Yön

lepakot...

Tein pelkkää yötyötä yhteenmenoon noin 4 vuotta.

Alkuun homma oli ihan jees ja ainoa haitta´se, että herättyäni päivällä oli olo hiukan sumuinen ja ikäänkuin pistelevä. En osaa selittää tuota "pistelevää" mutta ehkä yötyötä tekevät tietävät mitä tarkoitan.

Viimeisen vuoden aikana en enää tahtonut saada unta päivisin vaan pienimmätkin äänet pitivät hereillä ja ärsyttivät suunnattomasti. Torkahtelin sitten töissä kun siihen työn luonteesta johtuen oli mahdollisuus. Niinpä koko rytmi meni sekaisin. Nukuin jokusia tunnin parin pätkiä silloin tällöin.

Työtä tein etupäässä yksikseni mutta viimeisen vuoden loppupuolella tuntui, että äänistä ja varjojen liikahduksista, hahmojen häivähdyksistä päätellen siellä oli monia muitakin.

Sitten eräänä yönä menetin tajuntani.

Hipsin herättyäni kotiin.

Otin lopputilin.

Pidin kahden viikon loman.

Hakeuduin säännölliseen päivätyöhön.

Kesti muutamia kuukausia ennen kuin pääsin painajaisista mutta sitten tunsin suunnatonta riemua vakituisesta mutta tylsästä päiväduunista.

Tunnen vieläkin, 20 vuotta yötyöpestini jälkeen kylmiä väreitä ajatellessani, että minun pitäisi ryhtyä tekemään yötyötä.

Että semmosta.

0

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        114
        7809
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        132
        3149
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        161
        2025
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        80
        1779
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        147
        1659
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        180
        1597
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        136
        1268
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        80
        924
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        64
        866
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        53
        814
      Aihe