Kolhu itsetunnossa

Mitkä asiat laittavat miehen itsetunnon huonoon kuntoon? Ovatko eri asiat kuin naisella? Minkälaisia ulkonäköpaineita? Terapiaa, lääkkeitä?
12976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikset sä koskaan
Miks sä aina
Etkö sä tiedä mikä päivä tänään on
Sä et rakasta mua oikein
Ainä sä riitelet (vaikkei uskalla edes sanoa enää vastaan)
Äitikin sanoi että
Sä soittelet liian usein vanhemmilles
Miks sun pitää aina rääkätä mua
Nyt kyllä keskustellaan
Sun pitää olla nopeempi kun mulla ei kestä yhtään paikat
Mikä vika tässä ruuassa muka on (jos ei kehu syyttä)
Sä et oo koskaan oikeesti rakastanut mua

Exästä kaikki. Silti yhä rakastan.

Äänestä
  • syyllistyneeni moiseen mutta ei tietenkään tarkoitus ole ollut loukata. Pitäisi aina vain ymmärtää, että sanoilla voi olla paljon suurempi merkitys mitä luullaan. Riidat on riitoja, mutta anteeksi pyytämisen taidon tulisi kummankin osapuolen hallita. Ja suuttumus saa aikaan usein paljon pahaa mitä saa katua jälkeenpäin.

    Äänestä

  • itsekin kirjoitti:

    syyllistyneeni moiseen mutta ei tietenkään tarkoitus ole ollut loukata. Pitäisi aina vain ymmärtää, että sanoilla voi olla paljon suurempi merkitys mitä luullaan. Riidat on riitoja, mutta anteeksi pyytämisen taidon tulisi kummankin osapuolen hallita. Ja suuttumus saa aikaan usein paljon pahaa mitä saa katua jälkeenpäin.

    Ei hän itseasiassa juuri riidellyt (tai sitten se johtui siitä että olen itse mieluummin sovussa). Kaikki nuo olivat esimerkkejä ihan tavallisista päivittäisistä kommenteista. Sellaista jatkuvaa tyytymättömyyttä. Äitinsä on ilmeisesti samanlainen (tosin olen todistanut tilannetta harvoin, mutta ne kerrat ovat jääneet mieleen).

    Pitkään olimme yhdessä, mutta masennuin niin pahasti etten enää kestänyt (hän kuitenkin ehdotti että eroamme ja silti hän suuttui kun suostuin).

    Itseasiassa tilanne tuntuu näin myöhemmin yhä hullummalta. Olin liian sivistynyt ja hyvätapainen, sillä ilmeisesti hänelle olisi ollut hyväksi jos olisin oikeasti rähjännyt ja pitänyt häntä tiukassa kurissa. Isähahmoa hän jotenkin kaipasi ja samalla tämä ilmeni kapinana minua kohtaan (vaikkei ollut oikein mitään mistä kapinoida).

    Yritän toipua.

    Äänestä

jos ihmisen itsetunto nujerretaan jo lapsena.
Tämä voi johtua vanhemman omista ongelmista, jotka ovat syntyneet taas hänen omassa lapsuudessaan (sukupolvien ketju)... ja ennenhän ei mitään terapioita ollut tarjolla. Ainoa tarjolla ollut vaihtoehto oli kai pakkohoito jossain "hullujenhuoneella"... millaistakohan hoitoa siellä annettiin vuosikymmeniä sitten... pakkolääkitystä ja henkistä kidutusta?... joten tuskin sinne kukaan vapaaehtoisesti halusi hakeutua saamaan "terapiaa". Ja jo aiheena mielisairaalat ovat tänäkin päivänä vielä tabu. Ihminen leimautuu pysyvästi "hulluksi", jos on ollut mielisairaalassa - muut välttelevät, eivätkä mieti syitä, miksi joku on sinne joutunut. Tukijoita on harvassa tällaisissa tilanteissa.

Mutta eräs "terapiavaihtoehto", jota Suomessa lie koko historian ajan käytetty, on raskas fyysinen työ. Nykyään työterapiaa käytetään esim. alkoholistien hoidossa. Ja monet ihmiset hakeutuvat kesämökeilleen saadakseen tehdä käsillään jotain... siinä on jotain rauhoittavaa. Ajatukset vapautuvat ihmisen tehdessä jotain fyysistä, eivätkä pyöri samaa kehää. Eikä ihminen kai ole luotu pelkästään istumaan toimistopöytänsä ääressä kellon ympäri?

Toinen syy, miksi ihmisen itsetunto ei pääse kehittymään, on vanhemman tietämättömyys. Vanhempi ei opeta lapselleen mitään taitoja. Kuvitellaan, että lapsi oppii itsestään? Toisaalta; sekin tietämättömyys on sukupolvien ketjun lopputulos... kannustus ja rohkaisu puuttuu. Vielä jos epäillään lapsen kykyjä, jos tällä olisikin tahtoa saada jotain aikaan.

Ulkonäköpaineet lienevät enemmän kaupungissa asuvien ongelma. Koulu itsessään luo ongelmia myös ulkonäön suhteen... on oltava oikealla tavalla pukeutunut tullakseen hyväksytyksi ikäistensä keskuudessa. Kaikki poikkeamat ulkonäön suhteen tuovat lisäpaineita. Liian lyhyt/pitkä, liian lihava/laiha. Pitää olla kaunis/komea saadakseen hyväksyntää.
Tytöt ovat herkempiä ulkonäköarvosteluille... luulisin? Koulussa ihminen viettää suurehkon osan elämästään, joten sillä ON vaikutusta tulevaisuuteen. Kouluhan ei ole pelkästään paikka, jossa opiskellaan. Siellä muodostuu myös käsitys itsestä, se millaisena kokee itsensä sosiaalisesti. Ikävä on, jos kouluajasta muodostuu pettymysten sarja.

Lääkitystä itsetunto-ongelmiin??? En usko. Ihminen tarvitsee hyväksyntää ja itsensä kaltaista seuraa.
Se, että ihmisellä on edes yksi ihminen (itsensä lisäksi), joka hyväksyy hänet, riittää.
Toisaalta... onkohan jokaisella suomalaisella miehellä sitä yhtäkään ystävää, johon voisi luottaa ja tukeutua vaikeissa tilanteissa... epäilyttää. Yksinäisyys ajaa ihmiset itsemurhiin. Jo ympäristö vaatii, että ihmisellä täytyy olla toinen ihminen - yksin aikaansa viettävää ei hyväksytä (ei vaikka yksin aikaansa viettävä olisi oloonsa suhteellisen tyytyväinenkin) - toisaalta, voi olla paljonkin pinnallisia ystäviä. Kaikille ei kuitenkaan pinnallisuus riitä.

Äänestä

kun tuossa joskus oli lyhyen ajan kuluessa kaksi perättäistä suhdetta jossa toisessa nainen sanoi alussa, "ei sitten oteta tätä liian vakavasti" ja toisessa "ei sitten rakastuta".
Pidin molemmissa tapauksissa pokan, vaikka tuntui aika pahalta, kun olin ite vakavalla mielellä liikkeellä, mutta naiset haki panoseuraa.

Äänestä
  • olleet sun arvoisia.

    Äänestä

Kun on rahaa kunnolla taskussa on rehvakas olo.

Äänestä
  • naiset rahan perusteella miehen valitsevat.
    Opettavatko vanhemmat vielä lapsilleen, että pitää hankkia "rikas mies"...? Muistan tuollaista kuulleeni joskus omassa lapsuudessani ja itse toteutin päinvastaista kaavaa miehen valinnassa...

    Äänestä

Nainen sanoi erottaessa, että mulla on pieni muna (kai se oikeastikin on) ja että en saa ketään. Toisessa suhteessa nainen haukkui eräästä ulkonäöllisestä "virheestä" mille ei voi mitään. Tuntemattomat naiset ovat myöskin pari kertaa haukkuneet ulkonäöllisistä "virheistä".
Myös muut kuin naissuhteista tulleet ikävät ihmissuhdekokemukset vaikuttavat, ainakin minulla.

Sinänsä itsetunnon mainitseminen aina ja kaikkialla on minusta hiukan tyhmää. Jos on oikeasti ruma ja naisia vähemmän kiinnostava, niin miten sitä voi sanoa huonoksi itsetunnoksi, että tiedostaa tämän?

Äänestä
  • on suurin... jne.
    Tiedän pari paikkaa, jossa pieni muna on parempikin kuin iso. Ja mielikuvituksella ei ole rajoja... en epäile, ettetkö osaisi mielikuvitustasi käyttää naisen tyydyttämisessä!

    Naiset ovat halunneet sinua jostain syystä loukata... heillä on ollut ongelma. Naiset eivät ole halunneet sinusta luopua, joten saivat hetkellisen(!) hyvänolontunteen loukatessaan sinua. Mutta pysyvää iloa siitä ei heille suoda...!

    Ihmissuhdekokemukset tuovat aina pettymyksiäkin. Olisiko nyt viisastuneena syytä valikoida seuransa paremmin?

    Jokainen ihminen on jonkun mielestä kaunis - jos et ole oikeaa vielä tavannut? Sinulla voi ulkonäöllisten itsesi havaitsemien puutteiden sijasta olla paljon muita henkisiä avuja, jotka korvaavat fyysiset puutteesi. Jos siis itse koet ne puutteina - muiden puheilla ei ole merkitystä.

    Äänestä

  • hätä kirjoitti:

    on suurin... jne.
    Tiedän pari paikkaa, jossa pieni muna on parempikin kuin iso. Ja mielikuvituksella ei ole rajoja... en epäile, ettetkö osaisi mielikuvitustasi käyttää naisen tyydyttämisessä!

    Naiset ovat halunneet sinua jostain syystä loukata... heillä on ollut ongelma. Naiset eivät ole halunneet sinusta luopua, joten saivat hetkellisen(!) hyvänolontunteen loukatessaan sinua. Mutta pysyvää iloa siitä ei heille suoda...!

    Ihmissuhdekokemukset tuovat aina pettymyksiäkin. Olisiko nyt viisastuneena syytä valikoida seuransa paremmin?

    Jokainen ihminen on jonkun mielestä kaunis - jos et ole oikeaa vielä tavannut? Sinulla voi ulkonäöllisten itsesi havaitsemien puutteiden sijasta olla paljon muita henkisiä avuja, jotka korvaavat fyysiset puutteesi. Jos siis itse koet ne puutteina - muiden puheilla ei ole merkitystä.

    todellakaan ole komeita/kauniita.jotkut ei kenenkään mielestä.se syö itsetuntoa.se kun on niin ruma että ei ole vielä 25v suudellut naista.ruma ulkonäkö ja siitä seuraava yksinäisyys tuhoaa itsetunnon ja voi viedä elämänhalun.oletko katsonut elokuvan elefantti mies(tositapahtumiin perustuva)?kaikkia ei voi rakastaa.maailma voi olla joillekkin paha paikka elää.

    Äänestä

  • eivät kirjoitti:

    todellakaan ole komeita/kauniita.jotkut ei kenenkään mielestä.se syö itsetuntoa.se kun on niin ruma että ei ole vielä 25v suudellut naista.ruma ulkonäkö ja siitä seuraava yksinäisyys tuhoaa itsetunnon ja voi viedä elämänhalun.oletko katsonut elokuvan elefantti mies(tositapahtumiin perustuva)?kaikkia ei voi rakastaa.maailma voi olla joillekkin paha paikka elää.

    katso elokuvia. Aloita itse pitämään itsestäsi, silloin muutkin rakastuvat sinuun. Jos hallitset ajatuksesi, pystyt mihin vaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiinnostunut* kirjoitti:

Mitkä asiat laittavat miehen itsetunnon huonoon kuntoon? Ovatko eri asiat kuin naisella? Minkälaisia ulkonäköpaineita? Terapiaa, lääkkeitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu