja Terfel tosiaan keskittyy bassobaritoniohjelmistoon, kun taas Hvorostovski huseeraa himpun ylempänä.
Hvorostovskin intensiivisen läpitunkevasta äänestä eivät kaikki pidä. Minä pidän. Eikä hänen hengitystekniikkaansa ole kenelläkään muulla – tuntuu kuin ääni kulkisi vai yhteen suuntaan ja sitä riittäisi loputtomiin ja loputtomiin...
>tuntuu kuin ääni kulkisi vai yhteen suuntaan
tarkoitin siis:
tuntuu kuin ILMA kulkisi VAIN yhteen suuntaan
Olisko kellään tietoa, milloin Cardiffissa on lopetettu 2.sijojen jakaminen??? Ihmetyttää, kun niin monesti törmää tähän milloin kenenkin laulajan kohdalla (että ovat sijoittuneet kisassa 2.ksi). Ei viime vuosina ole jaettu kuin ykköspalkinto. Milloin tämä siis on muuttunut?
Katselin ja kuuntelin äsken Youtuben arkistoista mestaribaritoni Tito Gobbin oopperaesityksiä. Jago, Falstaff, Rigoletto, Tonio, Scarpia ja mitä niitä nyt olikaan. Onhan minulla levytykset tietysti kotona, mutta tänään löysin vasta kuvamateriaalia hänen esiintymisistään eri oopperoissa. Turhaan ei aikoinaan puhuttu La Scalan "kultaisesta kolmikosta", Maria Callas, Giuseppe di Stefano ja Tito Gobbi. Onhan Gobbi ollut aina kärkisijoilla miesten sarjassa silloin, kun maailman johtavat musiikkikriitikot ovat noin kymmenen vuoden välein valinneet maailman parasta laulajaa. Loppuun tietokilpailukysymys: Kuka valittiin miesten sarjan parhaaksi laulajaksi viime äänestyksessä?
Hyvä, kun mainitsit Gobbin. Hän palautti mieleeni suomalaisen versio, baritonilahjakkuuden Usko Viitasen. Omalla sarallaan ylittämätön.
Usko Viitanen oli loistava mm. Rigolettona ja Scarpiana ja mielelläni kuuntelen vaikkapa Merikannon Laatokkaa hänen tulkintanaan.
Etsikääpä kuunneltavaksenne edesmenneen Kari Nurmelan äänitteitä. Juha casanovat sun muut, ovat kohtuullisen alkutekijöissään joka suhteessa tämän suomalaisBARITONIN rinnalla.
http://www.youtube.com/watch?v=YKddsRqkIzQ
Kiitos!
sydämellinen kiitos!
Eihän baritoneista voi keskustella ilman, että esille otetaan myös Thomas Hampson. Älykäs taiteilija.
ja on se vielä rikaskin!..... .)))))) nami!
Tomppa on paras, sata kertaa parempi kuin hynsky ja kumppanit. Sillä fantastinen tekniikka ja tyylitaju. Se ei hoilaa kaikkea raskasmielisellä virsityylillä kuten hynsky tekee. Siinä ehkä näkyy akateemisten opintojen merkitys. hynskyltä ne puuttuvat. Hynyn olisi pitänyt lähteä heti nuorena ulkomaille. Se onneton jäi Suomeen ja jäi sosiaalisesti vivahteettomiin taisteluhautoihin jäykistymään. koskaan ei oppinut kepeästi laulamaan, ei nauramaan eikä keskustelemaan lahjakkaasti. sosiaalisesti todella kehittymätön ja rajoittunut tyyppi, lähes umpimielinen. Mutta onneksi on Tommppa. Se osaa ajatella, keskustella, laulaa ja nauraa. Temmottii taitelijoiden olla pitää. Paskanjäykät tollot karkottavat ihmiset pois, jäykistävät ne, pilaavat tunnelman.
on älyttömän mukava. ne on tosi sulosia ja kivoja ja ihania ja sit vielä tosi hyviä duuneissaan.
New York Timesin pelätty musiikkikriitikko kirjoitti arvostelun Jorma Hynnisen konsertista 20 vuotta sitten ja väitti Hynnisen olevan maailman paras baritoni. Vieläkin hän on 65-vuotiaana hyvässä laulukunnossa. Huhtikuussa hän lauloi Tapperetalossa Winterreisen upeasti. Hän on ylittämätön laulaja.
Maailman paras Baritoni kyllä! Ja hyvä oli myös maininta eräässä passio arvostelussa "AINOA OIKEA JEESUS":) Krause, Viitanen, Nurmela, siinä ne Suomalaiset suurbaritonit, ja lämminpuhaltimet sitten erikseen.
mutta olisi tehnyt fiksusti jos olisi lopettanut ajoissa. Nykyään pelkkää mölinää ja rumakin. Ei kukaan laula hyvin yli 60 vuotiaana ja on surullista, että itsekritiikki puuttuu, vie lisäksi työt nuoremmilta ja paremmilta. Suomessa kun joku aktoriteetti sanoo, että joku on hyvä laulaja tai kapu, alkaa aivoton palvonta. Keisarilla ei ole vaatteita.
laulumaailman Kekkonen.
Joku tuossa pääsi ylistämään Elja Puukkoa. No, lauhaahan sekin, mutta kuulisittepa hänen sisarensa Ulla Puukon laulua.Kuulin hänen lauluaan sattumalta ylen ykkösellä elokuussa 2007! Siinä vasta style ääni...! Missä ja miksi Ulla piileksii?Lestadiolaisuusko esteenä?HARMI!!!!!!!!!
Eljalla on paras ääni mitä oon ikinä kuullu. Se voittaa joka ikisen laulajan, mutta en voi sanoa eikö ois muitaki hyviä laulajia. Oon aina ihaillu Eljan ääntä ja sen CD soi meillä aina. Ja uskon että Ullallaki on hyvä ääni. Hmm..pittää kuunella!
Onhan hieman älkytöntä vertailla kevyitä lyyrisiä baritoneja (Hampson ja Puukko) raskaampii bassobaritoneihin (Terfel ja Uusitalo). Äänityypin j aohjelmitop ovat aivan eri sektorista ja ne määrääväät myös laulutyyliä. Sitten on nämä yleisbaritonit hynniset ja hvorostovskit (Mozart on vähän kevyttä heille. Verdi sopivaa, Rossini liian liikkuvaa ja Wagner raskasta). Kaikille on sopivaa kamaa laulettavaksi, mutta kaikki eivät laula kaikkea, em johtuen. Joten on älytöntä verrata pasuunaa trumpettiin.
Onhan Hynninen ykstotinen, mutta laulajahan tulkitsee itsensä kautta, ei voi muuttua joksikin toiseksi. Viitasta kuunnellessa alarekisterissä, tulee aina mieleen, että niin niin, tenorina aloitti ja olisi voinut siinäkin fakissa pärjätä oikealla koulutuksella (olis tehkä hyväkin heldentenori tullut). Hvorostovskilla on mielestäni hieman samoja "vaivoja" vai painaako ääntään alhaalla... Hampsonia pyydettiin useasti siirtymään tenoriksi, mutta erinomainen kevyt baritoni on omimmillaan ensirakastajana...
Minä fanitan Krausea; ääni soi erinomaisesti ja on sijoitetttu ylemmäs kuin yleensä, kuitenkin pohja säilyy. Hän on hienostunut, kielitaitoinen ja kaikkein musikaalisimmin laulava ever. Muttei Pohjalaisiin tai kansallisiiin rallatuksiiin voi kuvitellakaan häntä...
http://www.youtube.com/watch?v=Mz_tcepXWD0&feature=related
Hvorotovski on mielestäni omiaan näissä Venäjän kansanlauluissa. Katsomokin tykkää ;)
tuo biisi ei ole nähnytkään, vaan kyseessä on vuonna 1941 sävelletty "hengenkohotuslaulu", josta jostain kumman syystä ( :D) jätetään nykyään laulamatta säkeistö, jossa Moskovaa kuvataan kaupungiksi, "jossa rakas Stalinimme asuu".:) Mutta kappale on hieno lopetus komealle konsertille ja pesee studioversion 100-0.
Oot oikeessa. Tyypiltä vaan löytyy paljon youtubesta lauluja jos ettii Russian songs tai muuta. Toi oli yks sieltä, mutta ei ole kansanlaulu.
Elja Puukolla on mahtava ääni.. TÄYDELLINEN!!
fakki miehelle. Tenoreilla on aina ääniongelmia ja bassot on koomisia.
Tässä näytteitä Ulla Puukon laulannasta levyltä Koulutie:
http://www.toonika.fi/raidat/koululaulut/punapaula.mp3
http://www.toonika.fi/raidat/koululaulut/on_neidolla.mp3
http://www.toonika.fi/raidat/koululaulut/laulajaiset.mp3
Kuulkaas nyt suomi24-totuuden torvet. Baritoni fakkiin löytyy laulajia laidasta laitaan ja me tarvitaan erilaisia ääniä ja persoonia oopperaan ja liediin. Jorma Hynninen tai Raimo Laukka tekevät muhun aina vaikutuksen omalla alueellaan siinä missä Fischer-Dieskau tai Håkan Hagegård kuiskii korviini runoutta silloin kun sille tuulelle satun tulemaan. Se on vähän niinkuin sanoisi, että lager on maailman parasta olutta ja kaikki muut oluet (tummat, stuotit, alet ja ipat) ovat paskaa.
Tulee Suomeen ja esiintyy 19.2.2011 Finlandia-talossa! Lippu on hankittu! Vihdoinkin kuulen häntä livenä! Jippii!!!!