Viulusta liukui jotenkin talla väärään paikkaan, kun lapset sillä "soitteli". Onko oikea sääntö laittaa se talla täsmälleen siihen F-aukkojen keskikohdalla (sisäpuolella) olevien hahlojen kohdalle?
Viulun tallan paikasta
sepi123
4460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilmeisestikin oikeaa paikkaa tarkoitat. Tarkista tuosta vaikka:
http://www.violinonline.com/bridgeadjustment.htm
Yrittäisin tällätä tallan takaisin totutulle tilalleen. Siihen on kyllä talla jaloillaan jäljet jättänyt. Jos epäilet että talla ei ole ennallaan tai jokin muu on mennyt pieleen, suosittelen soitinkorjaajan puoleen kääntymistä. Siellä sisällä on yhtä ja toista joka saattaa myös siirtyillä. Ammattilainen näkee yhdellä silmäyksellä eikä varmaan hirveitä laskuta.
Ai niin, en ole viulisti joten edellä oleva oli pelkkää arvailua :)
Pitääkö paikkansa väite, että aina kun lakkaa soittamasta viulua, niin pitäisi vire laskea alas, siis kielet löysentää? Jousen kohdalla kait näin täytyy toimia, että jouhet löysälle esim. yön yli.
Ei todellakaan kuulu löysätä kieliä muulloin kuin kieltenvaihdon tai korjausten yhteydessä! Jousi löysätään aina soiton jälkeen.