Annanpas teille otukset pienen vinkin … ku työ oikein palijo kehutte ukkoo ja viel pientä silimäpeliä piätte, niin esmes auton remppalaskusta lähtee het puolet, kaupoissa ku kahtelette silimät pyöreinä *tyhymän näkösenä* ostaessanne vaikka sitä *ruohonleikkurii*, hinta taatusti putoaa.
Katsastusmiehille ku vähän lirkuttaa ja sannoo ettet tiiä mittään autoista, läpi mennee.
Ammattikorjaajat kuuluupi sammaan kastiin.
Pankinjohtajaa en oo viel saanu narutettuu;) työn alla kyll on :)
Vaiks ukolla ois kuin *peukalo keskellä kämmentä* ja hyö tekkee jottain, niin kehukaas, oon varma et paljo paremmin suatte tahtonne läpi.
*ihan ilimanen neuvo* :D *kokemusta on*
Katsastusmiehille ku vähän lirkuttaa ja sannoo ettet tiiä mittään autoista, läpi mennee.
Ammattikorjaajat kuuluupi sammaan kastiin.
Pankinjohtajaa en oo viel saanu narutettuu;) työn alla kyll on :)
Vaiks ukolla ois kuin *peukalo keskellä kämmentä* ja hyö tekkee jottain, niin kehukaas, oon varma et paljo paremmin suatte tahtonne läpi.
*ihan ilimanen neuvo* :D *kokemusta on*
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ja kun tipauttaa mekon pois ja pyllyn pystyyn, saattaa alennus tippua jopa 100%:n. Menoa kunnon kapitalistisian mieleen.
miulla ei kyll ainaskaa viel;) oo kokemusta ...
mutt en taija laittaa harkintaankaan .. :D
Heh heh. Joo...en tiedä mikä siinä on, mutta toi silmät pyöreenä kattelu vetoo sitten jokaiseen urokseen....inhottavaa vaan kun siinä rupee jo silmätkin vähän kuivumaan jos joutuu pitämään sitä hölmöä pöllöilmettä naamallaan jatkuvasti(=
Kyllä siinä hinnassa on aina ilmaa. Tyhmä maksaa neuvottelematta. Toki, minuunkin vetoaa lirkuttelut ym. naisten suunnalta.
Tuo tepsii vain kokemattomiin poikasiin, jotka luulevat pääsevänsä pukille kun nainen vähän lirkuttaa.
Kokeneille miehille/myyjille tällainen nainen on ihanneasiakas. Vanhentuneet mallit on helppo myydä kunnon hintaan. Sen autorempan hintakin on kohdillaan, koska puolet hommista on pelkkää valohoitoa. Mies saa paremman vastineen rahoille.
Ammattikorjaajan on vielä helpompi naista höynäyttää ja nyhtää hivenen suurempi korvaus pienestä työstä. ;) Varo vaan ettei kapsahda pian omaan nilkkaan, tulee pian kalliiksi :D
Miten minusta nyt tuntuu että te miehet yrittätte rikkoa naisten illuusion siitä, ettei MUKAMAS silmien pyörittelyllä päästä haluamaamme tulokseen ja pöh. Antakaa meidän nyt edes tähän jutskaan uskoa! Prk!!;!D
Pyörittelyllä ja vienolla hymyllä saattaa kyllä olla hivenen vaikutusta asiaan. Ainakin sen verran et kutsu kaffeelle on taattu :)
Remontinhinta onkin sit ihan eri juttu, no ainakin homma tulee kunnolla tehtyä. Hintakin voi kummasti kyllä samalla tarkistua kohdalleen. :D
Voin siis säilyttää lapsenuskoni uskomalla että silmien pyörittelyllä...!;D
Kiitos hossi!
On taattu. Niin ja voihan sitä remontinkin jättää puolitiehen ni tietää et tulet viikon päästä uudelleen takaisin. :D
Hossi-pien .. eikus suur;) ... tämä kikka on ain mennynnä läpi ... on sitte kyse minkäsikäsestä ja siviilisäädyltään .. ei tarvihe ku kahaveet keittää (ku remppaa kotona) niin putki- sähkö -kylymä - nuohoojast puhumattakaan tekkeepi viel ylimääräistäki .. :D .. yks heistä kerran kosiki.. mutt en mennynnä lankaan .. ;)
Ei koskaan remonttia puolitiehen, naiset siit kummallisii otuksii et otetaan pulttii jos tuote ei vastaakkaan odotuksii. Toisaalta maininta että saatiin extraa kaupan mukana, takaa sen että nähdään ensiviikollakin ja ehkäpä jopa pullan kera!;D
Sitä ikään kuin käytetään miehen lyhyt näköisyyttä hyväkseen vienolla hymyllä. Tsot tsot, siinä voipi käydä pian väärin. No onneksi se tuntuu toimivan myös toistekkin päin. Tänäänkin verhokaupassa kummasti tuli alennusta ku päästin sanaisen arkkuni auki. :)
väärin .. kait mie nyt tähän ikkään mennessä oon kaikk miesten kujjeet ja temput oon oppinunna ja mikäs parhaiten uppoo .. pullakahaveet, kehuminen ja se vieno hymy ja silimänpilke..
tais vuan *äidinvaistot* herätä verhokauppiaal .. en usko et muuten ois antanunna alennusta :DD
Sit pistetään herrasmiesmäinen käytös päälle, syvät pahoittelut ja vähän ekstraakin vielä päälle ni johan tulee hyvämieli :)
Autoremonteissa on onneksi se hyväpuoli et jokaisesta rakkineesta löytyy aina lisää laitettavaa ku vähän tutkii. Tapaaminen taattu seuraavan remontin merkeissä :D
Tuo teille naisille. Vaikka kylläkin useimmiten taitaa riittää sekin et vastassa on nainen ni kummasti kaikki hoituu helpommin ja edullisemmin. Teillä ku on sellainen kummallinen vaikutus ;)
No ei nyt suinkaan äiteenvaistot :) Minä ku oikein aloin höpöttään ja höpöttään verhoista sun muusta ja Pientä herrasmiesmäisyyttä peliin, kangasrullien kantoo sun muuta ni johan toimii. :D
Ellet jo ole oppinutkin!;D
Tuo herrasmiesmäisyys on kaiken A ja O, et usko miten hyvältä tuntui kun minäkin koslaani korjaamolta pois hain, ja korjaaja oikein kohteliaasti sanoi, ettei uskois kuinka hyvä maali tossakin paskassa on. Jep totta, hyvähän maali siinä. (kaikki muu onkin sitten sitä pas...) Ihka oikeesti tulin hyvälle tuulelle että "mussukkaani" niin kehuttiin!
Opittu on tai ei edes ole tarvinnut oppia, tulee ihan luonnostaan.
korjaamon kommentti tuli sit ihan niin ku meitilläkin. " Tossa kotterossa ei muuta hyvää ole ku väri " ;) Joskus kyl joku saattaa katsoa hivenen kieroon ku kaverin kans tulee vastaavanlailla lohkastua ihan suoraan jotain. Kaikille ei aina mene jakeluun.
Yks ukkelikin lähti hippulat vinkuen ovesta pihalle ku kysy mikä on tunti taksa. Tokasin siihen vaan et: Normaalisti 45, mut jos asiakas haluaa seurata työntekoa ni sit 55. Jos asiakas haluaa osallistua työntekoon ni sit 65 ja jos asiakas haluaa johtaa työntekoa ni se on tasaraha satku. Äijä vetäs herneen nekkuun välittömästi ja silpas pihalla. :)
Viisi minuuttia kulunut ja voin taas kirjoittaa (lupasin olla 5 minsaa hiljaa)!
No niin, jotkut vaan ei ymmärrä, ja jos totta puhutaan olisinpa minäkin ymmärtänyt olla menemättä sinne korjaamopuolelle kattoon mitä autolleni tehdään!
Kas kun en muistanut että veloitetaan tuntitaksalla ja minä kun en niitä hiljaisempia ole ja sattui tuo korjaajakin olemaan samalla aaltopituudella kuin minä, joten arvata saattaa.
Maksoin itteni kipeeks siitä HAUSKANPIDOSTA!;D
annoit periksi .. mie arvasin sen .. mut voin vakuuttaa ettet oo ainua miehistä .. kaikille uppoo sama ;)
tuon herrasmiesmäisyyden voin kyll uskoa .. mutt pienellä varauksella ..;) ettei vuan ollunna jottain *taka-ajatuksii*
asiasta toiseen .. siull on kiva kuva ... ain valakia ...
Mies asialla. Eihän sauna makkaroita saa pienemmällä valkeella grillattua, kunnon hiillos pitää aina olla. :)
Uso pois vaan, ei ollut mitään taka-ajatuksia ;)
Viiden minsan breikki. Tarvis varmaan itekkin opetella pitään vaikka tunnin taukoja ettei jatkuvasti tietämyskoneella koputtelis.
Juu kaikista eniten ketuttaa se kun omistaja kyttää korvan takana et mitäs siellä oikein tehään. Parempi on ku pysyy poissa jaloista ni hommatkin tulee tehtyä nopeammin sekä paremmin.
Kalliiksi tuli kun jäi suustaa kiinni höpöttämään. Sen verran arvokasta puuhaa korjaamoilla ettei paranis paljoakaan ylimääräistä aikaa tuhlailla.
Sanoit, en ikuna tuu toiste sinne korjaamolles!
Minä kun luulin että meillä oli...HAUSKAAKIN!;D
ne *punottavat kaverit* kuvasta puuttu .. ois ollunna myös silimänilloo myös heistä :D
uskoisko .. no tänn kerran .. ;)
Se sit jos oikeanlainen höpöttäjä korvan takana nököttää mut jos siellä seisoo joku kakslahkeinen ni ei huvita sit yhtään. :)
Teretulemas vaan ni eiköhän siitä hauskaa höpötystä tule. :D
Odottaa vielä jääkaapissa liekkien hiipumista. Pitäähän sitä notskin ääressä istuskella ja katsella taivasalle oluttölkki kourassa samalla kuunnella luonnon hiljaisuutta. Siis tölkki on näköjään pöydällä mut hetki sitten ei ollut :)
Usko puis vaan, mie en puhu palturia.
Jos lupaat että tiputat hinnasta reilusti!
Yks pikku juttu viel, ennen kuin lupaat pudottaa hintaa niin lue pari riviä alempaa!!
________________________________
Omistan sinapin värisen kadetin vuodelta 1-2, ei ihan museoauto mutta melkein!;DD
Eiköhän hinnassa ole vähän korjaamisen varaa jos tuot kaffepullat tullessas. :D Niin ja jos remonttihinnan pistää omaan taskuun ni hinta halpeni huomattavasti. :o)
Vai et kadetti oikein ja vuodelta 1-2 jälkeen ajan laskun ;) Siinä ainakin sit hommaa pisaa. Taidan saada sinusta sit uuden vakiasiakkaan ;D
Tuon vaikka kakun tullessani ja lupaan höpöttääkin sut pyörryksiin asti!
Just joku sanoikin että mulla taitaa autossa olla noi jarrupalat vähän kuluneet, kun toi pysähtyminen kestää. Ai niin ja kuulemma syylärissäkin(onks autos tollast?) joku vika, niin ja bensatankissakin reikä ja kaasarissakin jotain vikaa ja ja ja...Nähdään!;DD
Paas mennä nyt maate et jaksetaan sit urakoida.......auton kimpussa!;D
Öitä!
Heittää tolla listalla ylityön puolelle ;) joten kakun ohessa suosittelen et nappaat eväätkin matkaan. No ei vais pikku juttuja helppo korjata :D
Ainoo vaan et tuleekohan siitä remontista mitään ku touhu mennee pelkän höpöttämisen puolelle. :)
Että vielä eväätkin mukaan sopii, mulle kaks nakkia ja sulle lenkkimakkaraa!
Höpöttää kyllä osaan mutta korjauspuoli jää kokonaan sulle, jos kerron yhden tarinan niin lupaatko ettet naura?
No juu, olin tollanen 18-kesäinen just ostanut auton,(datsunin), no isäukko käski laittaa öljyt, eihän siinä mitään, minä tuumasta toimeen suppilo ja öljyt kourassa auton luo ja laittaan sitä öljyä. Kaatelin siinä sitten öljyä suppiloon kunnes yks veljistäni tuli siihen ja repes räkäseen nauruun ja minä siihen että mitäs nyt!
No eihän siinä kummempaa, minä perskules koitin sitä öljyä valuttaa siitä reijästä mistä öljyt TARKISTETAAN!!
Että tämmöinen tapaus, joten sopinee että minä höpötän ja sinä vastailet minkä kerkeet, työn ohella!;D
Päiväähän tämä jo on.
Juu ei mulle kelpaa kipollinen salaattia kun toi tän vuoden makkuri kiintiö tuli jo lomalla täytettyä. :)
Voi kuule mikäs ihme tuo tikunreijästä öljyn kaataminen on. Paljon hölmömpää on sattunut ja vielä miespuolisille henkilöillekkin. Kerrankin yhdellä huoltsikalla kun olin hommissa ni yks äijä tankkas vanhaan celicaan pakkasnestettä öljykorkista, toinen pisti niin paljon öljyä et korkista alkoi näkymään, ym ,ym. Tässä ammatissa näkee ja kuulee kaikkea kummallista mitä ihmiset ovat touhunneet. Ei kaikki voi jokaista hommaa osata muutenhan multakin loppuisi työt :)
Olen muuten sen verran harvinainen tapaus et pystyn yhtäaikaa syömään purkkaa ja käveleen joten eiköhän tuo työntekokin ja puhuminen onnistu yhtäaikaa. No mitä jos pari osaa jää ylimääräistä tai jotain jää auki mut näitähän tekevälle sattuu. :D