Diane nova e-pilleri + iho-ongelma.

Onko kennelläkääm kokemusta kyseisestä merkistä? Onko auttanut iho-ongelmiin? Olen vaihtamassa tuohon merkkiin.

Olen käynyt myös ihotautilääkärillä ja saanut tetrasykliiniä ihooni, sitä vain pitäisi syödä yli vuosi että tulokset näkyisivät kunnolla. Onko jollain kokemusta tetrasykliinistä? Onko auttanut? Yhtäaikaahan lääkkeitä ei kannata syödä...
111637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

sain akneen diane novaa, vaikkei varsinaista aknea olekaan. näppyläinen iho ollut jo vuosia. korjaantui hieman, käyttöä takana 9 kk. edelleen silti tulee näppylöitä, etenkin poskiin ja leukaan, joten ovat varmaan hormonifinnejä enemmän.

Äänestä

Diane Nova on mielestäni paras e-pilleri, jos kärsii iho-ongelmista. Se ei ole varsinaisesti yksinään parantanu mun näppyläihoa, muttei myöskään ole sitä huonontanu niinkuin muut kokeilemani pillerimerkit! Tetrasykliinistäkin mul on kokemusta eikä mun kohdalla ainakaan auttanu. Lopullisen avun toi tälläkin palstalla paljon puhuttu Roaccutan.

Äänestä
  • Söin ensin roaccuttanin. akne lähti reiluksi puoleksi vuodeksi, mutta pian se tuli takaisin. aloin syömään diane novia. kun kolme kuukautta oli takana, tulos näkyi heti. nyt olen syönyt pillereitä noin vuoden ja silloin tällöin tulee jokunen hassu finni. joitakin pieniä saattaa olla aina joskus otsassa, mutta ei todellakaan enää niitä kauheita kipeitä paiseita, joista ennen sain kärsiä. Nykyään finnit katoavat päivässä tai kahdessa. Suosittelen kyllä todella Diane Novaa. SÖin ensin Jasmin-pillereita, mutta niistä ei ihoon apua ollut, joten vaihdoin.

    Äänestä

mulle lääkäri sanoi, että jos syön tetrakuurin, niin finnit tulevat mitä luultavammin takaisin mutuaman kuukauden kuluttua. joten otin roaccuttanin ku lääkäri lupas, että finnejä ei tuu enää ikinä. söin puolivuotta mutta kappas... sisko söi tetrasyklinin, mutta hänelleki finnit palasi. vain novilla saanut näpyt pysymään poissa.

Äänestä
  • Minä kanssa olen syönyt roaa, oli aika myrkky. Se kyllä auttoi mutta siitä on aikaa kun sitä olen syönyt. Tetrasykliini on kyllä kanssa auttanut mutta sekin on aika "kova" aine, siksi ajattelin vaihtaa siihen diane novaan.

    En vaan malttaisi odottaa tuloksia, tahtoisin että ne näkyisivät heti :) Otsassani on paljon pieniä näppylöitä, poskissa kanssa vähän...

    Auttaako se muuten selän muualla kuin kasvoissa oleviin näppylöihin? Oletteko huomanneet?

    Äänestä

  • Söin kyseisiä e-pillereitä kaksi vuotta. Minulle ei ollut valitettavasti apua -siis teho on yksilöllistä. Kun lopetin niiden käytön ihoni paheni :( Nyt ihotautilääkärini määräsi minulle antibiootteja ja differin-voidetta. Ihotautilääkäri kertoi että pelkästään antibiooteilla ei ihoa paranneta. Päinvastoin niitä käytetään rauhoittamaan tulehtuneita näppyjä. Koska minulla ei akne ole pahemmasta päästä tolla differinillä pitäisi saada tuloksia..mutta aikaa se vie. Siispä aknen hoidossa parhain hoito on aika. Mitään ihmeitä ei päivässä tapahdu.

    Äänestä

Olen syönyt dianen novaa nyt n.4v ja akneen auttoi jonkin verran,mutta ei niin paljon kun olin toivonut..Tämä lievä ihon parantuminen tapahtui n.6kk pillereitä syötyäni.
Miinus-puolena mainittakoon 10kg:n lihominen ko.pillereiden takia..

Äänestä
  • painoa tullut, vissiin jotain nesteitä kertyy kroppaan? en nimittäin todellakaan mässäile herkuilla tai santsaa muutenkaan ruokaa.
    porukat ihmettelee kun väitän lihonneeni (tai no vaaka väittää ;D) vaikka en edes syö paljoa..

    mikäs tässä, rinnat kasvaneet a75 > b80 :D nam

    Äänestä

  • minullakin kirjoitti:

    painoa tullut, vissiin jotain nesteitä kertyy kroppaan? en nimittäin todellakaan mässäile herkuilla tai santsaa muutenkaan ruokaa.
    porukat ihmettelee kun väitän lihonneeni (tai no vaaka väittää ;D) vaikka en edes syö paljoa..

    mikäs tässä, rinnat kasvaneet a75 > b80 :D nam

    vaikuttanu pillerit lihomiseen yhtään..oon syöny novia nyt 9kk. ja paino pysyny melko samana.
    syön kyl tosi paljon (enemmän ku poikaystävä) :D
    oon 163cm ja n. 51-53kg
    ehkä geenit vaikuttaa tai jotain..
    rinnat on kyl 75C, mut sekin varmaan perintöä..

    novia ajattelin syödä niin pitkään ku raskaus on ajankohtasta eli varmasti kolme-neljä vuotta vielä.
    ja jos sillon finnit palaa takas ni se on sen ajan murhe... :/

    Äänestä

Moi!

Minua Diane Nova -pillerit turvotti kovin, joten vaihdoin Yasminiin. Iho pysynyt kuta kuinkin yhtä hyvässä kunnossa. Aloin alunperin syömään pillereitä aknen takia. Lopetin kerran pillerit ja iho-ongelmat palasivat heti. Yritin muutaman kuukauden sietää ongelmaa ja toivoin ihon paranemista mutta ongelma vain yltyi. Yasmin pillerit ovat sopineet vallan hyvin mutta ovat kalliimpia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mi-e kirjoitti:

Onko kennelläkääm kokemusta kyseisestä merkistä? Onko auttanut iho-ongelmiin? Olen vaihtamassa tuohon merkkiin.

Olen käynyt myös ihotautilääkärillä ja saanut tetrasykliiniä ihooni, sitä vain pitäisi syödä yli vuosi että tulokset näkyisivät kunnolla. Onko jollain kokemusta tetrasykliinistä? Onko auttanut? Yhtäaikaahan lääkkeitä ei kannata syödä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu