Tein pelkkää yötyötä yhteenmenoon noin 4 vuotta.
Alkuun homma oli ihan jees ja ainoa haitta´se, että herättyäni päivällä oli olo hiukan sumuinen ja ikäänkuin pistelevä. En osaa selittää tuota "pistelevää" mutta ehkä yötyötä tekevät tietävät mitä tarkoitan.
Viimeisen vuoden aikana en enää tahtonut saada unta päivisin vaan pienimmätkin äänet pitivät hereillä ja ärsyttivät suunnattomasti. Torkahtelin sitten töissä kun siihen työn luonteesta johtuen oli mahdollisuus. Niinpä koko rytmi meni sekaisin. Nukuin jokusia tunnin parin pätkiä silloin tällöin.
Työtä tein etupäässä yksikseni mutta viimeisen vuoden loppupuolella tuntui, että äänistä ja varjojen liikahduksista, hahmojen häivähdyksistä päätellen siellä oli monia muitakin.
Sitten eräänä yönä menetin tajuntani.
Hipsin herättyäni kotiin.
Otin lopputilin.
Pidin kahden viikon loman.
Hakeuduin säännölliseen päivätyöhön.
Kesti muutamia kuukausia ennen kuin pääsin painajaisista mutta sitten tunsin suunnatonta riemua vakituisesta mutta tylsästä päiväduunista.
Tunnen vieläkin, 20 vuotta yötyöpestini jälkeen kylmiä väreitä ajatellessani, että minun pitäisi ryhtyä tekemään yötyötä.
Että semmosta.
Yön
lepakot...
0
503
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin191739Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka4531455Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3081309kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001005Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte18990Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100943Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s117863Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J405816Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6800Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!126780