Me naiset emme ole mitään

Naiset.. Tiedättekö mitä olemme? Emme mitään. Meidän täytyy puketua sillä tavalla, että olisi miehille silmänruokaa, meidän täytyy tehdä ruokaa, hoitaa talot ja penskat (jos niitä on) ja sitten pitäisi olla vielä a-luokan panokone sängyssä, meiltä vaaditaan työelämässä ulkonäköä enemmän kuin mitään muuta, me olemme ala-arvoisia nyt ja aina. Tiesittekö sitä? :( Harmi kun synnyin naiseksi.
4769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olipa hauska juttu, eli ei.

Äänestä

Olet muuten oikeassa. Lisäksi kenellä hyvänsä on oikeus arvostella ketä hyvänsä naista siitä, että hän ei täytä edellä mainittuja kohtia oikeaoppisesti, pyrki tuo nainen niihin tai ei.

Arvostelkaamme muita naisia ulkoisten ominaisuuksien perusteella! Arvostelkaamme heitä siitä, että he eivät vastaa meidän ideaaliamme naisen sisäisestä olemuksesta, siitä millaisia heidän meidän mielestämme tulisi olla!

Arvostelkaamme heitä siitä, että he kuvittelevat olevansa ihmisiä!

Äänestä

Saahan "ne muut" vaatia ja pomottaa ja painostaa vaikka kuinka, mutta sellaiseen ei ole mikään pakko alistua.
Ei se aina ole helppoa miehillekään, tämä alati muuttuva maailma vaatimuksineen ja odotuksineen. Mutta me ihmisethän ne ongelmat itsellemme (ja sitä kautta muillekin) luomme, joten itse ne myös romutamme.
Jokainen meistä on itse vastuussa itselleen siitä asenteesta jolla omaa elämäänsä elää ja valintojaan tekee.

Äänestä

Typerä täytyy olla että kaikkeen tuohon tahtomattaan alistuu.
Olen nainen, eikä minun tarvitse sen takia elää kuvaamallasi tavalla. Saan pukeutua sillä tavalla, että peilikuvani miellyttää minua, teen ruokaa silloin kun huvittaa, siivoan kun jaksan, penskoja en pykää. Sängyssä tähtään molemminpuoliseen nautintoon.
Ihanaa olla syntynyt naiseksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiantuntija kirjoitti:

Naiset.. Tiedättekö mitä olemme? Emme mitään. Meidän täytyy puketua sillä tavalla, että olisi miehille silmänruokaa, meidän täytyy tehdä ruokaa, hoitaa talot ja penskat (jos niitä on) ja sitten pitäisi olla vielä a-luokan panokone sängyssä, meiltä vaaditaan työelämässä ulkonäköä enemmän kuin mitään muuta, me olemme ala-arvoisia nyt ja aina. Tiesittekö sitä? :( Harmi kun synnyin naiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu